30 let pomoci druhým – je to moc nebo málo?

 Letos v  květnu v humanitární organizaci ADRA Česká republika zapálíme třicet svíček jako symbol vděčnosti za 30 let pomoci lidem doma i v  zahraničí, kterou jsme i díky všem dárcům a podporovatelům mohli uskutečnit.   

Za tři dekády se způsob pomoci lidem neuvěřitelně proměnil. Už nejezdíme kamiony tisíce kilometrů daleko a nepřevážíme tuny potravin, šatstva a dalších potřeb. 

Dnes se vyhýbáme drahému mezikontinentálnímu transportu, šetříme pořizovací náklady a snažíme se nakupovat potřebný proviant v  dané zemi – pomáháme tak i rozvoji místní ekonomiky. Ještě více a jinak přemýšlíme o rozvojových projektech, usilujeme o dlouhodobou soběstačnost obyvatel a snažíme se minimalizovat uhlíkovou stopu spojenou s  pomocí.  

S  vděčností však vzpomínáme na průkopnické roky Adry, kdy „obyčejní“ obyvatelé ČR (ČSFR), věřící i bez vyznání, měli obrovskou touhu pomáhat – především lidem ve válečných oblastech na území bývalé Jugoslávie, ale také v  zemích bývalého Sovětského svazu, zvláště v Čečensku. Nanosili a připravili k  přepravě stovky tun potravin, oblečení, obuvi a drogerie, zorganizovali nespočet benefičních akcí a koncertů. ADRA tehdy převzala také roli pošty a doručovala lidem do zasažených oblastí ve velmi  náročných podmínkách plné bedny dopisů i soukromých adresných balíků. Proč a jak ADRA vznikla? Na 30let.adra.cz jsme pro vás připravili stručný čtivý vhled do „pionýrských“ let pomoci 199219931994-1995

 Nebo si raději přečtete rozhovor s prvním ředitelem ADRA Rudolfem Reitzem o jeho nejsilnější vzpomínce a co bylo pro něj vůbec nejtěžší?  

Proměnila se také naše pomoc v  České republice: řadu let trvající provozování Azylového domu v  Novém Jičíně zaměřené na pomoc matkám s dětmi a mužům v  nouzi jsme předali jiným subjektům a „vyměnili“ ji za budování sítě dobrovolníků. Ti docházejí za nemocnými lidmi do domů pro seniory, do různých zdravotních zařízení, do dětských domovů, za mentálně postiženými a úplně nově také za seniory do domácností

Reagujeme tak na rostoucí problém naší doby – a tím je samota lidí, zvláště seniorů, kteří postrádají dostatečnou přítomnost a blízkost své rodiny.  

Díky 15 dobrovolnických centrům v  Čechách a na Moravě jsme v současné době schopni „vysílat“ k  potřebným lidem více než 3000 dobrovolníků týdně. Školení, pojištění a organizaci dobrovolníků nám pomáhá financovat 26 charitativních ADRA obchodů.  

Od roku 1992 jsme byli při všech větších mimořádných událostech u nás doma (záplavy, povodně, konkrétní tragické události, tornádo). Po tornádu na jižní Moravě pomáháme některým rodinám dosud.  

Rádi bychom tu byli pro druhé (minimálně) dalších třicet let :). Chcete nám v  tom pomoci?  

Zapojte se do dárcovského programu Mince denně, který pokrývá pomoc lidem doma i v  zahraničí, a to i malou částkou.  

Děkujeme, že jste tu s  námi pro druhé! 

Martina Špinková  www.adra.cz  

.

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář