Co je drží po dvaadvaceti letech manželství

Lilliane a Rodrigo Farinazovi se brali s tím, že oba našli toho pravého.

Rodrigovi bylo jedenadvacet, když v Lilliane našel tu, která by ho doplňovala, a se kterou by dokázal strávit zbytek života. Lilliane (dnes manželská poradkyně) bylo tehdy devatenáct. Rodiče obou se také brali jako velmi mladí a manželství jim vydrželo na celý život. Lilliane a Rodrigo spolu chodili rok a půl, potom se cítili dost dospělí na to, aby se vzali.

Když se brali, byli oba nadšení a mysleli si, že všechno půjde samo. Ale dnes vědí, že na manželství je třeba pracovat.

Během dvou měsíců po svatbě zjistili, že každý z nich je jiný a rozdíly musí překonávat. Rodrigo popisuje: „Vyrostl jsem v kultuře velkoměsta, nějaká citlivost a vnímavost pro mě nic neznamenaly. Zato Lilliane vyrostla v kultuře zdvořilosti, v prostředí, kde můžete lidem důvěřovat. Myslel jsem si, že žena se mi musí přizpůsobit. Chvíli mi trvalo, než jsem pochopil, že musíme jít spolu bok po boku. Ne že ona mě musí poslouchat. Ani já ji nemusím poslouchat. Dohodněme se a jdeme dál.“

Ano, to, aby se žena podřizovala svému muži, je biblické, ale oba jsme museli pracovat na tom, jak to přenést do dnešní doby.

„Ze začátku jsme se hádali. Já jsem vyrostla jako nejmladší ze čtyř děvčat, byla jsem vedena k nezávislosti,“ říká Lilliane. „Asi by bylo snadné se úplně podřídit, protože jsem věděla, že si mě Rodrigo váží. A navíc jsem věděla, že Bůh je jeho hlavou jako mého manžela. Naučili jsme se jednotlivá rozhodnutí nedělat každý zvlášť, ale společně.“

Dnes dělají každé rozhodnutí společně. A také společně nesou důsledky. Když udělají nějaké špatné rozhodnutí, pak si nevyčítají, ale nesou to společně. A z chyb se také společně učí.

To nejdůležitější

To nejdůležitější v manželství je naučit se nevzdávat se a jít dál spolu. Lilliane vzpomíná: „Bylo období, kdy jsme uvažovali o rozvodu, zdálo se nám, že jsme na konci cesty. Ale jsem vděčná, že jsme to nevzdali a Bůh nám pomohl projít těžkým obdobím. Takže jako hlavní zásady máme „Vydržet!“ a „Odpouštět si“.

„Jako manželská poradkyně jsem dostala nabídku absolvovat kurz terapeutické metody (Gottmanova metoda). Přišla jsem domů a radila se s Rodrigem, jestli do toho jít. Řekla jsem mu, že do toho půjdu, pokud by do toho šel se mnou. Celé to byla pro nás oba velká výzva a bylo to pro nás oba velmi užitečné,“ hodnotí Lillianne.

Bez odpuštění se neobejdete

V manželství se můžete dopustit nejrůznějších chyb. Spory, hádky, ponižování – bez odpuštění vzniká odpor. A pokud neprobíhá zdravá komunikace, když se zasekne, bude asi třeba vyhledat nějakou profesionální pomoc. To platí zejména v případě, kdy je narušeno psychické zdraví (deprese apod.). Je úžasné, že Bůh může použít při řešení právě manžela. A křesťané mohou návštěvu lékaře spojit s modlitbou, očekáváním na Boha.

Skvělý otec a šťastná matka

Rodrigo a Lilliane mají dvě dospívající děti. Rodrigo zdůrazňuje, že mu velmi záleží na tom, aby žil tak, aby v manželství nevznikaly problémy. Vychovávat děti je dřina, kterou nesou oba spolu. Jde jim o to, aby nevysílali dětem každý jiné signály.

„Cítím na naší rodině požehnání. Pokud bych měla říct, co na svém manželovi obdivuji, pak to, jak je úžasný táta. Velmi mu na dětech záleží, na tom, jak co prožívají, jak se jim daří ve škole… je to skvělý táta,“ říká Lilliane.

I po 22 letech se oba snaží vnášet do manželství tvořivost. Nedávno si koupili motorku a chystají se na společnou dovolenou.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Překlad: Jan Vopalecký  Zdroj: The Christian Post  Foto:  CC Search – ilustrační

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář