Vznikla Charta 2020 s odkazem na Komenského dílo

V úterý byl na platformě YouTube zveřejněn dokument Charta 2020. Název úmyslně odkazuje na Chartu 77 a zve k občanské angažovanosti proti lži.

„Tušíme námitku, že je to troufalost. Přece není tak zle, aby bylo třeba vyvolávat chartu. Ano, je pravda, že dnes není k podpisu potřeba takové odvahy jako v r. 77, nehrozí přímá perzekuce, ale domníváme se, že současná situace si žádá obnovit fundamentální odkaz původní Charty. Rok 2020 je rokem 350. výročí J. A. Komenského. Text Charty 2020 je vědomým a záměrným spojením odkazu Komenského nejvýznamnějšího díla Obecná porada o nápravě věcí lidských a odkazu Charty 77,“ uvádí se v tiskové zprávě.

Tak jako signatáři Charty pojmenovali zásadní problém tehdejšího režimu, stejně dnes se podle autorů ve společnosti šíří lži. „Klame se tzv. „chytře“, a to minimálně ve dvou ohledech. Klame se tak, že je relativizována jakákoli možnost dobrat se pravdy. Houstne prostředí, které nepřeje faktům, argumentům a dialogu, ale emocím, sloganům, konspiračním teoriím, vlivu mluvčího nebo vyloženě kultu osobnosti. Držitelé odlišného názoru bývají dehonestováni, marginalizováni či zpochybňováni v osobní a charakterové rovině,“ píše se dále.

Dokument varuje, že lži rozdělují společnost a staví bariéry mezi občany a způsobují bezprecedentní rozvrat mezilidských vztahů. 

„Lidé v moci postavení mohou svými činy a slovy způsobovat rozkol a dělení společnosti, nebo naopak stmelovat, spojovat a smiřovat. Charta 2020 chce být – s odkazem na Komenského irénizmus (řec. eiréné = mír) – hnutím, jež přispívá k pokojnému dialogu a smířlivému řešení problémů, kterým (nejen) česká společnost čelí. Výzvy, které před námi stojí, vyžadují spolupráci a spoluúčast bez ohledu na politickou příslušnost či preferenci. Chceme přispět nejen ke kultivaci společného dialogu, ale též kultivaci těch lidských hodnot, které napomáhají dlouhodobému, udržitelnému soužití lidí a národů „v pokoji, harmonii a řádu“, řečeno slovy Komenského.“

Charta 77 byla adresována politickým představitelům jako výzva k nápravě, také Charta 2020 je výzvou jak pro představitele, tak pro širokou veřejnost. Cílem je vyzvat k angažovanosti nejen slovem, ale také činem a připojit se podpisem pod slova Charty.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 3. září 2020 Foto: Wikimedia Commons – Komenský

Tags: ,,

2 Komentáře

  1. Karel Krejčí

    Nebudme naivní a zamysleme se nad různými reklamami například v televizi. Není snaha ani moc se jejich otravnosti zbavit. Už jsme si ale zvykli, protože bez financí nic nejde. Stále se vymýšlejí sofistikovanejsi zpusoby, jak ovládnout lidskou psychiku a to zcela legálně. Jak navzájem ze sebe vyzdimat co nejvice peněz. Nepochybně tento „zpusob zivota je nestastny“, ale on přece jiný ani být nemůže. To pouze Kristus nabízí pravdu.

    Odpověď
  2. Dehonestování jiných názorů prostřednictvím ČT a médií – to se týká Okamury a také Trikolory a dalších odpůrců EU. Demokracie má být dialog a ne umlčování jiných názorů. V tom s Chartou 2020 souhlasím. Podepisovat zatím nebudu, stejně jako jsem nepodepsal Milion chvilek. Mezi tím může snad být nějaký rozdíl.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář