WWL: Afghánistán střídá KLDR a stává se nejnebezpečnějším místem pro křesťany

Islámská země po 20 letech nahradila Severní Koreu v čele žebříčku s názvem World Watch List. Každý sedmý křesťan na světě trpí pronásledováním, tvrdí Open Doors.

Afghánistán je nyní nejnebezpečnějším místem na světě pro křesťany, vyplývá to z údajů zveřejněných v žebříčku World Watch List (WWL) od organizace Open Doors, která monitoruje pronásledování křesťanů. 

Zpráva, která zaznamenává úroveň pronásledování a diskriminace po celém světě, ukázala, že více než 360 milionů křesťanů trpí vysokou mírou pronásledování a diskriminace kvůli své víře – což je nárůst o 20 milionů oproti minulému roku. Toto číslo představuje jednoho ze sedmi křesťanů na celém světě.

SOUVISEJÍCÍOpen Doors vyzvala Apple, aby nezavírali oči před porušováním náboženské svobody v Číně

Letošní rok zaznamenává nejvyšší míru pronásledování od zveřejnění prvního seznamu před 29 lety a v posledních letech vykazuje trvalý nárůst, informuje portál Evangelical Focus. 

Afghánistán: brutální realita

Zpráva vykresluje šokující obraz života malé a skryté křesťanské populace Afghánistánu a naznačuje, že:

– Křesťanští muži čelí téměř jisté smrti, pokud je jejich víra objevena.

– Ženy a dívky mohou uniknout smrti, ale mohou být provdány za mladé bojovníky Talibánu, kteří chtějí „válečnou kořist“. Když budou ženy a dívky znásilněny, dostanou se na trh s býlím masem.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

– Nastupující vláda Talibánu získala přístup k nahrávkám a zprávám, které pomohly identifikovat křesťany, kteří byli často zadrženi a před svou smrtí přinuceni identifikovat síť křesťanských sborů v zemi.

– Bojovníci Talibánu aktivně sledují křesťany ze stávajících zpravodajských služeb, a dokonce je hledají a chodí od dveří ke dveřím.

– Velká část křesťanské populace uprchla do venkovských oblastí nebo uprchlických táborů v sousedních zemích – z nichž všechny figurují ve WWL jako země nepřátelské vůči křesťanům.

„Talibanizace“ západní Afriky

Pád afghánské vlády vyvolal novou náladu neohroženosti mezi ostatními džihádistickými skupinami po celém světě. Věří, že nebudou čelit vážné opozici Západu pro své expanzivní cíle a využívají národy se slabými nebo zkorumpovanými vládami.

Nynější džihádistická expanze přiměla bývalého šéfa nigerijské námořní rozvědky Kunliho Olawunmiho, aby popsal koordinovanou strategii Talibanizace v Nigérii džihádistickými skupinami.

V Nigérii bylo zaznamenáno celkem 4 650 zabitých křesťanů – 79 procent z celkového počtu na celém světě.

SOUVISEJÍCÍOpen Doors – Modlete se během olympiády za pronásledované křesťany

Podobnou strategii džihádistických skupin a jejich příznivců můžeme vidět i jinde v regionu.

Subsaharská Afrika je místem, kde je násilí proti křesťanům nejvyšší a čelí dalšímu prudkému nárůstu aktivit džihádistů s tím, že významná část regionu může v blízké době propadnout destabilizaci.

Situace v Mali (č. 24 na WWL) se rychle zhoršuje a existuje obava, že by se země mohla stát „dalším Afghánistánem“ a konflikt by mohl zasáhnout do sousedních zemí Nigeru a Burkina Faso.

Jak Demokratická republika Kongo (DRC), sužovaná Aliancí demokratických sil, tak Středoafrická republika (CAR) se připojily k Nigérii v první desítce žebříčku. Zdá se, že pokračující násilí a destabilizace v těchto oblastech budou mít vážné důsledky, protože další statisíce lidí opouštějí své domovy a utíkají do bezpečí.

„Vzestup Afghánistánu na první místo v seznamu World Watch List je hluboce znepokojující,“ říká podle Evangelical Focus Ted Blake, generální ředitel španělské pobočky Open Doors. „Kromě nevyčíslitelného utrpení, které představuje, vysílá islámským extremistům po celém světě velmi jasný vzkaz: ‚Můžete pokračovat ve svém brutálním boji o vliv.‘ Frakce jako Islámský stát a Aliance demokratických sil (ADF) nyní vidí, jak je možné dosáhnout svého cíle, kterým je islámský chalífát.“

Církev „uprchlíků“

Odhaduje se, že 84 milionů lidí bylo nuceno opustit své domovy, buď vnitřně vysídlené, nebo, odhadem 26,6 milionů, jako uprchlíci do jiných zemí. Značný počet z nich jsou křesťané, kteří prchají před náboženským pronásledováním:

– V částech subsaharské Afriky se křesťanská populace jednoduše vyprázdnila a odešla. Jen za toto sledované období byly v posledních několika letech uzavřeny stovky kostelů v Burkině Faso, Mali, Nigeru a 470 v Nigérii.

– Statisíce uprchly před islamistickým násilím (např. v oblasti Sahelu) nebo utíkají před nuceným odvodem (Eritrea č. 6), občanským konfliktem (Súdán č. 13), státní represí (Írán č. 9) a/nebo útlakem rodiny kvůli jejich víře.

– Křesťanští vnitřně vysídlení lidé a uprchlíci nadále žijí mimo jiné v Iráku (č. 14), Sýrii (č. 15), Libanonu a Jordánsku (č. 39). Jako křesťanům jim úřady můžou odepřít humanitární a jinou praktickou pomoc.

– V Myanmaru (č. 12) bylo vnitřně vysídleno nejméně 200 000 křesťanů a 20 000 uprchlo ze země, protože křesťanské regiony se staly cílem probíhajícího konfliktu.

Často, když lidé utekli ze svých domovů, jsou ještě zranitelnější. Křesťanské ženy, které prchají ze svých domovů a hledají bezpečí, hlásí sexuální napadení jako hlavní zdroj pronásledování, přičemž četné zprávy hovoří o ženách a dětech, které byly vystaveny znásilnění, sexuálnímu otroctví, a to jak v táborech, tak na cestách při hledání bezpečí. Chudoba a nejistota znásobují jejich zranitelnost a někteří jsou zataženi do prostituce, aby přežili.

Jak se džihádismus šíří a destabilizuje národy, můžeme podle Open Doors očekávat, že tento křesťanský exodus bude dále pokračovat.

‚Jedna země, jeden lid, jedno vyznání‘ 

Jak se čínský (č. 17) ekonomický vliv šíří po celém světě, šíří se i její autoritářské chování vůči svým občanům. To se vztahuje téměř na každou oblast života; řeč, náboženské přesvědčení a chování.

Nová legislativa od května 2021 vyžaduje, aby představitelé církve „milovali vlast, podporovali vedení komunistické strany a socialistického systému“. Nesmí „podkopávat národní jednotu“.

SOUVISEJÍCÍOpen Doors: Křesťané v Indii čelí existenční hrozbě

To je vynuceno tím, že vládnoucí strana používá moderní technologii k sledování a kontrole svých občanů. Ve dvou provinciích mají všechny oficiální křesťanské kostely nainstalované bezpečnostní kamery.

– Nedávná zpráva Open Doors o Indii (10) popisuje národ, který je dále zatahován do nacionalistické ideologie, kde být Indem znamená být hinduistou. Vlna násilí proti křesťanům a dalším náboženským menšinám byla přehlížena nebo dokonce podporována politiky v celé zemi a doprovázena nárůstem dezinformací a propagandy z mainstreamových médií a sociálních sítí.

– Podobný model loajality a homogenity je vidět u tak odlišných národů, jako je Myanmar (č. 12), Malajsie (č. 50), Srí Lanka (č. 52) a státy střední Asie. Všichni tito čelí zvýšeným omezením pro ty, kteří se odchylují od kréda ‚jedna země, jeden lid, jedno vyznání‘.

– Podle komunistické ideologie v Americe byla pandemie Covid-19 používána jako záminka k sledování církví a uvalení dalších omezení. Na Kubě (v seznamu na 37. místě) byli zadržováni a mučeni církevní vůdci, kteří promluvili na červencových protestech. V Nikaragui (61) a Venezuele (65) vládnoucí strany propagovaly pomlouvačné kampaně proti katolickým biskupům, rušily povolení k registraci a zavíraly kostely.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 21. ledna 2022 Foto: screenshot YouTube

Tags: ,,,,,,,

1 Komentář

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář