Zahrady života. 50 nejcennějšími židovskými hřbitovy Moravy provede nová fotografická publikace

BRNO – Co mají společného obce jako jsou Ivančice, Jiřice, Koryčany, Lomnice u Tišnova, Dolní Kounice, Třešť, Úsov, Šafov nebo Osoblaha? Leží na Moravě a nachází se v nich staré židovské hřbitovy.

Podle Heleny Bretfeldové, autorky knihy „Zahrady života. Moravské židovské hřbitovy ve fotografiích“, jde o pozoruhodná místa, do nichž se stojí za to vypravit i osobně, ačkoliv se z nich dodnes zachovalo jen málo. V prosinci loňského roku vyšlá kniha tak doplňuje stávající bohatou faktografickou literaturu. Pomocí barevných fotografií čtenáře provází po 50 historicky nejcennějších židovských hřbitovech, které se na Moravě dochovaly.

„Hřbitovy v Boskovicích, v rodném Brně a také v Třebíči se staly inspirací pro mou snahu o jejich soustavnou fotografickou dokumentaci – jednak z prostého zájmu o starobylou židovskou kulturu, z respektu a obdivu k ní, jednak z pokusu alespoň na fotografiích uchovat postupně se rozpadající a nenávratně mizející znamení a zprávy o lidech, kteří odešli a přesto zůstali,“ uvádí autorka, která na knize začala pracovat před sedmi lety.

„Základní idea této knihy vznikla v Boskovicích; v době studií na vysoké škole jsem pracovala jako sezónní průvodkyně, mimo jiné i na boskovickém zámku. K židovskému hřbitovu vede od jeho zadního traktu přímá cestička a pobyt ve stínu jeho stromů v blízkosti rozmanitých náhrobků se záhadnými nápisy a pestrou, mně nesrozumitelnou symbolikou na mě odjakživa působil jako uklidňující balzám, kontrast k hlučnému shonu a zdroj zvláštní energie,“ sdělila Bretfeldová.

Kniha se umělecko-dokumentární formou pokouší reflektovat jak celkové uspořádání staletých pohřebišť, tak i podobu jednotlivých náhrobků i detaily kamenosochařské práce zachycující vývoj pestré symboliky používané pro jejich výzdobu. Nejčastěji používaným symbolům, jejich variabilitě a významu v připomínce života zemřelého v textu epitafu náhrobních kamenů je věnován druhý oddíl knihy; třetí pak stručnými medailony v češtině a angličtině přibližuje historii jednotlivých hřbitovů a náboženských společenstev, která je zřizovala a udržovala často i několik století.

 

Zdroj: Ztis.cz  Foto: Wikimedia Commons, ilustrační

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář