Výstava připomíná pronásledování církve v době totality

Praha – Čtyři osobnosti středoevropské církve z doby totality připomíná panelová výstava, která v pondělí začala na náměstí Míru. Jmenuje se Nemějte strach! Církev a cesta střední Evropy ke svobodě a koná se u příležitosti 30. výročí založení Visegrádské skupiny, které připadá na dnešek. Výstavu pořádá Polský institut v Praze a podílejí se na ní autoři i z dalších tří zemí.

Výstava připomíná osudy Josefa Berana, Jána Chryzostoma Korce, Józsefa Mindszentyho a Stefana Wyszyńského a také roli Jana Pavla II. v procesu pádu komunismu ve střední Evropě.

Visegrádská skupina je 30 let platformou úzké spolupráce středoevropských zemí. Byla založena 15. února 1991 a jejím posláním byla v té době zejména vzájemná podpora členských zemí na cestě k začlenění do Evropské unie a NATO. „Pokud se podíváme na dějiny našeho regionu ve 20. století, skutečnost, že 30 let po vzniku Visegrádské skupiny bereme spolupráci mezi našimi zeměmi jako samozřejmost, můžeme vnímat jako malý středoevropský zázrak,“ řekl ředitel Polského institutu v Praze Maciej Ruczaj.

SouvisejícíPlzeň vydala knížku o kardinálu Beranovi, plzeňském rodákovi

„Proto je třeba toto výročí připomínat, navzdory covidovým opatřením. Společně s partnery z ostatních zemí skupiny jsme připravili několik projektů, které si mohou Pražané prohlédnout bez rizika,“ doplnil. Jde především o výstavy, které lze zhlédnout venku, jako je třeba ta na náměstí Míru.

Katolická církev byla podle jejích autorů v době totality jedním z hlavních cílů pronásledování, a zároveň jedním z hlavních center odporu a duchovní autonomie. V dobových fotografiích, historických exkurzech i citacích zmíněných představitelů církve i dalších kněží přibližuje kolemjdoucím životní příběhy lidí, které režim perzekvoval, věznil a některé z nich i jeho představitelé zavraždili. Kromě zmíněných čtyř připomíná třeba faráře Josefa Toufara, slovenského lékaře a katolického disidenta Silvestra Krčméryho nebo polského kněze Jerzyho Popiełuszka umučeného příslušníky komunistické tajné policie.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 16. února 2021 Foto: CC Search – Josef Beran

Tags: ,,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář