Warren se vyjádřil ke službě žen v církvi. Odmítl teologický koncept komplementarismu i egalitarismu 

Zakladatel sboru Saddleback Rick Warren v první části série videí zveřejněných na internetu před konáním sjezdu Jižních baptistů (SBC) uvedl, že po tříleté cestě, během níž si uvědomil, že oba názory „mají nebiblické slabiny“, se cítil nucen odmítnout komplementární i egalitářský pohled na roli ženy v církvi.

Ve videu zveřejněném v rámci čtyřdílného seriálu nazvaného „SBC na křižovatce“ se Warren vyjádřil ke komplementarismu, teologickému rámci, který říká, že ženy mají odlišné role v rodině a církvi a že mají zakázáno zastávat určité funkce v církvi, i k egalitarismu, který tvrdí, že Písmo taková omezení nenařizuje. 

SOUVISEJÍCÍ Rick Warren citoval tři biblické pasáže, které změnily jeho pohled na ordinaci žen za pastorky 

„Existují biblické alternativy jak ke komplementarismu, tak k egalitarismu,“ řekl podle Christian Post. „A i když mají oba tyto postoje své silné stránky, oba mají podle mého názoru nebiblické slabiny a ignorují důležité biblické verše. Takže vlastně nejsem ani jedním z nich. Nejsem ani jedním z nich, odmítám oba. A teď, pokud jste upřímní, musíte uznat, že Pavel v Písmu často říká o ženách věci, které si zdánlivě protiřečí. Takže mi řekni, čemu chceš věřit … a já ti ukážu verše, které musíš ignorovat nebo racionálně vysvětlit.“

Jižní baptisté se drží přesvědčení, že úřad pastora je omezen pouze na muže. V únoru výkonný výbor SBC rozhodl, že Saddleback, který Warren založil v roce 1980 a od té doby se stal jedním z největších sborů v USA, již není v „přátelské spolupráci“ s SBC kvůli ordinaci žen.  

V říjnu 2022 pastor Andy Wood, který v Saddlebacku vystřídal odcházejícího Warrena, uvedl ve svém životopise na webových stránkách prominentní kalifornské megacírkve jako „pastorku“ svou manželku Stacie. A 7. května byla Katie Edwardsová, jedna ze tří žen ordinovaných v Saddlebacku v roce 2021, pověřena rolí pastorky v kampusu Lake Forest.

SOUVISEJÍCÍ – „Věříme, že ženy mohou být zmocněné ke službě Slovem,“ říká pastorka Woodsová ze Saddlebacku

Warren a sbor Saddleback plánují napadnout vyloučení z denominace na červnovém výročním zasedání SBC, které proběhne v New Orleans. 

Ve svém videoposelství Warren uvedl, že byl vychován ke „kulturním názorům na ženy“, ale prošel tříletým procesem biblického studia a exegeze. Řekl, že to zahrnovalo studium řeckých slov, pochopení pozadí a kontextu Pavlových spisů a porovnávání pasáží, kde si Pavel zdánlivě protiřečí. 

„Byla to obtížná cesta, na které Boží slovo rozmetalo mé předsudky a kulturní tradice. Když jsem však byl konfrontován s pravdou, musel jsem se pokorně kát bez ohledu na to, co by si o mně mysleli mí přátelé,“ řekl. 

Warren poznamenal, že zlomovým bodem pro něj byla Ježíšova konfrontace s farizeji, kteří byli známí svým přísným dodržováním tradic a pravidel.

„Rádi vytvářeli pravidla. Milovali zákonictví. Rádi chránili tradice a rádi soudili druhé, a když přišli za Ježíšem, řekli mu: ‚Pane, proč porušuješ tradice starších? A Ježíš jim položil otázku… ‚Proč kvůli svým tradicím porušujete Boží přikázání? No, tak to mě dostalo. To byla věc, která mě postrčila na druhou stranu.“

Warren uvedl, že se úlohou žen v církvi bude dále zabývat ve třetím díle své série nazvaném „Novozákonní argumenty pro službu žen“, ale přiznal, že „neočekává, že změní názory mnoha lidí“.

„Upřímně řečeno, trvalo mi to roky studia Bible,“ řekl. 

Warren a Saddleback Church údajně plánují vydat několik videí, na kterých budou prezentovat své argumenty pro opětovné začlenění do SBC, uvádí Baptist News.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 1. června 2023 Foto: screenshot YouTube – Rick Warren

Tags: ,,,,

1 Komentář

  1. Pavla Klingerová

    Warren uvedl, že se úlohou žen v církvi bude dále zabývat ve třetím díle své série nazvaném „Novozákonní argumenty pro službu žen“
    Děkuji za zveřejnění informací o biblickém studiu a hledání R. Warena ohledně otázky služby žen v cirkvi.Zajímal by mne ten třetí dil serie novozakonní argumenty pro službu žen v cirkvi. Můžete prosim zveřejnit text nebo video s titulky? Diky

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář