Ženy po soudu pookřály

Ve středu měla Volha Sieviaryniecová v mahilevské věznici dvouhodinové setkání se svým mužem. Měla s sebou Francyška. Bohužel musela podepsat, že nebude zveřejňovat informace ze setkání. Takže vím jen drobnosti – Francyšek tam chvíli plakal, chvíli se radoval. Nevím, co se může dít v hlavě tříletého děcka, které vidělo tátu naposled před rokem… Volha po tom soudu, kde Pavel dostal 7 let, paradoxně okřála. Konečně ho viděla, přesvědčila se, že je zdravý, vypadá dobře a je mocný duchem. To z ní sňalo deprese minulých týdnů.

Při setkání, když mu mohla pohlédnout zblízka do očí, viděla prý, že je ztrhaný a unavený, přesto optimismus přetrvává. Za „Věrym, možam, pěramožam!“ u soudu Pavla potrestali – nechali ho skoro celý den v trestné cele. Říkal ale, že mu to za to stálo. Někteří se ptáte, kam teď můžete Pavlovi psát. Pravděpodobně do vyřízení odvolání zůstane, kde je, takže adresa je zatím stále stejná:
Турма №4
212011 г. Магілёў
вул. Крупскай, 99А
Павел Севярынец

SouvisejícíPavel Sieviaryniec odsouzen k 7 letům pracovně-nápravného tábora zostřeného režimu

Po soudu pookřály i matka Tacciana i sestra Hanna. Říkaly, že před soudem se domlouvaly, že se za každou cenu musejí ovládnout, že nesmějí brečet, ať bude rozsudek jakýkoliv, protože to je poslední, co odsouzení potřebují. A pak je uviděli – jak v té kleci jsou svobodnější než všichni ti „vykonavatelé spravedlnosti“, co je hlídali a soudili, viděli jejich úsměvy, morální sílu – a na slzy ani nepomyslely. Stejně na tom byli i příbuzní ostatních odsouzených.

V soudní síni prý panovala atmosféra svobody a vítězství, bez ohledu na to, co soudkyně četla. Pokud se někdo chcete podívat na rozhovor s Volhou a Hannou, je zde.

Také manželky Ihara Losika – Darja a Mikoly Statkieviče – Maryna se směly setkat se svými muži. Ti čekají na soud v Homelu. I Darja a Maryna pookřály. To jsou běloruské paradoxy. K nezměrnému štěstí ti stačí, že po roce můžeš hodinu koukat manželovi do očí přes oddělovací sklo a mluvit s ním přes telefon, s dozorcem za zády, abyste si náhodou neřekli něco nepatřičného… Ihara a Mikolu budou také soudit ve skupině, kromě jiného s nimi bude Siarhiej Cichanouski. Datum soudu zatím není známo.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Sbor Nový život udělal sbírku na vyhořelý katolický kostel v Budslavi. Pastor to uvedl slovy – tak se to sešlo, že oni se stali církví bez střechy, my jsme církví bez stěn, tak se za ně pojďme modlit a pojďme je požehnat. (obecně bylo ve veřejné sbírce na opravu střechy kostela vybráno už kolem 4 milionů korun!) Kromě toho také řekl, že to neberou jako neštěstí, že jsou na ulici. Naopak se tak prý stali příkladem a svědectvím víry, mnohé to oslovilo. Katolický časopis udělal rozhovor s pastorem sboru Vjačeslavem. To je Bělarus. Křesťané jsou spolu, moc neřeší, kdo je odkud… Tuto neděli budou mít velkou slavnost pod širým nebem – budou slavit 29. výročí založení sboru.

Primátor Rigy, kde se odehrává mistrovství světa v hokeji, v reakci na skandál s letadlem, vyměnil oficiální státní vlajku Běloruska za národní. Na oficiální běloruský protest odpověděl: „Vlajka, která symbolizuje režim provádějící státní terorismus, je v městském prostředí Rigy nevhodná, proto jsme ji sundali!“ O den později totéž udělal primátor Vilniusu. Chcete-li o letadle něco v češtině, zde je článek a zde rozhovor – ten vydal oficiální prohlášení, že s tím nemá nic společného a požádal, aby běloruský režim do svých záležitostí nezatahoval Palestinu a Izrael. Pak tedy Luka začal tvrdit, že zpráva o bombě přišla mailem ze Švédska. Ve čtvrtek se ukázalo, že dotyčný „mail“ na letiště v Minsku dorazil skoro půl hodiny poté, co dispečer začal letadlo nutit k přistání.

Ve středu měl pohřeb Vital Ašurak, který zemřel ve vězení. Příbuzní dostali jeho tělo oblečené, se zavázanou hlavou. Přesto byly vidět modřiny na rukou a na krku. Rodina další ohledání těla nedělala, nevěřila v jeho objektivitu. Den před pohřbem věznice zveřejnila záznam z cely, na němž je údajně zachyceno jeho úmrtí (aby vyvrátili spekulace, že ho někdo bil). Na videu bez data a hodin, viditelně smontovaném, je vidět muže, jemuž není vidět do tváře, který v cele dvakrát upadne. Jednou mu ošetří ránu na tváři, podruhé už je zřejmě mrtvý. K videu se vyjádřili bývalí političtí vězni z věznice ve Šklově a lékaři. Vězni tvrdí, že takhle nevypadá cela politického vězně ani jeho oblečení.

Lékaři říkají, že pokud by to opravdu byl autentický záznam, svědčil by o tom, že toho člověka předtím buď tak zbili, že kvůli tomu zkolaboval, nebo ho dlouhou dobu mučili hladem a žízní, až zkolaboval, nebo je to kombinace obou těch možností. Každopádně lékaři prakticky vylučují, že by Ašurakovi, který byl zdravý, mohlo jen tak „selhat srdce“. Vitoldův bratr to komentuje slovy – všeho do času. Přijde doba, kdy promluví svědci, protože na všechno jsou svědci!

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: Olga (běloruská křesťanka, která chce zůstat v anonymitě) Datum: 29. ktětna 2021 Foto: Facebook – MS v hokeji

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář