Archeologové našli důkaz o biblickém království Edom

Jeruzalém – Vědci objevili důkazy o vzniku biblického království Edom, které dříve odborníci považovali spíše za mýtus než historický fakt.

Profesoři z Kalifornské univerzity a projektu Central Timna Valley na univerzitě v Tel Avivu dokumentovali svou práci v příspěvku zveřejněném minulý týden.

Článek publikoval časopis PLOS One a podrobně popisoval, jak archeologové zkoumali technologický vývoj v údolí Araba, ležící v jižním Izraeli. Konkrétně šlo o proces vývoje mědi ve starověkém Blízkém východě.

Podle vědců došlo k technologickému skoku ve vývoji mědi na místě, které bylo spojeno se vznikem Edomského království. Publikovaný článek uvádí, že zjištění přinášejí lepší pochopení o „utváření kmenové konfederace v království Edom.“ Archeologické vykopávky jasně ukazují na rozkvět regionu během 12. – 11. století p.n.l.

„Patrně již v 11. století před naším letopočtem v této oblasti existoval zastřešující politický orgán,“ informují podle Christian Today vědci ve svém článku.

Profesor univerzity Tel Aviv Erez Ben-Yosef, který je hlavním autorem publikace v rozhovoru zveřejněném ve Sky News řekl, že jeho studie má širší význam při určování toho, jak lidstvo postupně přešlo z doby bronzové do doby železné.

„Naše studie vrhá nové světlo na vznik biblického království Edom, což naznačuje, že tento proces začal mnohem dříve, než se dříve myslelo,“ řekl Ben-Yosef. The Sunday Times poznamenává, že objev je jasným důkazem o existenci království popsaném v Bibli, které mnoho historiků označilo jako mýtus.

Edomci jsou ve Starém zákoně zmiňováni vícekrát a jejich vznik je spojován Ezauem, který byl Jákobovým bratrem.

„Toto království vyvinulo vládu vedenou králi dávno před vznikem monarchie v Izraeli,“ vysvětluje stránka Apologetics Got Questions.org. „Genesis 36,31-39 uvádí celkem osm edomských králů a jmenuje celou řadu politických vůdců v letech, kdy Izrael žil v egyptském otroctví.“

 

-mn-  Datum: 9. října 2019  Foto: screenshot YouTube

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář