Dan Drápal / Migrace – dlouhodobý pohled

Když jsem byl malý, obávali se odborníci globálního ochlazování, nikoli oteplování. A publikovali data, která dle jejich názoru nasvědčovala tomu, že nás čeká další období chladu, kterým planeta Země periodicky procházela.

 Z rozhovorů mezi lidmi vím, že je velmi mnoho těch, kteří se bojí přelidnění. Vskutku, počet obyvatel země prudce narostl v posledních dvou stech letech. Skuteční odborníci ale bijí na poplach z opačného důvodu: Obávají se nedostatku obyvatel. Podle současných znalostí a prognóz počet obyvatel planety do konce tohoto století výrazně poklesne, což přinese celou řadu vážných problémů, především ekonomických, ale v důsledku ekonomických problémů i problémů politických.

 SOUVISEJÍCÍDan Drápal / Příprava na konec

S poklesem počtu obyvatel se už nyní výrazně potýká Japonsko. To je více méně dokonale uzavřeno pro migraci do této země a počet jejích obyvatel bude v následujících desetiletích výrazně klesat. 

Přímo katastrofická je situace v Jižním Koreji. Jihokorejci se z mně neznámých důvodů rozhodli se nerozmnožovat. Počet dětí na jednu matku činil v Koreji 0,85, což je zřejmě nejnižší údaj ze všech zemí. Hranice reprodukce je 2,1 dítěte na jednu ženu.

 Obrovské problémy bude mít Čína. Ta několik desetiletí prosazovala politiku jednoho dítěte. Tím dosáhla výrazného snížení růstu populace, a když toto opatření zrušila, lidé se už k vyšší porodnosti nevrátili. Do konce století má počet Číňanů klesnout z dnešní 1,4 miliardy na 560 milionů. 

 SOUVISEJÍCÍ – Dan Drápal / Antiamerikanismus

Jediný kontinent, kde počet obyvatelstva ještě přinejmenším po několik desetiletí poroste, je Afrika. Všude jinde – včetně řady muslimských zemí – porodnost klesá, někde dramaticky. 

 Proč je to takovým problémem?  Mnozí soudí, že kdyby bylo na planetě méně lidí, bylo by to pro planetu jen dobře. A je to asi pravda. Pro planetu to možná dobře bude, ale nikoli pro obyvatelstvo. Problém je totiž v tom, že nejsou-li děti, není-li dostatečně silná nadcházející generace, nebude mít kdo vydělávat na důchody. On je totiž velký rozdíl mezi tím, připadá-li na jednoho důchodce sedm lidí v produktivním věku, nebo jen dva. A v druhé polovině tohoto století to bude v řadě států ještě méně.

 

Česká republika má nejnižší nezaměstnanost v Evropě. A naše ekonomika už několik let strádá, protože „nejsou lidi“. 

Pokud bych uvažoval čistě sobecky, radil bych, abychom se radovali z přílivu ukrajinských uprchlíků a doufali, že jich tu zůstane co nejvíce. Jsou totiž kompatibilní s námi, relativně snadno si porozumíme, a oni už nyní přispívají do našeho státního rozpočtu a pracují mimo jiné i na naše důchody. Radost z toho mi kalí jen vědomí, že to vše je za cenu nezměrného lidského utrpení a ztráty domova mnohých z nich. Jakékoli útoky na Ukrajince považuji nejen za lidsky nepřijatelné, ale i naprosto zaslepené. Buďme rádi, že tu Ukrajince máme. Bez nich by šla naše ekonomika ještě více do kytek, než jde již nyní.

 SOUVISEJÍCÍ – Dan Drápal / Existuje genderová ideologie?

Díky Ukrajincům nemáme spoustu problémů, s nimiž se musí potýkat takové země jako je Itálie, Německo, Francie, Švédsko a řada dalších. Integrovat migranty ze subsaharské Afriky je mnohem složitější. Nám nehrozí, že by Ukrajinci třeba z poloviny Plzně udělali no-go zónu, jakou udělali imigranti ze švédského Malmö, nebo že by v Praze zapálili několik tisíc aut, jak se to stalo v Paříži. 

 Všechny evropské národy vymírají. Nejvyšší porodnost v Evropě je nyní ve Francii a v České republice. Ale ani v těchto dvou zemích nedosahujeme oné mety 2,1 dítěte na ženu. Nadto ve Francii porodnost zvyšují výrazným způsobem právě migranti. 

 

Díky migraci nebude počet obyvatel západoevropských států klesat, nicméně zcela se promění jeho skladba. Nezdá se mi, že by některá země přišla na to, jak imigraci smysluplně zvládnout. Dojde tedy k výměně obyvatelstva. To vidím jako nesporné. Otázka je, do jaké míry to půjde po dobrém nebo po zlém. Bude mít původní obyvatelstvo vůbec vůli se bránit? Nebo se stane zázrak a velká část imigrantů se bude chtít integrovat? 

 Česká republika má velmi přísnou imigrační politiku. To by samo o sobě nevadilo, pokud by byla smysluplně selektivní. Všechny západní země potřebují nové pracovníky. A je odkud brát – třeba z Filipín. Naše řízení o povolení k pobytu ovšem trvá o několik měsíců déle než podobné povolení v západních zemích. Kromě toho se bráníme nejen levné pracovní síle, ale i špičkovým odborníkům, kteří by sem rádi přišli třeba ze Spojených států, Kanady nebo Velké Británie. Personalisté z významných IT firem nebo děkanové vysokých škol by mohli vyprávět. Přitom tato věc by se mohla vyřešit relativně snadno a rychle.

Ať se nám to líbí nebo ne, problém migrace se bude muset řešit na celoevropské úrovni. A obávám se, že nám se to líbit nebude, my totiž víme vždycky všechno nejlépe. Ale v západní Evropě ovšem zatím zpravidla nelze ani problém pravdivě pojmenovat – to je možná hlavní důvod vzestupu Alternativy pro Německo nebo Marine Le Penové ve Francii nebo Švédských demokratů na sever on nás.

  Ano, uvědomuji si, že nenabízím řešení. Určitě jím není potápění přetížených bárek ve Středozemním moři. Jsou i jiná řešení, která mě napadají, ale zatím si je nechám na nějaký příští článek. Žádné z nich není bezbolestné a snadné. Jsou situace, které vypadají nemožně, ale v Božích očích nemožné nejsou. Píšu knížku o Jonášovi. Ten měl jít kázat do nepřátelského města, a vůbec se nedivím, že se mu nechtělo. Nicméně Ninive se obrátilo k Bohu. Soud byl oddálen o několik generací. 

Pokud by nastalo probuzení, situace by se rázem změnila. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor je teolog a publicista Datum: 18. října 2023 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,

32 Komentáře

 1. Jako při všech probuzeních starověku i novověku. Lidé by se odvrátili od modlářství ve všech jeho podobách, začali by brát vážně Písmo, nevěřící by činili pokání.

  Odpověď
 2. Takzvaní konzervativci varují před „kulturně nekompatibilními“ migranty ze subsaharské Afriky tvrdíc, že z Malmö udělali no-go zónu a že zapalují auta na předměstí Paříže. Jako obvykle se „konzervativci“ v „ušlechtilém“ zájmu (za čistotu kultury) neštítí použít lži.

  Lží jsou například no-go zóny ve Švédsku. Označení „no-go“ zóny se vžilo pro městské části, kde místo zákona vládne už jenom zločin a není bezpečné do nich chodit. Podle šéfa švédské policie, pod kterého tři takto označené oblasti spadají, je to nesmysl. V rizikových městských částech je policistů naopak více a situace v nich se pomalu zlepšuje, informuje Sveriges Radio. Více zde: https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/-no-go-zony-nic-takoveho-nemame-spis-go-go-zony-rika-svedsky-policista-_201702161035_emospanova

  Výrostci zapalující auta na předměstí Paříže nejsou migranti, kteří do Paříže přišli během evropské migrační krize v roce 2015. Tito výrostci jsou různého původu a jsou mezi nimi i potomci alžírských gastarbeiterů, které Francie lákala při opravách světovou válkou zničené země. Tito muslimové byli do Francie zváni!

  „Konzervativci“ podporovali francouzské Hnutí žlutých vest. Protesty začaly 17. listopadu 2018 a zúčastnilo se jich více než 300 000 lidí. Do 21. listopadu bylo zraněno 585 civilistů, z toho 16 vážně, a 115 policistů. Na 1. prosinec 2018 byly zorganizovány protesty s názvem „Act 3 – Macron Quits“ (česky Třetí dějství – Macron odstoupí) a účastí 136 tisíc lidí po celé Francii. Během protestu bylo v metropoli spáleno přes sto aut a byl poničen interiér Vítězného oblouku; škody byly vyčísleny na 3–4 miliony eur, 133 lidí bylo zraněno. 8. prosince, protestovalo po celé Francii podle francouzského ministra vnitra okolo 125 tisíc lidí. V celé Francii bylo nasazeno více než 89 000 příslušníků pořádkových složek. 135 lidí bylo zraněno, z toho 17 policistů. 12. ledna se demonstrací účastnilo 84 tisíc lidí. V Paříži bylo zadrženo přes 50 lidí kvůli držení zbraní. Celkem bylo zadrženo 244 protestujících a více než dvě desítky lidí byly zraněny.

  Hitler si získal německou lůzu bojem proti „kulturně nekompatibilním“ Židům. Podle něj byli nebezpeční tím, že se chystali ovládnout svět. Pohříchu této lži uvěřilo mnoho křesťanů. Stejně tak v současnosti lidé, kteří se neprávem označují jako konzervativci, bojují proti „kulturně nekompatibilním“ muslimům a stejně jako Hitler varují, že muslimové chtějí ovládnout Evropu (tentokrát dělohami svých žen). Dávám na zvážení: Kdo byl pro Německo nebezpečnější? Židé nebo Hitler? Kdo je nyní nebezpečnější pro Evropu? Muslimové nebo političtí extrémisté jako SPD, AfD, Národní sdružení Marine Le Penové, SMER Roberta Fica, Orbánův Fidesz, PVV Geerta Wilderse, Švédští demokraté…? Stojí za připomenutí, že vyjmenovaní „konzervativci“ až na výjimky podporují „konzervativního“ Putina.

  Švédští demokraté je švédská nacionalistická politická strana, která byla založena v roce 1988. Prvním pokladníkem strany byl Gustaf Ekström. Ten za války sloužil v jednotkách Waffen SS nacistického Německa. Švédský deník Expressen společně s časopisem Expo odhalil, že nejméně osm kandidátů strany kandidující ve volbách v roce 2018 byli členy neonacistických skupin a stran, přičemž někteří byli členy ještě nedávno.

  Odpověď
 3. Vladimír Neškudla

  Migrace probíhá a její přirozená forma je zde po staletí. V současné době ale rozdíl kulturních a populačních dynamik „starousedlíků“ a „nově příchozích“ a jejich sociální dopady působí v některých zemích výrazné napětí, ze kterého těží antisystémové strany. To proto, že ty systémové problém řešit neumí. Stejně tak to neumí řešit EU, která se o to pokouší minimálně od roku 2015 a u toho to také zůstane. V současné době vidíme, že Německo posílá policisty na hranice, ČR, Rakousko, Slovensko také, tedy kontrola hranic ať chceme nebo ne se přesouvá do vnitrozemí mezi země Schengenského prostoru. Tak je to přirozené a tak to zřejmě také bude v budoucnu. Řešením je „omezený Schengen“, tedy znovuzřízení pohraniční policie v jednotlivých zemích, kontroly na hranicích. To se ale v EU nelíbí, ale v podstatě tento systém tu již znovu je… Vzhledem k elektronizaci se toto dá zřídit tak, že to běžného občana, jedoucího do sousední země nebude nijak zásadně zatěžovat. Zároveň ale musíme pomáhat na místě, odkud tito lidé odcházejí – např. rozsáhlou rozvojovou pomocí. Nemá smysl odměnit trvalým pobytem ty, kteří mají finanční a fyzické fondy dostat se do Evropy a ponechat bez pomoci miliony ostatních, kteří tyto prostředky nemají.
  Co se týče nově příchozích – levné pracovní síle. Stojíme na prahu ekonomiky 4.0, otázka proto zní, co budeme s těmito lidmi – zaměstnanci z ciziny – dělat, až se tento typ ekonomiky rozjede naplno? Neskončí to jako s první generací tureckých zaměstnanců, kteří vybudovali německý hospodářský zázrak a jejichž potomci dnes nevědí, kam patří?
  Žádný sociální systém v Evropě není schopen generovat reprodukční minimum, tedy 2,1 dítěte na ženu. Budovat tedy náročný sociální systém zaměřený na rodiny nedává z pohledu státu příliš velký smysl, i když se o to některé politické strany v některých zemích snaží. Tedy ne všechno rušit, základní infrastrukturu ponechat (školky, odpisy z daní, apod.), ale nic navíc, co není nutné.
  Do toho si zabíjíme nenarozené děti (v současné době necelých cca 18 tisíc, což je cca 20% všech narozených dětí), tak se nemůžeme divit, že „nejsou lidi“. Od roku 1957 jsme takto v ČR přišli o nižší miliony obyvatel. Jak velí klasická hláška – můžeme s tím nesouhlasit, můžeme se o to přít, ale nic se s tím nedá udělat, jsou to čísla a fakta.
  Bez obrácení se k Bohu a přijetí přirozeného životního cyklu to fakt nepůjde, souhlasím s Vámi. To ale současný průměrný Evropan vůbec nechce slyšet.

  Odpověď
 4. Vážený pane Pavle,
  tentokrát s Vámi souhlasit nemohu. Ostatně Švédové „hlasují nohama“ a ve velkém se stěhují z Malmö a jiných velkoměst na venkov, ale i tam přestává být bezpečně. Proč myslíte, že Švédští demokraté získávají stále víc hlasů? Kdyby zvěsti o no-go zónách byly plané výmysly, tak by Švédským demokratům preference nerostly. Interview s jedním policistou tvrdícím opak na tom nic nezmění.

  Odpověď
 5. Probuzení již nastalo na Slovensku. Je třeba aby i Češi konečně pochopili, že je třeba volit ty strany, které se budou snažit vytvořit lepší podmínky pro život vlastním lidem namísto účasti ve válce, která není v našem zájmu. Opět se na nás naplnilo staré české přísloví – Nechoď blbe s pány na led, pán uklouzne a ty si zlámeš nohu za něho.
  Pan Pavel ve Švédsku nikdy nebyl, ale je odborník – na dezinfo.

  Odpověď
 6. Před lety u nás v kraji koupil Rus vesnický zámek, původně hledali ve Francii, ale nakonec byli spokojeni s Českem, protože se tu i lépe domluví. Správce zámku dělá Ukrajinec, vozový park se skládá z mercedesů, BMW, terénní Toyoty. Majitel zaměstnává další Ukrajince, kteří si vydělávají pěkné peníze. Když začala válka na Ukrajině, tak se objevily snahy vyhnat ho z Čech. Nevím jak to s ním vypadá. Čech mu tam v rybníce kradl rybičky a když se na to přišlo, tak Rusovi sprostě nadával, jak to máme zažité z roku 1968.
  Když začala migrační krize, objevily se u nás rozumné hlasy – Konvička, Černochová nebo Okamura. V zahraničí Orbán, Poláci a Rakušani. Tito lidé byli dehonestováni, vyhrožovalo se jim soudem. EU si prosadila svou a dále tvrdošíjně prosazuje. Kam to vede víme – naposled v Bruselu to odnesli 2 Švédové. Semkněme se a jede se dál.

  Odpověď
 7. No vidíte pane Drápale,
  sám spoléháte na probuzení v tom smyslu, že by lidé začali brát vážně Písmo, odvrátili by se od modlářství a nevěřící by činili pokání. A co tedy Vaše obhajoba nepostradatelné účasti v politice? To není modlářství v nějaké podobě? Vyzýváte politiky, aby učinili pokání a brali vážně Písmo? Pokud ne a křesťané se přizpůsobují a zařazují svým jednáním mezi ostatní, není to modlářství? Kdo je u Vás a u nich vlastně na prvním místě? Nelze sloužit dvěma pánům.

  Odpověď
 8. Ještě pane Drápale trochu doplním a upřesním to, co navenek migrace zakrývá, ale je jeho součástí. V Evropě se čím dál více nechce lidem pracovat a celý sociálněpolitický systém se tomu přizpůsobuje a napomáhá. Tomu odpovídá i nedostatečné číslo porodnosti, které neúprosně prozrazuje „něco“ prohnilého v Západní společnosti. V principu funguje migrace jako nabídka a poptávka, jenom to nechceme vidět. Tento celkově neutěšený stav nezachrání nějaké probuzení.

  Odpověď
 9. „Ano, uvědomuji si, že nenabízím řešení. Určitě jím není potápění přetížených bárek ve Středozemním moři….“

  Ví autor o tom, že dovoz tzv. „syrských uprchlíků“ z Pakistánu, Afganistánu…. Nigérie, Somálsk… Afriky vůbec provozují „neziskovky“ financované státy EU, které „uprchlíky“ jezdí nakládat k pobřeží severní Afriky? To vše samozřejmě v rozporu se zákony oněch států i mezinárodních smluv (schengen) za dohledu EU organizací (Frontex)??? A pokud se někdo nebo nějaká země pokouší bránit invazním druhům, tak je jim vyhrožováno a jsou trestáni. To ale vypadá jako nějaký záměr….

  Odpověď
 10. Vážený pane Drápale,

  ve věci no-go zón ve Švédsku je jeden z nás dvou je obětí falešných zpráv. Záleží tedy na tom, komu věříte. Já věřím zavedeným médiím jako irozhlas, čt24, Novinky… Nevěřím Parlamentním listům a dalším dezinfo webům. Zde je další odkaz, že no-go zóny ve Švédsku v podstatě nejsou: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/tensta-svedsko-reportaz-pristehovalci.A160217_150920_zahranicni_ert

  Vy opíráte své přesvědčení o nebezpečí švédských no-go zón ze skutečnosti, že ve Švédsku se vzmáhá strana Švédských demokratů. To je cosi podobného, jako kdybyste řekl, že NSDAP vyhrála v roce 1933 volby do Reichstagu, protože Židé chtěli ovládnout svět. U nás v Česku máme také uprchlíky a nevím o tom, že by dělali problémy. Přesto strana SPD proti nim vyvolává nenávist. Cituji vyjádření Tomia Okamury:

  „Ohledně nepřizpůsobivých ukrajinských migrantů, které do ČR přivedla vláda Petra Fialy, včera v TV CNN Prima dále hejtman Schiller řekl: “Zjistili jsme, že jde o lidi, kteří neumějí číst, psát, dokonce ani použít obyčejný záchod a zapnout rychlovarnou konvici. Očividně nikdy nepracovali a pracovat nebudou. Takoví lidé potřebují tak velkou péči, že na každého takového uprchlíka bychom potřebovali jednoho pracovníka, který se o něj bude starat, a na to skutečně takovou kapacitu nemáme.““
  Zdroj: https://www.spd.cz/ukrajinsti-migranti-zneuzivaji-nasi-republiku-a-vlada-petra-fialy-ods-z-nas-vsech-dela-doslova-uzitecne-idioty/

  Jestliže tedy Tomio Okamura buduje u nás svou slávu na nenávisti k migrantům, kteří jsou víceméně bezproblémoví, nebude tomu tak nakonec podobně i ve Švédsku s jejich migranty?

  Odpověď
 11. Tak pan Pavel nám nám sem dává odkazy na články z roku 2016. Můžu uvést necelý měsíc starý článek
  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-strelba-vybuchy-vrazdy-svedskem-zmita-valka-gangu-do-akce-jde-armada-237528 nebo rok starý https://www.respekt.cz/rozhovor/v-korenech-problemu-svedskych-gangu-jsou-segregovane-ctvrti-a-skoly Zdroje Seznam a Respekt, aby je pan Pavel nemohl zpochybnit. Není zde sice explicitně použit termín no-go zóna, z obou článků ovšem vyplývá, že situace je vážná a stále se zhoršuje.
  Nechtěl jsem zde psát. „Láska se neraduje z nepravosti “ ( 1 Kor 13,6 ) a rozmazávání stavu tohoto světa mi vůbec nedělá dobře. Zvláště pokud není spjato s evangeliem, jak je tomu alespoň v dnešním článku Maxe Lucada.
  Přesto připusťme, že nyní máme židovský letopočet 5784 a do 7. tisíciletí, dne odpočinku, nám tedy zbývají nejméně 2 století.
  Co se současným stavem přistěhovalectví ? V první řadě rozlišit, kdo se zapojit a integrovat chce. A protože v Evropě je nekvalifikované práce málo ( navíc je před udělením azylu přímo zakázána ), jediná snad schůdná cesta je budování táborů v chudých zemích ohrožených pouští ( země Sahelu, Mongolsko ) s povinnými pracemi na obnově zemědělství a lesnictví.
  A nebo možná za pár let budou zchudlí Evropané migrovat do bohatnoucí Indie. Nebo nastane mezi muslimy probuzení ( tedy obrácení ke Kristu ) a své meče překují na radlice ( Iz 2,4 )
  Každý den má svých starostí dost ( Mt 6,34 ). Jak říkal Derek Prince : řeším jen otázky, na které můj intelekt stačí.

  Odpověď
 12. Pane Mirku P.,

  prostudoval jsem váš odkaz a zjistil následující: Švédská veřejnost je zděšena vlnou násilí a vražd. Tyto vraždy se neudály v nějakých no-go zónách, ale v bohatých čtvrtích měst či v univerzitním kampusu v Uppsale. V článku se nikde nepíše, že se podařilo vypátrat pachatele. To znamená, že vina migrantů na těchto vraždách je toliko hypotetická. Stejně tak není jisté, že členy gangů pašujících drogy jsou jen migranti. Mohou jimi být i rodilí Švédové – uživatelé drog. Muslimové mají drogy zakázané.

  Je špinavost odsoudit člověka jen na základě podezření. Takto byly odsuzovány čarodějnice. Odsuzování čarodějnic připomínalo chování lůzy během hilsneriády. Za to, že Masaryk odmítl podezření, že Židé spáchali rituální vraždu, mu vyhrožovala lynčováním. Je tristní, když se křesťané stanou rasisty. Český rasismus vůči Židům se nijak nelišil od toho nacistického. „Soft“ rasismem je i označování muslimů za nekompatibilní.

  Co se současným stavem přistěhovalectví? Písmo přece jasně říká, jak by se křesťané měli chovat k cizincům a lidem v tísni, ne? Nebo si také myslíte jako Tomio Okamura, že migranti ani nedokážou zapnout rychlovarnou konvici?

  Odpověď
 13. Ad pavel v

  Napsal jste:

  „Vážený pane Drápale, ve věci no-go zón ve Švédsku je jeden z nás dvou je obětí falešných zpráv. Záleží tedy na tom, komu věříte. Já věřím zavedeným médiím jako irozhlas, čt24, Novinky… Nevěřím Parlamentním listům a dalším dezinfo webům.“

  Ano, to je velmi rozumné – věřit mainstreamu. To se vyplatí!

  „Jeden z mnoha příkladů, který mi uvízl v paměti: Zprávu Evropští podnikatelé pomáhají Libyi při stavbě druhé továrny na otravné látky z 16. března 1993, která jako jako mnohé z mých zpráv ze zpravodajského prostředí vzbudila celosvětovou pozornost, formulovali dva pracovníci BND (Bundesnachrichtendienst – Spolková zpravodajská služba) v mé přítomnosti v návštěvní místnosti FAZ (Frankfurter Allgemeine Zeitung) na Hellerhofstrasse 2 ve Frankfurtu. Jinak řečeno: Článek, který pak vyšel ve FAZ, mi velkoryse nadiktovali odstavec za odstavcem. Úkolem těchto dvou pracovníků BND bylo psaní zpráv pro renomované německé deníky. BND to tehdy podle informací jejich pracovníků takto dělala u mnoha deníků, a to s vědomím německých mediálních domů. Později dokonce měla BND pouhé dva domovní bloky od centrály FAZ ve Frankfurtu na Mainzer Landstrasse dobře maskovanou malou kancelář v prvním patře přímo nad jedním obchodem.“ (Udo Ulfkotte: Koupení novináři, Praha 2018, s. 48)

  Věřit současnému mainstreamu je zhruba stejně rozumné, jako bylo za minulého režimu věřit Rudému právu, sovětské Pravdě, Československému rozhlasu či Československé televizi. Jen zabedněnci tehdy věřili nějakým Infochům, Voknům a jiným samizdatům, nemluvě o štvavých vysílačkách…

  Odpověď
 14. Pane Pavle,
  děkuji za věcnou odpověď. Jen nevím, jestli jste vzal v potaz i druhý odkaz z Respektu.
  Vraťme se k meritu článku. Tím je migrace do Evropy. Jak autor uvádí, migrace s cílem posílení pracovního trhu je potřebná. Stejně tak humanitární pomoc, pokud není zneužívána. Lepší by ji ovšem bylo uplatňovat v místě původu, s posilováním místních komunit. Pokud to není možné, jsou jiná místa na planetě, kde by se dalo levně a v souladu s přírodou žít. I ty země Blízkého východu, pokud by použily moderní izraelské technologie kapkových závlah, by mohly být stejně prosperující jako izraelské kibucy. Mimochodem, teroristé z Hamasu vraždili zdrogovaní https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-blizky-a-stredni-vychod-teroriste-z-hamasu-meli-vrazdit-zdrogovani-40447805 Jak se to srovnává s Vaším tvrzením, že muslimové mají drogy zakázané ?
  P.S. Co si myslí T. Okamura, nevím. Naposledy jsem ho sledoval jako mluvčího podnikatelů v cestovním ruchu. Jako politik je pro mě naprosto nedůvěryhodný.

  Odpověď
 15. to Mirek P.

  Zdá se, že muslimové na Blízkém východě prožívají ten svůj islám jen formálně, podobně jako Evropané křesťanství. Nejspíš tamní muslimové nejsou homogenní masou, ale jsou mezi nimi, stejně jako mezi námi, veliké rozdíly. Například Hamás propaguje islám jako náboženství ve službě politiky. Je to stejný princip jako když ruský patriarcha Kyrill tvrdí, že když ruský voják padne ve válce proti Ukrajině, přinese tím oběť za Rusko a touto obětí budou smyty jeho hříchy. Haníja i Kyrill jsou pro své vojáky nezpochybnitelnou autoritou. Vojáci, které ovládají, mají vymyté mozky, takže necítí sebemenší osobní odpovědnost (oni jen plní rozkazy).

  Odpověď
 16. Tomio Okamura a jeho SPD šíří narativ, že každý migrant představuje nebezpečí (Arab i Ukrajinec). Andrej Babiš usiluje o získání Tomiových voličů a tak v poslední době ve svých videích používá stejnou ideologii. Pro autora, pana Drápala, jsou nebezpeční jen migranti z Blízkého východu. Podle jeho představ způsobují růst kriminality. Sdružují se v údajných no-go zónách velkých západoevropských měst, takže tam převyšují původní obyvatelstvo. Tím roste jejich sebevědomí a nejsou pak ochotni respektovat pravidla státu, který je přijal. Není pochyb, že jsou mezi nimi takoví lidé a z nich se pak rekrutují pachatelé různých teroristických útoků. Například Salah Abdeslam je francouzsko-marocký islámský terorista, který se stal známým především jako jeden z hlavních strůjců teroristických útoků v Paříži dne 13. listopadu 2015, při nichž bylo zabito 130 lidí. Na druhé straně v Evropě fungují muslimské obce, které se ve veřejných prohlášeních od pachatelů teroristických útoků distancují. Je to podobné, jako když zuřila „náboženská“ válka v Severním Irsku. Od irských katolíků se distancoval papež, od loajalistů se distancovavali světoví představitelé protestantů.

  V Evropě máme organizovaný zločin zabývající se především pašováním drog. Bossové těchto mafií se pohybují ve vyšší společnosti. Peníze z drog a prostituce po vyprání investují do legálního podnikání. Mnozí z úspěšných podnikatelů jsou bývalí gangsteři. Bylo by však hloupé říci, že každý podnikatel je gangster. My, běloši, máme své kriminálníky, ale neplatí, co běloch, to kriminálník. Stejně tak nelze všechny muslimy hodit do jednoho pytle. Už proto, že tak jako křesťané opouštějí svou víru, přesně totéž dělají muslimové.

  Křesťanská víra by měla vychovávat k empatii. Přečtěte si, co o Sýrii píše Člověk v tísni: Zničující konflikt se v Sýrii rozhořel v roce 2010 a dodnes stále pokračuje. Ačkoliv jsou linie kontroly jednotlivých území stabilnější, přetrvávající násilí nadále rozvrací životy a nutí lidi utíkat ze svých domovů. V zemi s 21 miliony obyvatel je nyní 14,6 milionu lidí závislých na humanitární pomoci, která jim zajišťuje přístup k těm nejnutnějším potřebám a službám, jako jsou pitná voda, potraviny, přístřeší nebo vzdělání. V Sýrii je více než 6,9 milionu vnitřních uprchlíků a 1,8 milionu z nich stále žije v táborech či jiném provizorním ubytování. Šestého února 2023 zasáhlo jihovýchodní Turecko a severozápadní Sýrii ničivé zemětřesení o síle 7,8 Richterovy škály. Zahynulo kolem 44 000 lidí, zcela zničeny byly celé čtvrti a rozsáhlá infrastruktura. Více zde: https://www.clovekvtisni.cz/co-delame/humanitarni-a-rozvojova-pomoc/syrie

  Uvažte nyní, zda byste chtěli být migrací „postiženými“ Švédy nebo Syřany, kterým žádná migrace nehrozí.

  Odpověď
 17. Pane Pavle,
  pokud pomáháte přes Člověka v tísni, dobře děláte ( přes příspěvky MZV a ČRA tak alespoň v minimální míře dělají všichni daňoví poplatníci v našem státu ). Prohlédl jsem si fotogalerii a myslím, že ti lidé by většinou nejraději zůstali žít tam, kde se narodili. Pokud chce někdo jít studovat a pracovat do Evropy, mělo by mu to být umožněno legální cestou. Za splnění daných podmínek.
  Autor článku měl na mysli především ilegální migraci, kdy lidé zapírají svou identitu, věk či skutečné motivy. Proti takovým zpřísnilo postupy v poslední době Rakousko ( povinnost veřejně prospěšných prací ), Dánsko ( vystěhování do neevropské země do doby rozhodnutí o azylu ) Švédsko ( vyhošťování lidí v okruhu gangů, i když jim samotným nebyl prokázán trestný čin )
  Autorovi mohu vytknout, že rozehrává dlouhodobá kontroverzní témata. Vám mohu vytknout, že se ho snažíte chytat za slovíčka a zcela zpochybnit byť jen teoretickou úvahu o možných variantách řešení. Sobě mohu vytknout, že již se dál teď nebudu zabývat dalšími zdroji a statistikami, abych mohl fundovaně pokračovat v debatě.
  Takže to ukončím. Vaše vstupy do debaty ( na rozdíl od některých jiných ) kvituji. Takže nashledanou někdy příště.

  Odpověď
 18. ad Mirek P.

  Nemusíte mi odpovídat na moje příspěvky, ale já mohu odpovídat na ty vaše. 🙂 Jsem samozřejmě vděčný za vaše reakce a to i takové, kde jsme v rozporu. A to proto, že alespoň částečně reagujete na argumenty toho druhého, že máte schopnost naslouchat. Ti ostatní si vesměs melou to své a řídí se zásadou: Nekažte mi mé krásné iluze ošklivou realitou! 🙂

  Nepochybuji, že většina Syřanů by nejraději žila tam, kde se narodili. Zkuste si však představit, že máte rozbombardovaný barák nebo že vás vládnoucí režim považuje za nepřítele, že se musíte skrývat a žijete v riziku, že vás zavřou do vězení (jste vnitřním uprchlíkem). Pak vás vaše vazba k otčině možná opustí. Jiný důvod, proč Syřané utíkají jsou remitence – viz.: https://cs.wikipedia.org/wiki/Remitence

  Píšete o ilegálních migrantech. Jak si představujete legálního uprchlíka, například Syřana? Žije-li v souladu s vládnoucím režimem, nic mu nehrozí. Uprchlíkem je ten, komu „hoří půda pod nohama“. Co myslíte, když ho Asadovy úřady považují za nepřítele státu, budou ochotny vystavit mu cestovní pas? Kdo mu v Sýrii vystaví potvrzení, že je tam úřady perzekuován? 🙂 Řekl bych, že pojem „ilegální migrant“ je sám o sobě lží. Je to výraz z Orwellova newspeaku https://cs.wikipedia.org/wiki/Newspeak

  Nemám nic proti vyhošťování uprchlíků, kteří se v cílové zemi dopustili zločinu. Ale jen pod podmínkou, že budou do Ruska či Severní Koreje vyhošťováni lidé vyvolávající nenávist (Okamura, Babiš, Vrabel, Rajchl, Hájek, Zeman…).

  Odpověď
 19. Rusko a Čína vetovaly v Radě bezpečnosti OSN rezoluci, která obsahovala formulaci o právu Izraele na sebeobranu.

  Do Moskvy dorazili zástupci palestinského radikálního hnutí Hamás, uvedla mluvčí ruské diplomacie. Delegaci podle médií vede Músá abú Marzúk, jeden z čelných představitelů radikálního uskupení. Rusko na rozdíl od mnoha jiných států světa dlouhodobě udržuje s Hamásem kontakty, připomněla také Meduza. Návštěvy Hamásu v Moskvě rovněž nejsou výjimkou. Současná je ale první od doby, kdy ozbrojenci Hamásu 7. října zaútočili na jih Izraele a zabili tam podle izraelských úřadů 1400 lidí a další více než dvě stovky unesli. Přitom mezi mrtvými i rukojmími jsou lidé s ruskými pasy. Zástupci teroristického hnutí jsou v Moskvě zároveň s náměstkem íránského ministra zahraničí Alím Bagherím Káním, který má na programu jednání se svým ruským protějškem Michailem Galuzinem. Do ruského hlavního města se také „v nejbližších dnech“ chystá šéf palestinské autonomie Mahmúd Abbás.

  Odpověď
 20. Strany jako SPD, ANO, Fidesz, AfD v Německu, či Národní sdružení ve Francii nemají daleko k nacismu a mohly by způsobit v Evropě „požár“. Nebude-li EU problém uprchlíků řešit, hrozí, že tyto strany ovládnou Evropu a zavedou teror. Řešením by bylo, aby EU koupila kus území od Egypta či Lybie a tam uprchlíky soustřeďovala. Mohla by tam vybudovat průmysl a školy, kde by se uprchlíci vzdělávali. To nejdůležitější je, že by si tam vydělali peníze, aby mohli podporovat své rodiny. https://cs.wikipedia.org/wiki/Remitence

  Odpověď
 21. https://pravyprostor.net/?p=167904
  To jsou samozřejmě ty fejky, jak před nimy varuje manipulátor cemper. Uvědomělý čtenář se nenechá napálit ale zeména starší generace je ohrožená takovým mediálním štvaním. Co s tím? Sebrat volební právo těm ujídačům chlebíčka, aby nemohli špatně zvolit? Nebo volební právo od 15 let? Mládí vpřed! Mládí lépe chápe výzvy součastnosti. A jak napsal jeden politik:
  „Vstupujeme do nové éry evropských dějin, kde hospodářsky padají hranice mezi státy a kde evropanství překlene všechny staré trpkosti mezi národy.“

  Odpověď
 22. každý den…
  a)https://cnn.iprima.cz/kamaradi-umucili-20tiletou-zenu-vse-si-nataceli-odporny-zlocin-popsal-policista-427077
  b)https://cnn.iprima.cz/kamaradi-umucili-20tiletou-zenu-vse-si-nataceli-odporny-zlocin-popsal-policista-427077#/galerie-dc5a9a0a/prehled

  Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář