Dan Drápal / Kde dneska stojím

Tento článek je tak trochu opakováním. Nepřináším nějaké nové myšlenky, ale chci vyjádřit svá stanoviska, protože v záplavě komentářů jak na Křesťanu dnes, tak na Facebooku by se některý z čtenářů mohl ztratit, neboť se často mého článku týkají jen okrajově, nebo dokonce vůbec. A současně chci reagovat na některá tvrzení, která se v komentářích objevují.

 Na mé podpoře Ukrajiny se nic nemění. Ano, i já chci mír, a nestydím se za to, abych ocitoval jednoho z komentátorů. Ovšem za slovy „chci mír“ se může skrývat cokoli. Obávám se, že lidé, kteří se hlásí k tomuto heslu, si mír představují jako kapitulaci Ukrajiny. Za určitých okolností by kapitulace mohla být správným řešením i pro Ukrajinu. Kapitulace Německa, kterou byla ukončena druhá světová válka v Evropě, nebo kapitulace Japonska o několik měsíců později byly pro kapitulující vlastně výhrou. Po této kapitulaci následovalo pomalé, ale trvalé uzdravení. V západní Evropě a v Japonsku se zrodila nebo obnovila demokracie a vítězná strana pomohla poraženému k hospodářskému rozvoji.

SOUVISEJÍCÍDan Drápal / Mějte s vládou slitování

A Evropa a Japonci byli Americe vděční. Viděli jste film „Myš, která řvala“? Velmi doporučuji. Skvělá komedie vyjadřující tehdejší postoj vůči Americe.

Obávám se, že kapitulace Ukrajiny před Ruskem by znamenala konec ukrajinského národa. Těžko to mohu dokázat, ale mám zprávy, že Rusové mají již pořízené seznamy osob určených k likvidaci. Ty seznamy jsou velice dlouhé.  A mimochodem, na těch seznamech jsou i letniční pastoři. Na okupovaných územích jich bylo již několik zabito. 

Chci mír, ale ne za cenu likvidace Ukrajiny.

Čím dále jsme v čase od počátku agrese, tím snáze někteří lidé uvěří ruské propagandě, že Ukrajina vlastně začala. Počátek tito lidé nevidí v noci 22. února, kdy ruská armáda překročila ukrajinské hranice. Vidí ho už v roce 2014, nebo dokonce na Majdanu. Západ se prý na válku proti Rusku dlouho připravoval.

 SOUVISEJÍCÍ – Dan Drápal / Proč jsou v Bibli rodokmeny

Není to pravda. Západ byl ruskou agresí zaskočen. Nepočítal s ní. Jinak by nedávalo smysl budování plynovodu Nord Stream II. Západ by musel zbrojit, což nedělal, a ani dnes nedokáže Ukrajině dodávat dostatek munice. V prvních dnech invaze očekával západ (mne nevyjímaje), že Kyjev do tří dnů padne, prezident Zelenskyj bude zabit a na Ukrajině bude instalována proruská vláda. Překvapením byla jak ruská invaze, tak úspěšný ukrajinský odpor. A šlo zřejmě o překvapení pro všechny zúčastněné, a vlastně i pro nezúčastněné.

 

Samozřejmě jsou věci, které mě na Ukrajině netěší. Korupce stále bují – byť je o něco nižší než v samotném Rusku. Netěší mě úcta ke Stepanu Banderovi, i když bych ruským kritikům této skutečnosti rád položil otázku, co je horší, zda ukrajinská úcta k Banderovi nebo ruská úcta ke Stalinovi. Ta je totiž na silném vzestupu. Stalin byl strůjcem ukrajinského hladomoru a ze zoufalství Ukrajinců se zrodila i postava Stepana Bandery. Ano, byla to špatná reakce na zoufale špatné podmínky.

    SOUVISEJÍCÍ – Dan Drápal / Do třetího či čtvrtého pokolení

Proti Rusku stojí Evropa. Evropa, která je v kulturním úpadku a o níž mám vážné pochybnosti, zda by byla ochotna se bránit. Evropa, která je vnitřně rozdělená. Zatímco v Rusku se pěstuje vlastenectví a udává se za jeho nedostatek, v západní Evropě se pěstuje odsuzování vlastní kultury, vlastních dějin, vlastní civilizace. Spojené státy a Velká Británie v tom vedou, Španělsko, Nizozemí či Belgie jim zdatně sekundují. Celým kontinentem se šíří epidemie genderové dysforie, která zasahuje i vzdálené kouty naší země, dokonce i můj milovaný Jeseník. Jak dlouho to potrvá? Kam to povede? Jsou i pozitivní zprávy: I státním institucím ve Švédsku začíná být jasné, že něco je špatně. Skandinávské země byly rovněž v čele „progresivních“ kulturních změn, a nyní se může stát, že budou v čele obratu. (Pro anglicky mluvící, které by to zajímalo, mám odkaz: https://www.youtube.com/watch?v=MVEZ7gELcgY.) Nyní jde o to, aby středoevropské země vydržely a nepodlehly oné nešťastné progresivistické ideologii na straně jedné a nacionalistickému populismu na straně druhé. Zrovna u nás, v České republice, to je velmi napínavé. Když progresivistická média referují o konzervativcích, kteří woke culture odmítají, používají často přívlastek „hysterický“ nebo „tmářský“; když (někteří) evangelikálové mluví o EU, je to hned „satanská EU“ nebo něco podobného. Udržet si v tom správný kurs opravdu není jednoduché. 

 Stojí přinejmenším za zamyšlení, čím to je, že v západní civilizaci se objevila tak hluboká nenávist k sobě samotné. Tato nenávist se projevuje na nejrůznějších rovinách – proniká do učebnic dějepisu, ale setkáváme se s ní i na té nejnižší rovině ve formě sebepoškozování, které postihuje hlavně dívky. Je to tím, že absentují otcové? Domnívám se, že je nejvyšší čas se touto otázkou zabývat, aby církev nebyla zaskočena, stejně jako ji zaskočil nástup genderové ideologie. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor je teolog a publicista Datum: 24. května 2023 Foto: Pixabay – Kyjev

Tags: ,,,

42 Komentáře

 1. Musím přiznat, že pokládám takové vidění světa za příliš pesimistické. Rozhodně by v případě napadení byla Evropa silně odhodlaná se bránit. Viz vstup USA a GB do 2. sv. války. Obratem se z pacifistů a izolacionistů stali bojovníci. Některé věci se projeví až v krizi. Stačí pocit ohrožení a v lidech se projeví nečekané věci. V dobrém i ve zlém.

  Odpověď
 2. Milý Petře, kéž bys měl pravdu. Situace ve společnosti – a její hodnoty – se od 2. světové války hodně změnily. Ano, možná bychom byli překvapeni příjemně. Stejně jako nás příjemně překvapilo současné ukrajinské odhodlání. Ale popravdě řečeno bych na to nevsázel.

  Odpověď
 3. USA se po roce 1989 oprávněně cítili jako vítězové. Ke dnešku se ale změnila situace. USA dotáhla Čína, Putin Rusko postavil na nohy – vyrostli konkurenti ohrožující americkou hegemonii. Cílem americké politiky bylo rozbít Rusko a získat přístup k nerostnému bohatství. Podpora opozice vůči Putinovi byla neúspěšná a tlak na Rusko nakonec vedl k válečnému konfliktu. Stoltenberg řekl, že konflikt měl své počátky v roce 2014.
  V únoru 1945 na Jaltské konferenci spolupracovali mocnosti na ukončení války. Roosvelt viděl následky války na vlastní oči, v té době již byl nemocný a v dubnu zemřel. Hitler stále doufal, že by mohlo dojít k obratu a proběhla nějaká jednání se spojenci, že je třeba se postavit proti bolševismu SSSR. To by znamenalo, že na samém konci války by vypukla válka nová – tohle neprošlo. Velice brzo tady byla studená válka, která jakoby v roce 1989 skončila.
  Hodnocení situace v USA velice pěkně popisuje F.Graham v článke na zdejším webu. V osmdesátých letech při návštěvě jeho otce v Československu, což bylo úžasné, Billy Graham navštívil Lidice, které v té době byly komunistickým památníkem. V té době náš dnešní prezident stál odhodlaně na stráži socialismu proti americkým imperialistům.
  Na úpadku Evropy má hlavní díl EU. Byl komunistický režim satanský? Pokud ano, ani režim USA a EU není lepší.
  Chcimírové požadují nedodávat zbraně na Ukrajinu jako Maďarsko nebo Švýcarsko. S tím souhlasím, vedlo by to ke konci války a také k umírání Ukrajinců a Rusů. Poměr mrtvých v Bachmutu se odhaduje – na 8 Ukrajinců jeden Rus. Na rozdíl od prezidenta jsem vojáky Varšavské smlouvy v srpnu 1968 nevítal a za život v té době musí být člověk vděčný přes všechna negativa a to, že jsem nemohl jezdit do Rakouska, v roce 1971 jsem byl ve Vídni, takže aspoň něco jsem viděl.
  Hitler Němcům sliboval, že až si porobí SSSR, že děti Němců se budou míti lépe – chleba namazaný silnější vrstvou másla. Nechci se míti lépe, jestliže na druhé straně mají umírat lidi. Do takové války bych nikdy nešel.

  Odpověď
 4. „Celým kontinentem se šíří epidemie genderové dysforie, která zasahuje i vzdálené kouty naší země, dokonce i můj milovaný Jeseník.“
  .. to není „epidemie“, ale důsledek vědeckého poznání ohledně genderového nesouladu: společnost konečně akceptuje množství variant genderu, tedy společenské role jedince. A když tomu člověk nerozumí, tak by si neměl hrát na odborníka. Psychiatři řešící problémy gender dysforie taky nekecají farářům do obsahu kázání.

  Odpověď
 5. Jsem opravdu přesvědčený, že by se Evropa při napadení tvrdě bránila. Kdo čekal, že se bude bránit tak úspěšně a tvrdě Ukrajina? Stát rozpolcený zhruba napůl mezi Evropou a Ruskem?
  Rusko má z hlediska počtu obyvatel cca 15% EU. Z hlediska hrubého domácího produktu stěží 10%. Z hlediska vyspělosti průmyslu je někde úplně jinde. HDP má asi jako Itálie. A mnoho problémů (demografie a pod.). Mimo jiné úprk elit mimo Rusko. Rusko případnou válku nemůže vyhrát. Když reálně není schopno porazit ani Ukrajinu. Bojovalo by proti silám celého NATO, které je technologicky o generaci jinde. Kvůli NATO by odpadaly mnohé politické problémy (zda bojovat či ne).
  Neumím si představit konstelaci, kdy by se Evropa nebránila.

  Odpověď
 6. Ba ne, pane Hladký. Toto se týká každého. I ten farář musí dnes řešit situaci rodin, v nichž chce třináctiletá dcera změnit pohlaví. Takže se tomu nemůže vyhnout. Právě vědci z oboru už nyní hovoří o epidemii. Jak také ne, když se v nějaké škole vyskytne třída, v níž 40 procent dívek chce transici? A co situace v zemích, kde jsou malé děti vedeny k tomu, aby rodičům neříkaly, že chtějí být opačným pohlavím? Co ty stovky dívek, které se nechaly zmrzačit – uříznout si ňadra – a teď toho litují a žalují trans-gender kliniky? Kdepak, tohle se netýká jen odborníků.

  Odpověď
 7. Jakub Zaorálek

  Děkuji za článek, Dane. V dnešní době velmi potřebný. Souhlasím, i když si myslím, že alespoň část Evropy by se v případě konfliktu bránila velice zuřivě.
  Já mám pocit, že nebýt progresivismu a s ním spojené genderové ideologie by tady lidé tak lehce nepodléhali ruské propagandě. Je to trošku na truc.
  Válka a celková krize by nám mohla pomoci uvědomit si základní a obecné pravdy.

  Odpověď
 8. Vážený pane Drápale,

  píšete, že se v západní civilizaci objevila hluboká nenávist s sobě samotné a že tato nenávist proniká do učebnic dějepisu. Zřejmě se vám nelíbí kritika kolonialismu. Já si však myslím, že ten, kdo kritizuje temné stránky euroamerické civilizace, není nutně jejím nepřítelem. Je to podobné, jako když někdo v církvi kritizuje episkopát za sexuální zneužívání dětí. Takový člověk církvi paradoxně prospívá. Má-li být církev znovu věrohodnou, musí se přiznat ke všemu zlu, které v historii spáchala. Když ukáže, že si je svých hříchů vědoma, je to signál, že je nechce opakovat. Tak například se papež Wojtyla omluvil za nedostatečný odpor církve k Hitlerovi. Papež František se omluvil za utlačování indiánských dětí v kanadských církevních školách. Atd… Stejně tak je správné, když se v evropském dějepise nezamlčuji zločiny koloniálního období dějin nebo války katolíků s protestanty.

  V Bibli čteme, jak apoštol Petr třikrát zradil Ježíše. Právě takové pasáže dodávají Bibli věrohodnost. Kdyby tam bylo vše zidealizované, nikdo by neuvěřil. Buďme upřímní a vděční .každému, kdo nás upozorňuje na naše chyby.

  Odpověď
 9. Tak vidíte pane Drápale, pomalu, ale jistě Vám „něco“ dochází a odkrývají se Vám skryté věci. Ono to ani s tou válkou na Ukrajině není tak černobílé, jak se Vám to jeví nebo má jevit.

  Odpověď
 10. Kdyby mělo Rusko napadnout Evropu, tak bych taky mohl říci, že Česko by mohlo napadnout Island. Zbytečné úvahy. Zato Ukrajinci by mohli skončit v zemi, kde bude všechno patřit nějakým nadnárodním společnostem, taková kolonie Západu, bez toho, že by o sobě Ukrajinci mohli rozhodovat.

  Odpověď
 11. Příčinou sebepoškozování pubertálních jedinců není není nenávist k vlastní civilizaci či kultuře. Sebepoškozováním trpí hlavně dívky, které prožívají stres, úzkost či depresi. Sebepoškozením (říznutím, pálením cigaretou, …) si vyvolají fyzickou bolest, která přehluší bolest psychickou a dostaví se krátkodobá úleva. Co vlastně člověk, který sám sebe zraní, pocítí? Mozek vylučuje při fyzické bolesti hormony, které se vyplaví do krve a při zranění fungují jako opiáty s euforizujícími účinky. Pokud si člověk ubližuje pravidelně, reakce na fyzickou bolest sílí a dochází tak ke vzniku závislosti. Pacient říká, že to bolí, ale je to krásná bolest. Mladí lidé mohou být stresováni z mnoha důvodů. Jsou to neúspěchy ve škole, v kolektivu. Hlavním stresorem jsou zřejmě chorobné vztahy uvnitř rodin. Může to být i porucha osobnosti, kdy se pacient sám v sobě nevyzná a reaguje přemrštěnými emocemi.

  Odpověď
 12. Ad Adam Hladky

  Napsal jste:

  „A když tomu člověk nerozumí, tak by si neměl hrát na odborníka. Psychiatři řešící problémy gender dysforie taky nekecají farářům do obsahu kázání.“

  Nezapomeňte, že ti Vaši „odborníci“ (psychiatři) již jednou jako výsledek svého „vědeckého poznání“ zavedli tzv. rasovou hygienu, která vedla v Německu k programu euthanasie, na níž tito „odborníci“ aktivně participovali, a pro svůj výzkum pak shromažďovali mozky zplynovaných obětí. Program euthanasie vyzkoušený v různých sanatoriích, kde mu padly za oběť desítky tisíc psychiatrických pacientů, byl pak aplikován ve vyhlazovacích koncentračních táborech na Židy aj.
  Aby Vás přešla Vaše přehnaná důvěra v ony psychiatrické „odborníky“, doporučuji třeba knihu Th. Rödera a Volkera Kubilluse: Muži za Hitlerem – architekti hrůzy.

  Odpověď
 13. Zákaz debat o sexualitě, otrokářství nebo klimatu i cenzura školních knihoven. Republikánská administrativa Floridy v čele s kontroverzním guvernérem Ronem DeSantisem tu totiž po mimořádném úspěchu ve volbách rozjela svůj boj proti takzvané woke ideologii ve vzdělávání. Zatím největší zásah do života školáků ale přinesly dva zákony – jedním z nich je Florida Parental Rights in Education Act přezdívaný Don’t Say Gay, který zakazuje na nižších stupních vzdělávání mluvit o sexualitě a genderu. Druhým je The Individual Freedom Act označovaný také jako Stop Woke Act, který v praxi zakazuje ve školách a na pracovištích mluvit o systematickém rasovém útlaku.

  Homosexualitu si člověk nevybírá, homosexuálem se člověk rodí – vpodstatě to nemůže ovlivnit. Tito lidé mají těžký život, zvláště v pubertálním věku. Když kolektiv dětí pozná, že jsou „jiní“, dá jim to patřičně „sežrat“ – dětská šikana je obvykle neuvěřitelně krutá. Ve vypjaté anti-woke atmosféře na Floridě takovým dětem učitel nemůže pomoci. Riskoval by, že se dostane do křížku s rodiči šikanujících dětí. Homosexuální děti jsou trpící lidé a místo pomoci je jim adresováno odsouzení. Anti-woke aktivisté se ohánějí Biblí, ale vyvolávání nenávisti nemá s křesťanstvím nic společného.

  Příkladem takového vyvolávání nenávisti v našich podmínkáchn je kázání probošta Petra Piťhy proti Istanbulské úmluvě, z něhož vyjímám: „Vaše rodiny budou roztrženy a rozehnány. Bude k tomu stačit, že dětem řeknete, že muž a žena nejsou totéž. Vezmou vám děti a zatají vám, kam je zašantročili, kam je prodali, kde je vězní. Postačí k tomu křivé obvinění. (…) Za každý nesouhlas budete deportováni do nápravně-výchovných pracovních táborů vyhlazovacího charakteru. Homosexuálové budou prohlášeni za nadřazenou vládnoucí třídu, vy budete patřit k podřadné výpomocné třídě a pracovat podle pokynů mocných elit, které budou určovat, co se smí a co se nesmí říkat. Budete postaveni pod všechny živočichy, kteří se pohlavně rozmnožují, protože pro kočky, žáby ani hmyz zaváděné zákony neplatí,“…

  Zde je text Istanbulské úmluvy – posuďte sami, zda zavdává příčinu pro takovou nenávist: https://rm.coe.int/1680462471

  Odpověď
 14. Ad pavel v

  Napsal jste:

  „Homosexualitu si člověk nevybírá, homosexuálem se člověk rodí – vpodstatě to nemůže ovlivnit. “

  To je zajímavé, pod článkem o konspiračních teoriích popíráte Boží predestinaci spiknutí proti Ježíšovi, která je v bibli výslovně uvedena (Sk 4:28 προώρισεν), zatímco zde zavádíte predestinaci k „homosexualitě“ tam, kde ji bible nevidí. Tuto deviaci staví na úroveň jiných hříchů, které si člověk evidentně volí:

  „Což nevíte, že nespravedliví nedostanou do dědictví Boží království? Nebluďte! Ani smilníci ani modláři, cizoložníci, rozkošníci ani homosexuálové, zloději ani hrabivci, opilci, utrhači ani lupiči neobdrží Boží království za dědictví.“ (1 K 6:9-10)

  Váš postoj je nejen nekonzistentní, nýbrž v obou případech protibibilický.

  A ještě jednu otázku. Jak poznáte na novorozenci, že je „homosexuálem“, když tvrdíte, že se jím rodí? Rozborem jeho genomu určitě ne… 🙂

  Odpověď
 15. První část článku nezapře, že autor je dlouholetým čtenářem Respektu, jak ostatně sám na tomto webu nedávno přiznal, což znamená, že alespoň v politických postojích je do značné míry ovlivněn sorosovsko-bakalovskou, resp. popperovskou, optikou vnímání světa. Tvrzení, že Západ byl ruskou invazí na Ukrajinu zaskočen, ovšem kulhá na obě nohy. Byly to hlavně USA, které Ukrajinu soustavně minimálně od listopadu 2021 varovaly, že na ni Putin zaútočí, až to bylo nepříjemné i samotnému Zelenskému, který o tom podle samotného Bidena nechtěl slyšet: „Nebylo o tom pochyb, ale Zelenskyj to nechtěl slyšet,“ řekl Biden … na charitativní recepci v Los Angeles.“ Takže jaképak zaskočení Západu ruským vpádem?

  Navíc samotná Merkelová v rozhovoru pro Die Zeit koncem loňského roku prohlásila, že Minské dohody nebyly vlastně vůbec míněny vážně, že měly jen poskytnout Ukrajině čas na dozbrojení. Západ tedy Ukrajinu na válku dlouhodobě připravoval a zásoboval zbraněmi. Ruský vpád pro něj rozhodně nebyl žádným překvapením, jak se teď někteří snaží předstírat. Samotné USA si tento vpád totiž přály, zřejmě proto, aby pak s Ruskem na Ukrajině mohly vést zástupnou válku, kterou by mohly získat jednak velké odbytiště pro svůj zbrojní průmysl, jednak oslabit Rusko. Že USA tlačí Ukrajinu do války s Ruskem do posledního Ukrajince, prohlásil už v roce 2019 v rozhovoru pro New York Times nad jiné povolaný insider, klíčový zákulisní hráč majdanské vzpoury a někdejší (?) Zelenského loutkovodič, ukrajinský židovský oligarcha Ihor Kolomojskyj.

  Budování Nord Streamu 2 mělo smysl pro Německo, které si opravdu válku nepřálo, nikoli však pro USA, které potřebovaly prodávat svůj předražený břidlicový plyn do Evropy. Zájmy Německa a USA byly v této věci protichůdné. Takže budování Nord Streamu 2 nevylučuje to, že USA si válku s Ruskem přály. Válka s Ruskem totiž byla dobrou záminkou pro ně ekonomicky nevýhodný plynovod zničit a odříznout tak svého německého konkurenta od levného plynu. Biden na tiskovce po jednání s Olafem Scholzem již dne 7. 2. 2022 prohlásil: „Podnikne-li Rusko invazi, to znamená, že tanky nebo jednotky zase překročí hranici s Ukrajinou, pak už Nord Stream 2 nebude. Skoncujeme s ním,“ řekl americký prezident. Když byl pak tázán, jak přesně se to stane, odpověděl jen: „Slibuji vám, že to zvládneme“.

  Že válka nezačala 24. 2. 2. 2022 (autor uvádí chybně 22. 2.), nýbrž trvá od roku 2014, to není žádný výmysl ruské propagandy, nýbrž fakt, který potvrdil jak šéf NATO Stoltenberg, tak samotný Zelenskyj ve své rozhovoru pro CNN dne 17. 4. 2022, v němž uvedl, že na Donbase od r. 2014 bojovalo 44 000 profesionálních ukrajinských vojáků. A příčinou této války byl právě majdanský puč, který byl lví měrou zosnován USA, které od r. 1991 na „demokratizaci“ Ukrajiny vynaložily 5 miliard dolarů, jak možná nechtěně prozradila Victoria Nuland, státní tajemnice USA pro Evropu a Eurasii, už dne 13. 12. 2013. USA tedy Ukrajinu rozeštvávaly cíleně a dlouhodobě. Před Majdanem žádná válka na Ukrajině neprobíhala. Od Majdanu pak už vedla přímá cesta k občanské válce a ruskému vpádu.

  Domnívám se však, že úkolem křesťanů není přít se o to, zda je v právu Ukrajina (Západ) či Rusko. To všechno jsou jen spory tohoto světa, který leží v tom Zlém (1 J 5:19) – tedy v ďáblu (viz 1 J 5:18 Zlý = masculinum). Ježíš nikterak neřešil, zda jsou v právu vlastenečtí židovští zéloté nebo římští okupanti. Konflikt mezi nimi šel zcela mimo něho. Řešil daleko hlubší problém, jímž nebylo otročení cizí velmoci, nýbrž otročení hříchu (J 8:32.34). K čemu by bylo Židům vysvobození z římského útlaku, když by zůstali nadále otroky hříchu? Tak mají jít mimo nás, jsme-li opravdu Ježíšovými následovníky, i současné konflikty tohoto světa. Budeme o nich sice slýchat (Mt 24:6), avšak nemáme se jich lekat, tím méně se do nich vměšovat. Jako vojáci Kristovi se nemůžeme zaplétat do válek tohoto světa (2 Tm 2:3-4). Tedy nemůžeme být příjemně překvapeni ani úspěšným odporem ukrajinských zélótů ani úspěšným postupem ruských okupantů.

  Odpověď
 16. “Proti Rusku stojí Evropa. Evropa, která je v kulturním úpadku a o níž mám vážné pochybnosti, zda by byla ochotna se bránit. Evropa, která je vnitřně rozdělená.“

  A co by jako Evropa měla bránit? Práva „homosexuálů“, „transsexuálů“, feministek, narkomanů, právo na vraždu (umělý potrat), na euthanasii atd. atd. V Božích očích jsou to dle bible ničemná nařízení. Nedopadnou na Evropu (stejně jako na USA a další státy) Boží soudy právě pro tyto do nebe volající hříchy popírající tak flagrantně řád Božího stvoření? Jaký smysl by asi mělo bojovat proti Božím soudům? Když Boží soudy vykonané rukou Aššuru a Bábelu dopadly na Izrael pro jeho modlářství, ničemná nařízení a útisk bezbranných, měli snad proti těmto nástrojům Božího soudu Izraelci bojovat?

  „Běda těm, kdo nařizují ničemná nařízení těm, kdo předpisují plahočení, nuzným odnímají možnost obhajoby, utištěné mého lidu zbavují práva; jejich kořistí jsou vdovy a sirotky olupují. Co si počnete v den navštívení, až se z dálky přižene zkáza? Ke komu se utečete o pomoc, kde zanecháte svoji slávu? Nezbude než sklonit se mezi vězně či zůstat ležet mezi zabitými. Tím vším se jeho hněv neodvrátil a jeho ruka zůstává napřažena. „Běda Asýrii, metle mého hněvu, té holi, skrze kterou projevím svůj hrozný hněv. Posílám ji na rouhavý pronárod, proti lidu, proti němuž plane má prchlivost; dávám jí příkaz, aby kořistila a kořistila, loupila a loupila, aby jej šlapala jako hlínu na ulicích.“ (Iz 10:1-6)

  „Hospodin k vám posílal všechny své služebníky proroky, nepřetržitě je posílal, ale neposlouchali jste, ucho jste k slyšení nenaklonili. Říkávali: »Ať se každý odvrátí od své zlé cesty a od svých zlých skutků a budete přebývat v zemi, kterou Hospodin dal vám a vašim otcům od věků na věky. Nechoďte za jinými bohy, neslužte jim a neklaňte se jim. Neurážejte mě dílem svých rukou a já s vámi nenaložím zle.« Ale neposlouchali jste mě, je výrok Hospodinův, dílem svých rukou jste mě uráželi, sobě k zlému.“ Proto Hospodin zástupů praví toto: „Že jste neposlouchali má slova, hle, já pošlu pro všechny čeledi severu, je výrok Hospodinův, i pro Nebúkadnesara, krále babylónského, svého služebníka, a přivedu je na tuto zemi i na všechny její obyvatele i na všechny tyto okolní pronárody a vyhubím je jako klaté. Způsobím, že budou vzbuzovat úděs a posměch a budou troskami navěky.“ (Jr 25:4-9)

  Jeremjáš vyzývá lid, aby se vzdal, ne aby proti babylonskému nástroji Božího hněvu bojoval:

  „Neposlouchejte své proroky ani své věštce ani své sny ani své mrakopravce ani své čaroděje, kteří vám říkají: »Králi babylónskému sloužit nebudete!« Prorokují vám klam, aby vás odvedli daleko od vaší země. A já vás vyženu a vy zahynete. Ale pronárod, který vloží svou šíji pod jho babylónského krále a bude mu sloužit, ponechám v jeho zemi, je výrok Hospodinův, a bude ji obdělávat a v ní sídlit.“ K Sidkijášovi, králi judskému, jsem mluvil přesně tato slova: „Vložte svou šíji pod jho babylónského krále a služte jemu i jeho lidu a budete živi.“ (Jr 27:9-12)

  Jeremjášova slova lze dnes aplikovat i na Ukrajinu. Ta se také postavila proti Božímu nařízení, když svrhla Bohem ustanoveného vládce, čímž na sebe přivolala Boží soud (Ř 13:1-2) v podobě vpádu Ruska, úplně stejně, jako když Izrael na sebe kdysi dávno přivolal Boží soudy v podobě vpádu Aššuru či Bábelu. Stejně jako tehdy nemělo smysl bojovat proti nástrojům Božího soudu, nemá to smysl ani dnes. Že je nějaký stát nástrojem Božího soudu však neznamená, že je tím tento nástroj ospravedlněn. V bibli čteme, že Bůh posléze ztrestá i ty metly svého hněvu (Iz 10:12-16; Jr 51:33-49), tedy pochopitelně nakonec i Rusko.

  Odpověď
 17. V Pentagonu skutečně nejsou žádní hlupáci, kteří nevědí, co činí. To samé Rusové. Propaganda věci zjednodušuje, aby mohla ovládat lidi. Kisinger jasně řekl, že rozšiřovat NATO na Ukrajinu byla chyba, bylo jasné že Rusové tohle akceptovat nebudou. Zodpovědnost za válku mají USA, dobře věděli co činí.

  Odpověď
 18. to P. Ašer

  S homosexualitou je to podobné jako s leváctvím. Zda je příčina genetická nevíme, ale víme bezpečně, že se člověk levákem rodí, že leváctví není způsobeno výchovou. V historii byli leváci diskriminováni stejně jako homosexuálové. Pokusy o předělání leváka na praváka často způsobovaly psychické poruchy, proto se od toho upustilo. Animozita většinové společnosti vůči homosexuálům je odůvodňována Biblí. Já si však myslím, že Bibli nelze brát doslovně, že záleží na jejím výkladu. Tak například Bible v knihách Mojžíšových nařizuje kamenování (vraždu) cizoložnice, ale Ježíš toto nařízení vědomě porušil. Jinde v Bibli je nařízeno vraždění čarodějnic (Exodus 22:17), ale to se už také nepraktikuje. Lidé vyvolávající nenávist k homosexuálům jsou lidmi stejného druhu, kteří na základě vadného výkladu Bible upalovali čarodějnice.

  Odpověď
 19. Ne pane Drápale,
  je to naopak než hlásáte, Západ rozhodně nebyl zaskočen. Vše směřovalo plánovitě k nevyhnutelné konfrontaci mezi dvěma světovými velmocemi. Vzhledem k Vašim politickým vhledům a Vašich komentářům s politickým zaměřením na jedné straně, nachází se v nepřehlédnutelném protikladu Váš velmi zjednodušený pohled na konflikt na Ukrajině. Opravdu byl Západ zaskočen? Co to tady blábolíte?

  Odpověď
 20. Tábor míru a socialismu byl před rokem 1989 neuvěřitelně zaostalý. Rusové nedokázali vyrobit čipy pro svůj protiraketový deštník a dostávali se vojensky do hluboké defenzívy. Zmíněné čipy Západ embargoval systémem COCOM. Rusové je museli nakupovat předražené na černém trhu. To nemírně vyčerpávalo jejich ekonomiku, protože sami neměli co nabídnout, aby získali dolary. Michail Gorbačov pochopil, že vývoj spěje k totální bídě, jejímž předobrazem byla Severní Korea nebo Čína s jejími hladomory. Proto se rozhodl vzdát studenou válku – pochopil, že ji prohrál. Západ reagoval nesmírně vstřícně a embargo pod názvem COCOM zrušil. Dnes víme, že tato vstřícnost byla fatální chybou – Rusko i Čína částečně dohnaly technologický náskok Západu a vrátili se ke své imperiální politice diktátu vůči svým sousedním zemím. S ohledem na to, že Západ zadarmo poskytl svoje know-how technicky zaostalému Východu, je dnes velmi falešné tvrdit, že Západ chce Rusko ovládnout. Kdyby měl tento cíl, neposkytoval by Rusku a Číně svou moderní technologii.

  Odpověď
 21. Pane Krejčí,

  měl byste za své tvrzení, že pan Drápal blábolí, omluvit. Západ byl opravdu Putinem zaskočen. Vždyť Putin se zapřísahal, že jeho 180 tisíc vojáků na Ukrajinské hranici je tam jen kvůli vojenskému cvičení, aby pak Ukrajinu napadli. Vy se zde prezentujete jako nesmírně zbožný člověk, tak proč se zastáváte lháře?

  Odpověď
 22. To p. Krejčí. Zrovna D. Drápal nikdy nepoužívá podobná slova jako blábolíte o svých názorových protivnících. A apeluje na to, aby diskuze probíhali korektně, věcně a slušně, bez osobních napadání.
  Osobně myslím, že napadení Ukrajiny nebylo příliš velkým překvapením. Pro mnohé ale ano – třeba p. Zeman. Ovšem nikdo moc nečekal, že Ukrajina by byla schopná odporu a tvrdé obrany. Naopak politici očekávali, že se zdejší režim rychle zhroutí. Myslím, že Váš problém je v tom, že vidíte věci zjednodušeně. Jako nějaké promyšlené logické skryté vládnutí elit. Tak to ale není – naopak vidíme zmatek, nejistotu a často docela protichůdné jednání. Jako promyšlený a předem připravený plán nemá válka na Ukrajině žádnou logiku.
  Jinak oceňuji Vaše trvalé připomínání toho, že duchovní střet s hříchem a spása jsou mnohem důležitější než věci časné, typu válka.

  Odpověď
 23. A co Vy , pane Pavle v, jako příkladně zásadový křesťan,
  jak Vy se vyrovnáváte se skutečností, že buď přímo či nepřímo podporujete zabíjení člověka člověkem. A důvod? Ten se vždycky nějaký najde, zvláště v dnešní době to je čím dál menší problém.

  Odpověď
 24. Pane Adamče,
  zmíněný hanlivý výraz jsem použil jako reakci, na autorovo sdělení, že vpád RF na Ukrajinu se odehrál k údivu nejen jeho, ale i Západu asi jako „blesk z čistého nebe“. Jenomže to nebe zdaleka tak čisté nebylo a všichni víme, že rozhodně není a ani nebude. To už poněkud přetekla má trpělivost …
  Válka na Ukrajině má logiku a dokonce i křesťané této logice podléhají! Všichni víme, že si svět „brousí zuby“ na obrovská bohatství nerostných surovin, na kterých RF „nezaslouženě a snadno“ bohatne. K tomu je ale nutné zinscenovat patřičné politické pozadí …
  A pokud budeme hodnotit vše z pozice Bible, pak tedy víme, že hmotné tělo sice podléhá zkáze, avšak nikoli duše a duch. Takže pokud si někdo myslí, že fyzickou smrtí odstraní ze světa „Zlo“, pak je na velkém omylu a naopak, je pouze otázkou času, kdy sklidí to, co zasel. A právě pan Drápal nad touto skutečností stále přivírá oči a o možných důvodech jsem se již vícekrát zmínil.

  Odpověď
 25. Promyšlené vládnutí elit? A co jiného je zahraniční politika – to není promyšlené? Klidně se můžeme vrátit do 2.sv.války – už tam můžeme hledat začátky dnešní situace. V Pentagonu se pracuje stále a určitě tam mají veliký odbor pro Rusko, dříve pro SSSR. Tam se vytvořila strategie i pro dnešní situaci – rozbít Rusko a zmocnit se jeho bohatství. Na počátku byl rozšiřování NATO na východ, zodpovědnost za válku padá na USA a EU.

  Odpověď
 26. to Karel Krejčí

  Píšete, že jsem pro zabíjení člověka člověkem.

  Když ozbrojený útočník přepadne někde v Americe školu a začne systematicky vybíjet děti i učitele, jsem pro, co nejrychleji ho zprovodit ze světa. Vy, pane Krejčí, dáváte v takové situaci přednost tomu, aby ten útočník dostal volný prostor a mohl pobít co nejvíce obětí. Když ruský voják vnikne na území cizího státu, aby tam loupil, znásilňoval a vraždil, je namístě co nejrychleji ho vyřídit, aby se tím omezil počet jeho obětí. Vy, pane Krejčí, byste chtěl, aby se Ukrajina vzdala, aby ruský voják mohl zatýkat jemu nepohodlné Ukrajince podle seznamů, které jsou již zhotoveny, a aby s nimi pak naložil jako Stalin s polskou elitou v Katyni.

  Podle vás, pane Krejčí, měl Mojžíš ponechat Izraelity v egyptském otroctví, vždyť podle vás je svoboda člověka bezcenná. Stejně tak se podle vás měl Churchill poddat Hitlerovi, jako Daladier a Chamberlain.

  Pacifisté škodí lidstvu. Cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly.

  Odpověď
 27. to Konečný Fr.

  Píšete, že „zodpovědnost za válku padá na USA a EU.“ Svým způsobem máte pravdu. Kdyby USA a EU nedaly Rusku moderní technologie, Rusové by nedokázali vyrobit moderní zbraně a netroufli by si napadnout Ukrajinu.

  Odpověď
 28. Pane Krejčí,

  píšete, “ že si svět „brousí zuby“ na obrovská bohatství nerostných surovin, na kterých RF „nezaslouženě a snadno“ bohatne. K tomu je ale nutné zinscenovat patřičné politické pozadí …“ To je sprostá pomluva připomínající bývalou komunistickou propagandu. Jestli máte alespoň kousek cti, omluvte se!

  Odpověď
 29. Pane Pavle v,
  to celé je součást Božího scénáře a já se nemohu za Boha omlouvat.
  Ostatně, historie se opakuje a „zálusk“ na nerostné bohatství Ruska je stále stejný …

  Odpověď
 30. Mám dojem, že jsme se alespoň na něčem shodli. Válka na Ukrajině je válkou USA a EU proti Rusku. Čistě mocenské zájmy, žádná lidská práva. Dělíme se v tom, že jedni této loupežné válce fandí a druzí ji nepodporují.

  Odpověď
 31. Ad pavel v

  Napsal jste:

  „S homosexualitou je to podobné jako s leváctvím. Zda je příčina genetická nevíme, ale víme bezpečně, že se člověk levákem rodí, že leváctví není způsobeno výchovou.“

  I kdyby byla „homosexualita“ v některých případech vrozená, nic to nemění na tom, že je hříchem, který znemožňuje vstup do Božího království (1 K 6:9-10). Sklony k alkoholismu či ke kriminalitě, zmíněné rovněž v uvedeném textu, jsou také v některých případech vrozené. To však neznamená, že nejsou hříchem.

  Srovnávání „homosexuality“ (proč ne také pedofilie, že?) s leváky je oblíbeným a letitým pseudoargumentem sodomitské apologie, který nezohledňuje důsledky této deviace. Kdyby se najednou začali rodit samí leváci, nemělo by to na lidstvo žádný fatální dopad, zatímco kdyby se najednou začali rodit sami „homosexuálové“, lidstvo by vymřelo během jediné generace.

  Napsal jste:

  „Já si však myslím, že Bibli nelze brát doslovně, že záleží na jejím výkladu.“

  Tak proč berete doslovně třeba Vámi často citovanou pasáž Mt 25:34-46, ale pasáže, které se Vám nehodí – např. 1 K 6:9-10 – brát doslovně odmítáte? I když předpokládám, že Vám nevadí, že Boží království nezdědí lupiči či cizoložníci, ale vadí Vám jen ti samcoložníci… Zacházíte tak s biblickým textem svévolně. A jasná slova ap. Pavla v 1 K 6:9-10 odmítáte právě se zjevnými odkazy na samcoložnickou propagandu, takže v rozporu s Ř 12:2 přijímáte schémata tohoto věku. To je ten správný výklad bible? Prizmatem „queer theologie“?

  Napsal jste:

  „Tak například Bible v knihách Mojžíšových nařizuje kamenování (vraždu) cizoložnice, ale Ježíš toto nařízení vědomě porušil.“

  Odhlédnu-li od toho, že příběh o cizoložnici (J 7:53-8:11) se v nejstarších rukopisech nevyskytuje a je tedy patrně pozdějším dodatkem, a od toho, že kamenování cizoložnic nebylo dle Tóry vraždou, nýbrž zákonnou popravou, Ježíš v tomto příběhu nic neporušil. Nevyslovil se proti zákonu v tom smyslu, že by ji kamenovat neměli. Pouze vyzval zákoníky a farizeje (J 8:3), kteří ji přivedli, aby hodil kamenem první ten, kdo je bez hříchu. I pokud by ten příběh byl autentický, stejně měl být jen lstivou zákonickou léčkou na Ježíše, aby ho pokoušeli (J 8:6) podobně, jako pokoušeli otázkou (Mk 12:13), zda se smí odevzdávat daň císaři, poněvadž v Ježíšově době se již ženy za cizoložství obvykle nekamenovaly. Ježíš starozákonní tresty ve svém pojetí ještě zpřísnil (Mt 5:21). Stejně tak trest za cizoložství neznamená podle něj jen kamenování, nýbrž také uvržení do gehenny (Mt 5:29). V tomto příběhu Ježíš zase jen vzal vítr z plachet svým pokušitelům, když odhalil jejich jejich hříšnost, ačkoli by chtěli trestat hřích jiných. Ježíš rozhodně hřích té cizoložnice neschvaloval. Řekl jí: „Jdi a od nynějška již nehřeš.“ (J 8:11) Totéž by řekl, kdyby mu jeho pokušitelé přivedli přistiženého „homosexuála“, které měli rovněž povinnost zabít (Lv 20:13). Také by mu jeho hřích neschválil, ale řekl mu, aby už nehřešil.

  Napsal jste:

  „Jinde v Bibli je nařízeno vraždění čarodějnic (Exodus 22:17), ale to se už také nepraktikuje.“
  To se nepraktikuje proto, že podle NZ náš boj není proti krvi a tělu, ale proti duchovním mocnostem zla (Ef 6:12). Proto nejsou zbraně našeho boje tělesné (2 K 10:4), nýbrž duchovní (Ef 6:13-17). Nejde tedy o to, že by církev přijala nějaký světský humanismus, který by „zjemnil“ její mravy, jde o to, že po příchodu Ježíše jde za účelem vykořenění zla do hloubky a nezůstává na povrchu.

  Napsal jste:

  „Lidé vyvolávající nenávist k homosexuálům jsou lidmi stejného druhu, kteří na základě vadného výkladu Bible upalovali čarodějnice.“

  Ježíšovi následovníci proti samcoložníkům žádnou nenávist nevyvolávají. Pouze je upozorňují na to, že pokud zůstanou ve svém hříchu, nezdědí Boží království tak, jako ho nezdědí ani jiní hříšníci (1 K 6:9-10). To je projev skutečné lásky k nim. Kdybychom je poklepávali po zádech a říkali jim, že jsou v pohodě, že mohou ve svém hříchu setrvávat, dláždili bychom jim cestu do gehenny. Toto si přejete? Nebo nevěříte Božímu slovu, že takoví lidé Boží království nezdědí?

  Odpověď
 32. Ad pavel v

  Napsal jste:

  „Pacifisté škodí lidstvu. Cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly.“

  Vy pacifisty považujete za škůdce lidstva, ale Ježíš je blahoslaví jako syny Boží:

  :BEATI PACIFICI quoniam filii Dei vocabuntur.“ (Mt 5:9)

  Kdo z vás dvou má asi pravdu?

  Odpověď
 33. Ad pavel v

  Napsal jste:

  „Západ reagoval nesmírně vstřícně a embargo pod názvem COCOM zrušil. Dnes víme, že tato vstřícnost byla fatální chybou – Rusko i Čína částečně dohnaly technologický náskok Západu a vrátili se ke své imperiální politice diktátu vůči svým sousedním zemím.“

  Aha, takže ve Vašem podání je americký kapitalistický imperialismus jakousi charitativní organizací, která podporuje technologický vývoj svých nepřátel. Tomu vážně věříte?

  Odpověď
 34. Ad pavel v

  Napsal jste:

  „Pane Krejčí, měl byste za své tvrzení, že pan Drápal blábolí, omluvit. Západ byl opravdu Putinem zaskočen. Vždyť Putin se zapřísahal, že jeho 180 tisíc vojáků na Ukrajinské hranici je tam jen kvůli vojenskému cvičení, aby pak Ukrajinu napadli.“
  Ano, podle Vás Západ bezelstně věřil Putinovi. A proto už přes 8 let na Rusku nenechává niť suchou a obviňuje ho denně ze všeho možného i nemožného? Protože tolik věřil Putinovi, vyzbrojoval tak dlouho Ukrajinu po oněch ne vážně míněných Minských dohodách (viz přiznání Merkelové), aby mohla Putinovi odolat?

  Západ byl Putinem tak „zaskočen“, že si Biden stěžoval na to, že Zelenskyj nechtěl poslouchat americká kolovrátková sebenaplňující „proroctví“, že Rusko vtrhne na Ukrajinu:

  https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-biden-zelenskyj-nedbal-nasich-varovani-pred-ruskou-invazi-40399794

  Odpověď
 35. Pane Krejčí,

  vaše sprostá pomluva určitě není součástí nějakého Božího scénáře. Je důsledkem vašeho chtíče vyvolat nenávist, podobně jako komunisté, když vyhlašovali navlas stejnou pomluvu jako vy (že se Západ chce zmocnit ruského nerostného bohatství).

  Odpověď
 36. to Konečný Fr. 30. května 2023 15:47

  Jestli myslíte, že Rusko napadlo Ukrajinu, kvůli svým mocenským zájmům, pak se shodujeme. EU a USA Rusku nijak neublížily.

  Odpověď
 37. to P. Ašer

  Sklony ke kriminalitě zcela určitě vrozené nejsou. Sklony ke kriminalitě se získávají výchovou (studeným odchovem). Sklony k alkoholismu mohou mít genetickou příčinu. Asi tak, jako když má někdo sklon k onemocnění rakovinou. I když takový sklon má, nemusí u něj rakovina propuknout.

  Píšete, že homosexualita by mohla způsobit vymírání lidstva. To samé by mohl způsobit celibát, a přece ho apoštol Pavel chválí. Homosexualita není dědičná, ani děti adoptované homosexuály nejsou homosexuální – homosexualita se nezíská výchovou (stejně jako leváctví).

  Homosexualita se pěstovala ve starověké Spartě. Hoši byli již v sedmi letech odebráni rodině a vychováváni v odděleně od žen a dívek, aby se stali vojáky. Teprve ve dvaceti letech se směli oženit. Do té doby žili v čistě mužském kolektivu. Společný život mladých Sparťanů a jejich vazby ke starším instruktorům přirozeně vedly ke vzniku homosexuálních vztahů, společností i náboženstvím tolerovaných a podporovaných, jelikož utužovaly vzájemnou soudržnost mezi budoucími spolubojovníky. Je zřejmé, že tento hluboce nemravný životní styl vynucené náhražkové sexuality se musel apoštolu Pavlovi nutně hnusit.

  Ježíš vychovával své posluchače tak, aby je naučil samostatnému myšlení. V příběhu o cizoložnici jim ukázal, že pro své vlastní hříchy se nemohou obejít bez shovívavosti (tolerantnosti) druhých lidí. V tu chvíli jim možná docvaklo, pokud chtějí shovívavost přijímat, měli by ji také dávat. Proto by nikdo z nás neměl odsuzovat homosexuály, ledaže by byl tak dokonalý jako Ježíš, když řekl cizoložnici: Jdi a už nehřeš.

  Odpověď
 38. Pane Pavle v,
  ta nenávist zde je všeobecně tak reálná, jako je reálná moc Krista a Satana. Tu nelze vytvořit, v zásadě záleží na tom, z jakého zdroje žijeme – zda z Krista nebo ze Satana.

  Odpověď
 39. Ad pavel v

  Napsal jste:

  „Sklony ke kriminalitě zcela určitě vrozené nejsou.“

  Tak pravil Zarathustra? Výzkumy dokládají přinejmenším částečnou hereditární etiologii kriminálního chování:

  S použitím nevybraného vzorku 3 586 párů dvojčat v Dánsku Christiansen (1977) uvedl, že 52 % jednovaječných dvojčat bylo konkordantních pro kriminální chování, zatímco u dvojvaječných dvojčat jich bylo takto konkordantních pouze 22 %. Výrazný nárůst probandní konkordance pro kriminální chování mezi jednovaječnými dvojčaty naznačuje, že jednovaječná dvojčata dědí některé biologické vlastnosti, které zvyšují jejich společné riziko kriminální angažovanosti. (viz Sarnoff A. Mednick et al.: Genetic factors in the etiology of criminal behavior, 1984)

  Je až k neuvěření, jak přesně tento výsledek koresponduje s jiným výzkumem hereditární etiologie „homosexuality“ na dvojčatech:

  „Například Bailey a Pillard (1991) u svých 56 homosexuálních probandů pocházejících z monozygotních dvojčat zjistili 52% konkordanci sexuální orientace, zatímco v případě dizygotních dvojčat byla tato konkordance 22 % a u adoptovaných bratrů pouze 11 %. V případě homosexuálních žen zjistili konkordanci podobnou – 48 % u monozygotních sester, 16 % u dizygotních sourozeneckých párů a 6 % pro adoptivní sestry (Bailey a spol., 1993).“ (P. Weiss: Sexuální deviace, Praha 2002, s. 120)

  Takže, pokud se snažíte vyviňovat „homosexuály“ poukazem na vrozenost jejich sexuální deviace, musíte se snažit poukazem na vrozenost jejich sociální deviace vyvinovat rovněž kriminálníky. Pokud tak nečiníte, jste evidentně přijímačem osob.

  Napsal jste:

  „Píšete, že homosexualita by mohla způsobit vymírání lidstva. To samé by mohl způsobit celibát, a přece ho apoštol Pavel chválí.“

  Ano, ap. Pavel ho chválí. Ale proč? Protože člověk, který si zvolil celibát může pracovat daleko účinněji pro Boží království než člověk vázaný v manželství:

  „Chci, abyste byli bez starostí. Kdo nežije v manželství, stará se o věci Pána, jak by se zalíbil Pánu, ale kdo se oženil, stará se o věci světské, jak by se zalíbil své ženě, a je rozdělený. Neprovdaná žena a panna se stará o věci Pána, aby byla svatá tělem i duchem. Ale když se provdá, stará se o věci světské, jak by se zalíbila svému muži.“ (1 K 7:32-34)

  Jak však prospívá Pánu a Božímu království, potažmo věčnému údělu jeho samého, pokud někdo setrvává v hříchu samcoložnictví či lesbismu?

  Napsal jste:

  „Homosexualita není dědičná, ani děti adoptované homosexuály nejsou homosexuální – homosexualita se nezíská výchovou (stejně jako leváctví).“

  Píšete, že se nedá získat výchovou, avšak o pár řádků níže uvádíte příklad Sparty, kde byla výsledkem svérázné výchovy: „Hoši byli již v sedmi letech odebráni rodině a vychováváni v odděleně od žen a dívek…“ Takže si poněkud odporujete…

  Napsal jste:

  „Je zřejmé, že tento hluboce nemravný životní styl vynucené náhražkové sexuality se musel apoštolu Pavlovi nutně hnusit.“
  Pavel ovšem nepíše nic o Sparťanech, nýbrž o samcoložnících obecně. On mezi nimi nečiní žádnou distinkci. Je mu lhostejné, zda byl někdo k tomuto hříchu vychován nebo se narodil s nějakou dispozicí k němu, stejně jako nečiní takovou distinkci u lupičů atd. (1 K 6:9-10)

  Napsal jste:

  „Proto by nikdo z nás neměl odsuzovat homosexuály, ledaže by byl tak dokonalý jako Ježíš, když řekl cizoložnici: Jdi a už nehřeš.“

  Mohu Vaše slova v duchu Pavlových slov modifikovat: Proto by nikdo z nás neměl odsuzovat lupiče… (1 K 6:9-10). Tlumočení Písma přece není odsuzování, nýbrž výzva ku pokání, kteří tito hříšníci, stejně jako ostatní hříšníci, nutně potřebují, mají-li dosáhnout věčného života.

  Vy zde patrně obhajujete právo samcoložníků hřešit a přitom si zároveň dělat nárok na vstup do Božího království, i když setrvají ve svém hříchu. Ovšem jejich hřích vylučuje jejich vstup do Božího království, stejně jako vylučuje hřích lupičů jejich vstup do Božího království, jakož i dalších hříšníků, kteří setrvají ve svém hříchu (1 K 6:9-11). A je jedno, zda ten hřích páchají na základě genetické predispozice nebo na základě zvrácené výchovy v kriminogenním rodinném prostředí.

  Aby někdo mohl vstoupit do Božího království, musí svého hříchu v prvé řadě zanechat. Proto Pavel říká: „a takovými jste někteří byli“ (1 K 6:11). To znamená, že toho hříchu zanechali, že to bylo v jejich silách. Ale Vy samcoložníky nikterak nevyzýváte, aby svého hříchu zanechali. Vy je v něm utvrzujete a zbavujete je pocitu viny jejich vlastní apologetickou rétorikou, že za to nemohou, a že pocit viny by naopak mělo mít jejich okolí, pokud jejich hřích dosud plně neakceptovalo. Takto se ovšem připojujete k jejich zvrácené agendě, která se zpupně dožaduje, aby je jejich okolí pod egidou „lidských práv“ plně podporovalo a všemožně jim usnadňovalo páchání jejich hříchu (viz registrované partnerství, adopce, manželství pro všechny atd.). Tímto svým postojem se stavíte jednak proti jasnému učení Nového zákon, jednak samcoložníkům zavíráte vstup do království Nebes (Mt 23:13), když je všeobecná postmoderní tolerance jejich hříchu, která je zbavuje pocitu viny, už nijak netlačí k pokání. Tudíž jim vposledku prokazujete medvědí službu.

  Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář