David Novák / Ruská agrese a naše modlitby

Asi mnozí s obavami sledujeme eskalaci napětí na ukrajinsko-ruských hranicích a stále výhrůžnější rétoriku prezidenta Putina. Věta „Evropě hrozí válka“ se ještě před pár měsíci zdála nereálná. Každý myslící člověk ví, že tato válka by byla děsivá, stejně tak přepadení Ukrajiny Rusku nijak nepomůže. Jenže diktátoři typu Putina a jemu podobných nemyslí jako normální lidé. Žijí ve svých bublinách, následováni svými patolízaly, kteří se díky nim vyšvihli do vysokých pozic, a pokud se v nich chtějí udržet, nesmí diktátorům odporovat. Příznačné zároveň je, že to jsou právě diktátoři, kteří si slovo „lid“ rádi berou do úst. Vyvolávají války „ve jménu lidu“, aby „ochránili svůj lid“ atd. Když se ale někdo z lidu ozve, pak dříve či později zmizí ve vězení nebo na popravišti, často „ve jménu lidu“. Pro mnohé z nás je hrozící agrese Ruska na Ukrajinu bolestivá i proto, že na Ukrajině známe řadu lidí. 

Pokud máte žaludek (ale skutečně ho musíte mít silný), mrkněte na některé ruské dezinformační servery, kde se např. dočtete, že „oddíly DLR v noci nad ránem v prudkém boji odrazily polský žoldácký útvar, který měl zinscenovat chemický útok, aby mohl být potom západními médii vykreslen jako útok ze strany DLR proti Ukrajině! Vlády Doněcké a Luhanské lidové republiky vydaly příkazy k evakuaci obyvatelstva, které nyní prchá do Ruska! Rostov na Donu hlásí první stovky uprchlíků. Ukrajinská armáda se pozičně chystá k útoku.“ Ano i těmto nesmyslům lidé věří a sdílí je. Je to vlastně Ukrajina, která ohrožuje Rusko! 

SOUVISEJÍCÍDavid Novak / Stvoření a věda

Pro naší zemi má současná ukrajinsko-ruská realita specifikum v tom, že na Hradě stále sedí jeden z Putinových obdivovatelů. Je dobře, že v parlamentu už alespoň nejsou komunisté, stačí totiž poslouchat nechutné výplody Okamurovy, který obvinil Ukrajinu z porušení Minských dohod a opět vsází na hrůzu z migrantů s tím, že pokud budou utíkat lidé kvůli válce z Ukrajiny, „podsekne to mzdy našich manuálních pracovníků. Taky bude problém s bezpečností.“ Jinými slovy Rusko má u i nás svoji pátou kolonu.

Zároveň jsem vděčný za jasný postoj premiéra a předsedy Senátu. 

Dnes nikdo netuší, kam se situace zvrtne. Není pravda, že válku nikdo nechce. Někdo ji chce. Někdo, koho ovládá zlo. Zatím jsme „jen“ uprostřed války dezinformací, na východě Ukrajiny se opět rozhořívá i válka skutečná. Jako křesťané jsme voláni, abychom se modlili, a to nejen aby k válce nedošlo, ale také aby Pán Bůh zarazil diktátory šířící zlo a smrt, stejně tak jejich pohůnky.

Autor je předseda Rady Církve bratrské Zdroj: blog Davida Nováka Datum: 22. února 2022 Foto: Pixabay – ilustrační

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Tags: ,,,,,

29 Komentáře

 1. Po roce 1989 bylo dohodnuto, že se zruší Varšavská smlouva a Západ se nebude posouvat na Východ. Západ své sliby nedodržel a usiluje o podmanění si Ruska. Takže Rusové jsou v právu. Tohle musí pochopit každý. Nyní se Rusové hnuli k Západu, aby ochrálili své krajany. Rusové válku nechtějí, ale USA si válku velmi přeje.

  Odpověď
 2. Přiznám se, že mi v článku trochu chybí pochválit prezidenta Havla, vyplísnit prezidenta Klause, pochvalně zmínit sjednotitelskou roli papeže Františka a znovu připomenout morální povinnost dobrovolného očkování a varovat před dezinformacemi 🙂 Jinak super!

  Odpověď
 3. Amerika společně se Západem a s námi se bijí v prsa za Ukrajinu. Hm je to divné, že se podobně nebili v prsa, aby se nás zastali před napadnutím Hitlerem … . Co v tom asi může být? Kolik křesťanů se nechá strhnout tímto divadlem – a za co se vlastně budou modlit?

  Odpověď
 4. Karel Krejčí

  Ještě že má Bůh jakousi „pojistku“, v plnění zbožných přání a modliteb. Na všech stranách onoho konfliktu je nepochybně mnoho věřících, jejichž modlitby k Bohu jsou namířeny proti sobě. Tou funkční a záchrannou pojistkou je SPRAVEDLNOST. Takže – přeji mnoho štěstí a hlavně Boží vyslyšení těm, kteří mají o sobě mínění, že jsou spravedliví a ty jejich, právě ty jejich budou vyslyšeny.

  Odpověď
 5. Vladimír Valachovič

  Pane Novák přesně takhle vypadá člověk bez schopnosti objektivního posouzení skutečností což Vám zcela chybí..pro osvěžení paměti bych rád připomenul zrůdnosti USA a jejich poskoků z NATO, kdy bombardovali Jugoslávii a pomohli vytvořit umělý stát mafiánů jménem Kosovo, nebo napadení Lybie a dalších suveréjních států Irák, Afghanistán atd. pod vždy nějakou záminkou a mnohdy i bez mandátů OSN. USA stojí za mnohými převraty ve světě, ale to je vše ok že?

  Varšavská smlouva skončila, ale NATO začalo vyzbrojovat státy kolem Ruska..myslíte že by tohle si nechala líbit třeba Čína kdyby na Taiwan USA chtěli umístit jaderné zbraně? A co USA? Když vezli Rusáci zbraně na Kubu, tak z toho byla Kubánská krize.

  Takže milý pane Novák objetivita. a opět objektivita Vám zcela chybí a nejen Vám …

  Dále píšete: Jako křesťané jsme voláni, abychom se modlili, a to nejen aby k válce nedošlo, ale také aby Pán Bůh zarazil diktátory šířící zlo a smrt, stejně tak jejich pohůnky. Kdybyste četl bibli věděl byste že války prostě budou bez ohledu na Vaše modlitby.

  Jsem přesvědčen že místo investování času do modliteb pod rouškou falešné naděje že to zastavíme, by bylo raději vhodnější lidem kázat evangelium a seznámit je s tím, že tohle je teprve počátek porodních bolestí a přijdou mnohem horší věci a že jediná záchrana je v Kristu..

  Války prostě budou bez ohledu na naše modlitby, aby se ukázal hřích ve své plnosti, aby člověk sám poznal kam vedou jeho cesty bez vztahu se svým Stvořitelem.

  Matouš 24:6 Budete slyšet válečný ryk a zvěsti o válkách; hleďte, abyste se nelekali. Musí to být, ale to ještě není konec.
  7 Povstane národ proti národu a království proti království, bude hlad a zemětřesení na mnoha místech.
  8 Ale to vše bude teprve začátek bolestí.
  9 Tehdy vás budou vydávat v soužení i na smrt a všechny národy vás budou nenávidět pro mé jméno.
  10 A tehdy mnozí odpadnou a navzájem se budou zrazovat a jedni druhé nenávidět;
  11 povstanou lživí proroci a mnohé svedou
  12 a protože se rozmůže nepravost, vychladne láska mnohých.
  13 Ale kdo vytrvá až do konce, bude spasen.

  Marek 13:7 Až uslyšíte válečný ryk a zvěsti o válkách, nelekejte se! Musí to být, ale ještě nebude konec.
  8 Povstane národ proti národu a království proti království, v mnohých krajinách budou zemětřesení, bude hlad. To bude teprve začátek bolestí.
  9 Vy sami se mějte na pozoru! Budou vás vydávat soudům, budete biti v synagógách, budete stát před vládci i králi kvůli mně, abyste před nimi vydali svědectví.
  10 Ale dříve musí být evangelium kázáno všem národům.
  11 Až vás povedou před soud, nemějte předem starost, co budete mluvit; ale co vám bude v té hodině dáno, to mluvte. Nejste to vy, kdo mluví, ale Duch svatý.
  12 Vydá na smrt bratr bratra a otec dítě, povstanou děti proti rodičům a připraví je o život.
  13 Budou vás všichni nenávidět pro mé jméno; ale kdo vytrvá až do konce, bude spasen.

  Odpověď
 6. Vladimír Valachovič

  Jinak bych ještě zmínil že na konfliktu vydělá USA..USA které je před bankrotem a tento bankrot neustále odsouvá tištěním stále nových papírků zvané USD ničím nekrytých…..oslabená a ekonomicky zruinovaná Evropa ideální sousto pro tohodle predátora. Nebo zastáváte názor nekompetentní osoby Lipavského že tím že dovážíme zkapalnění plyn z USA místo Ruského že je to výhra? Akorád Vám tento pošuk zapoměl jaksi pod čarou říct je je 8x dražší než Ruský.

  Odpověď
 7. Myšlenkově jednoduchý a ideově úderný slovník toho komentáře mi, jako pamětníkovi, poněkud připomíná Rudé právo v 70. až 80. letech: diktátoři žijí ve svých bublinách, následováni svými patolízaly; některé řeči jsou nechutné výplody; opět vsází na hrůzu; jsme vděční za jasný postoj našeho premiéra a předsedy Senátu. Kdo vidí věci jinak, je agent Ruska.

  Jednostranné vidění světa, kdy podle pana Nováka zlo ovládá jen a pouze tu druhou stranu. Zatímco ta moje strana stojí pevně na hrázi míru proti válečným štváčům. Naše armády a zbraně slouží jen a pouze k obraně našich mírových idejí proti lstivému nepříteli. Naše strana s vládou mají pevný a jasný postoj. Dezinformační weby ruské páté kolony nahradily dřívější štvavé zahraniční vysílačky. Jako vrstevník pana Nováka se dokážu vcítit do stejného prostředí, ve kterém jsem také vyrůstal.

  Připomíná to splynutí církve a státu v dnešním článku o nové knize o Billy Grahamovi. Jako křesťané jsme voláni, abychom se modlili v první řadě za to, aby zlo neovládalo naše vlastní srdce, máme se modlit za naše vlastní vlády, abychom mohli jako křesťané žít v pokoji a šířit evangelium Krista Ježíše a ne politickou propagandu.

  Odpověď
 8. to Jiří Aron 23.2.2022

  Vy přirovnáváte prohlášení pana Nováka k Rudému právu. To je strašně falešné. Tehdy, v 70. a 80. letech bylo nemyslitelné, že by kdokoliv veřejně vystoupil s opačným názorem tak, jak jste zde vystoupil vy proti panu Novákovi, potažmo proti české vládě. Styďte se.

  Odpověď
 9. Pane Nováku,

  děkuji, že jste se otevřeně postavil proti zlu, že jste nepoužil prázdná klišé.

  Jsem překvapen, kolik přispěvatelů se zde postavilo za člověka, který vyvolává válku. Myslím, že mnozí z nich jsou tu služebně, že jsou to ruští trolové. Proč si to myslím? Žádný poctivý člověk by nepodpořil agresi proti demokratickému státu. Rusko říká, že Ukrajina je ohrožuje. Jak by je mohla ohrozit, když armáda je zlomkem armády Ruska? Rusko říká, že ukrajinské úřady provádějí genocidu etnických Rusů. Podle mého je to naprostá lež. Máte-li někdo důkazy, že Ukrajinci vyvražďují Rusy, sem s ním.

  Odpověď
 10. pavle v,
  je zřejmé a nepochybné , že Ukrajina se stala obětí dvou protichůdných táborů. Pokud projevíte snahu být objektivní, poslechněte si nebo přečtěte Putinův projev, jenž má přídomek jako „děsivý“. No, fakta v něm uvedená na mne rozhodně děsivě nepůsobí, spíše vedou k zamyšlení, nakolik jsou pravdivé. Ten, kdo měl naivní představu, že zbraně jsou pouze pro parádu a zastrašování, jak na jedné, či druhé straně, tak je tentokrát nepochybně vyveden z omylu a uveden do reality. Ale stejně tak, jakkoli si kdo tuto realitu uvědomí se všemi katastrofálními dopady a z Putina dělá šílence, tak si uvědomme, že i jeho hlavou je Kristus, stejně jako ostatních vládců a panovníků. A jestli se bláhově a naivně domníváme, že tento konflikt je náhodný a zrodil se pouze v Putinově hlavě, tak na to rychle zapomeňme – každý máme a neseme byť nepatrný či větší podíl.

  Odpověď
 11. Olga Nedbalová

  Mně také. A také je mi k pláči. Je-li k čemu křesťanství, které utrpení jiných bere jen jako Boží znamení a odškrtne si to jako další bod, že vše spěje k danému konci (Janovo Zjevení). Pokud by daný křesťan trpěl osobně a svatě snášel rány, pak ano, to je v pořádku. Ale Kristus NIKDY nebyl povýšený nad lidskou bolest. Skláněl se k poníženým a trpícím. Ach, ano, svět je hříšný. Ale právě proto my křesťané máme alespoň zmírňovat rány, které svět za svou hříšnost obdrží. A schvalovat útok na cizí území? Chválit diktátora? Ave, Caesar? Nemáme slavit náhodou někoho jiného?

  Odpověď
 12. Olga Nedbalová

  A aby nedošlo k mýlce, koho vlastně chválit, přidám píseň ze Svítá 176 (zpěvník pro evangelickou mládež):

  Refrén: Má duše Boha velebí, chválu vzdává, Pánem je nejen na nebi, buď mu sláva.
  1. Opuštění budou slouti lidem tvým, poníženým dáváš vládnout královstvím.
  2. Ztrápení a chudí vyjdou z nesnází, bohatý a jistý s prázdnou odchází.
  3. Až do prachu srážíš mocné na trůnu a odnímáš pyšným meč i korunu.
  4. Pro lačné stůl hojný připravený máš, žíznivým pak plný kalich naléváš.

  A kdo je ten pyšný, který bude sražen do prachu? Putin, Biden, Babiš, Fiala……? No, hlavně, milí bratři a sestry v Kristu si dejme pozor, abychom do prachu nebyli sraženi my sami. Srdce obrostlá tukem, lhostejná k lidskému utrpení, počítající jen svůj majetkový prospěch, srdce kamenná, soudící a kamenující bez soucitu, srdce farizejská, ach tak dokonalá. Znají tu pravou pravdu, takže ani Kristovu pravdu nepotřebují. Soudí svět místo toho jediného správného soudce. Na svět se dívají shora, ve své domnělé moudrosti, komentují svět s ironií a posměchem. Zapomenou na podobenství, které jim vyprávěl jejich Pán a Spasitel Ježíš. Třeba to o milosrdném samaritánovi, chudé vdově, farizeji a celníkovi. Hledají tajná znamení, připadají si jako skupina vyvolených. Ale Ježíš přichází otevřeně, neplíží se jako zloděj zadními vrátky. Září jako jasná hvězda všem, kdo Ho chtějí následovat. A kdo máš uši k slyšení, slyš, než bude pozdě.

  Odpověď
 13. Olgo, nemyslím si, že by si Karel něco odškrtával a byl povýšený. On upozorňuje na povýšenost pisatele: „…Každý myslící člověk ví…Jenže diktátoři typu Putina a jemu podobných nemyslí jako normální lidé. Žijí ve svých bublinách, následováni svými patolízaly…Ano i těmto nesmyslům lidé věří a sdílí je…na Hradě stále sedí jeden z Putinových obdivovatelů…stačí totiž poslouchat nechutné výplody Okamurovy…“ Na tak krátký článek je tam té povýšenosti až dost a není to první a patrně ani poslední článek tohoto pisatele, kterého jsem měl možnost slyšet osobně, jak povýšeně hovoří o svém bratru v Kristu. Je s podivem, že je předsedou rady církve. Určitě to pro mě není důvěryhodný člověk.
  A ty se Olgo nedívej pouze na ČT a dezinformační plátky jako např. Seznam zprávy, Novinky aj. Je potřeba se podívat také na oficiální stránky EU, co nás čeká v Zelené budoucnosti nebo na stránky SÚKL, ohledně „bezpečnosti“ vakcín a další ofi weby, které poskytují dostatek informací. Přeji hodně štěstí v hledání alespoň částečné pravdy.

  Odpověď
 14. Olga Nedbalová

  Milý bratře v Kristu, na stránkách EU jsem denně, pracuji jako projektový manažer a píši žádosti přímo v aplikaci Web Gate (dotační portál EU). Nicméně, jako křesťan, evangelík, nejsem na straně ani Bidena ani Putina. Jsem daleka křesťanství zúžit na politické hrátky a dohadování, který z politiků bude ten pravý spasitel. Já už jsem si svého Spasitele našla. Reaguji na velmi správnou připomínku pana Adamce. Co se týče debaty, jak moc nás členství v EU zruinovalo a zda jsme raději neměli zůstat součástí Sovětského bloku. Jen pro připomenutí – před II. světovou válkou bylo české zemědělství a průmysl na velmi vysoké úrovni. V roce 1948 – sjednocování družstev, znárodnění průmyslu, výkonnost šla prudce dolů. To nepočítám ztráty na lidských životech. V mém okolí – 1 letec působící v Anglii, po válce uranové doly a smrt. Manželův strýc, zavřen za to, že nechtěl vstoupit do družstva. Moje teta a strýc emigrovali do Anglie, protože strýc působil u Bati a po 1948 byl pro všechny jen hnusný Baťovec. V roce 1989 byla náš průmysl a zemědělství dost zaostalé za vyspělou Evropou. Nyní v řeči makroekonomických čísel vývoj základních ukazatelů viz. https://www.czso.cz/csu/czso/cr_od_roku_1989_hdp (není to žádný prozápadní web, ale Český statistický úřad). Když je tedy Rusko tak dobré a silné, proč tam nebojují s přílivem migrantů? Proč všichni utíkají do Západní Evropy nebo do USA? Pokud chce jít Ukrajina do EU, nemusí být zatím ani tak spiknutí USA, ale prostá touha Ukrajinců po ekonomickém vzestupu. A hledání pravdy? Ale já pravdu nehledám, já jsem ji už našla – v Ježíši Kristu. A často říkám: „Ne má, ale Tvá vůle, Pane staň se.“ Nechci žít podle sebe, podle své hříšné podstaty. Proto čtu Písmo. Proto se večer ptám Pána Ježíše, zda jsem den prožila dle Jeho rad nebo jsem si tvrdohlavě dupala to svoje. A Ježíš mi pravdivě ukazuje, ano, i mou hříšnost. Osobní zkušenost – má neochota, tvrdost mého srdce ve vztahu k bližnímu, to se Ježíši vůbec nelíbí. „Já jsem ta Pravda, Cesta i Život“. Máme to v našem evangelickém kostele vyryté do dřeva na stěně. Asi se mi to vrylo i do srdce. A jsem za to ráda. I když to není moje moudro. I když jsem se musela sklonit před tím pravým Pánem. Jít na kolena. Někdy je to nejlepší, co může křesťan udělat. Ale já nikoho nemůžu nutit, každý ať si vztah s Pánem Ježíšem vyjasní sám.

  Odpověď
 15. Paní Nedbalová,
  já jsem ten poslední, kdo by si podle knihy Zjevení něco odškrtával, právě naopak, troufnu si tvrdit, že jsem jeden z mála, který nechápe jednotlivé události po sobě jdoucí, ale které se navzájem prolínají a naplňující se průběžně, někde rychleji, někde pomaleji, někde snadno a někde s obtížemi. Že Váš pohled je jiný než můj a jím mě také posuzujete, s tím nic neudělám a je to přirozené. Jedna věc je mít znalosti nebo představy a druhá věc je stav srdce a o Vašem srdci rozhodně nepochybuji.
  Události, ke kterým v této době dochází, jsou zase jenom opakováním historie. Samozřejmě v jiné podobě, a navíc, s balancováním na kraji propasti. Jsme nepoučitelní a já již ztrácím motivaci se zde nějakým způsobem aktivně podílet na diskusích.

  Odpověď
 16. Paní Nedbalová
  děkuji za připomenutí, že pro křesťana není a nemůže být žádný politik spasitelem, ani ruský ani západní. Nejsem „Putinův obdivovatel“. Souhlasím i s tím, že nemáme být lhostejní k utrpení na Ukrajině. Nelíbí se mi také povýšení nad lidskou bolest. Modlil jsem se dlouho za lidi žijící především na východní Ukrajině, kde sledujeme trvalý válečný stav už někdy od r. 2014 tj. ne až od února 2022. Trápilo mě to už v době, kdy osudy těchto obyčejných lidí v médiích nikdo neřešil, jakoby tamní lidé nikoho nezajímali – proč to trvalo tak dlouho? Hned po ruské invazi jsem přispěl jsem přes Barnabas Fund na obyvatele té „západní“ Ukrajiny a rád bych jim i nadále přispíval a trápím se i pro ně. Rád bych pomáhal obyčejným lidem na obou stranách rozdělené Ukrajiny, kdyby to nějak šlo.

  Právě proto jsem se po přečtení článku ozval – co mě ale velmi mrzí je to, že jsem použil ironii a za to se panu Novákovi i ostatním omlouvám. Moje ironie jako nadřazenost projevená jiným způsobem. Projevil jsem se jako ten, kdo vidí třísku v oku druhého a nevidí trám ve svém oku. Měl jsem to napsat úplně jinou formou.

  Otázka je ale, jestli pan Novák vůbec chce slyšet pravdu o sobě. Jaké je jeho vlastní shrnutí příspěvků ke svému textu, byla tam nějaká sebereflexe? Napsal jen 26.2.: „Mám z toho stejný pocit – absolutní hnus…“.
  Autor textu tak ukazuje jakousi trvalou nadřazenost nad druhými, jak píšete (ale asi o jeho oponentech, jestli jsem Vás správně pochopil): na svět se dívají shora a znají tu pravou pravdu. U mne byla hlavní výtka v tom, že ztotožnil se zlem jen protistranu války. To je zásadní zjednodušení. Opravdu udělali politikové na Západě všechno proto, aby válka nebyla? Dělají něco Bohu libého dnes, aby válka skončila co nejdříve? Církev má být živým svědomím společnosti, solí země, má volat společnost k pokání, aby zlo neovládalo ani naše vlastní západní srdce. Jako například Jan Křtitel volal k pokání Heroda. Církevní vedoucí mají vést především k pokání a k evangeliu Kristovu a nepodporovat válčení.

  Války mezi lidmi obecně podporuje právě povyšování a nadřazenost pomocí necitlivých slov, snižování a nálepkování druhých, pohrdání lidmi.. Článek tak vyzněl poněkud neobjektivně na to ukázala v diskusi celá řada lidí. (Nechci na druhou stranu tvrdit, že všichni napsali všechno správně, jsme jen hříšní a chybující lidé.)

  Odpověď
 17. Olga Nedbalová

  Ano, to je pravda, pane Arone. Ale obhajovat útok na území cizího státu není zrovna košer. My jako křesťané ovšem nemáme a nemusíme působit politickou silou. Byl snad Ježíš diplomat? Ne, náš Spasitel Ježíš neměl politické ambice. Nechtěl světskou slávu. Více pro Něho byla poslušnost Jeho Otci. Co řekl satanovi při pokušení na poušti? Jedinému Bohu se budeš klanět. To jen hříšný člověk potřebuje neustále si odlévat svá telata a hledat světské krále. Na co mít Hospodina, když můžeme mít krále Saula. Nesmíme také zapomínat proti komu vlastně bojujeme. Efezským 6:12 „Náš zápas totiž není proti krvi a tělu, ale proti vládám, mocnostem a světovládcům přítomné temnoty, proti duchovním silám zla v nebeských sférách.“ Ano, ten zlý rád rozdmýchává konflikty mezi lidmi. A mně je zle, když někteří „křesťané“ místo pomoci zraněnému, dávají dobré rady, jak vlastně si to oběť zasloužila. A vážně začínám přemýšlet nad slovy Ježíše, viz. Matouš 7:21-28. V mém hloubání nad Písmem jsem ale také došla k potěšujícímu bodu. Římanům 8:38-39 „Jsem si jist, že smrt ani život, andělé ani démoni, věci přítomné ani budoucí, žádná moc, výšina ani hlubina ani nic jiného v celém stvoření nás nemůže oddělit od Boží lásky v Kristu Ježíši, našem Pánu!“ Tedy ano, jediné, co mě může oddělit od Boží lásky je moje pyšné srdce. Jedině pokud natvrdo odmítnu Ježíše a budu si chodit po svých cestách nebudu spasena. Také je velmi potěšující, že proměnu pyšného a tvrdého srdce na živoucí a pokorné srdce si nemusím zařizovat sama. I to zařídí můj Pán a Spasitel Ježíš Kristus. Tedy opět se mi potvrzuje to, že jediné logické správné řešení situace na tomto světě je obsaženo v Písmu. Ano, kdyby jsme my, lidé tvrdohlaví přijali bezezbytku Ježíše Krista jako svého Pána a Spasitele, byl by klid. A jak máme šířit evangelium? Máme jenom vytrhovat z Písma varování, kamenovat hříšníky a soudit svět? Nebo si máme sami posypat hlavu popelem a sklánět se k hříšníkům? Vždyť i náš Pán Ježíš, sám bez hříchu, měl soucit. Dotýkal se lidí zkřivených hříchem. Dokonce obrátil Pavla (Saula), svého největšího odpůrce. Bratři a sestry v Kristu, Ježíš nám říká, že můžeme s vírou prosit o cokoliv! O cokoliv. Tedy i o poznání Ježíšovy pravdy.

  Odpověď
 18. Olga Nedbalová

  Pro pana Krejčího, ono odškrtávání se vztahovalo k příspěvku Vladimír Valachovič, 23. února 2022 8:18, ne k vám. Já jsem reagovala pod příspěvkem pana Adamce hromadně na všechny komentáře a odškrtávání k vám přiřadil až pan Petr W. A ona ironie a povýšenectví k panu Drozdovi.

  Odpověď
 19. Paní Nedbalová nevím jestli Vaše námitka o obhajování války a nedostatku soucitu se týkala i mých příspěvků. Mně šlo o něco jiného, však jsem to tam už napsal.

  Odpověď
 20. Olga Nedbalová

  A přiznám se, nechci se přímo vyjadřovat k slovům pana Nováka. Nejsem členem Církve Bratrské. Synodní senior ČCE Pavel Pokorný vydal Pastýřský list, posílám odkaz, ale nenutím to nikoho číst https://e-cirkev.cz/aktuality/pastyrsky-list-k-valce-na-ukrajine/. Již ve středu naše synodní rada poslala na sbory email s prosbou o ubytování uprchlíků a Diakonie ČCE vyhlásila sbírku. Jsme s bratry a sestrami v Kristu na Ukrajině. A opravdu si myslím, že ze sporů mezi křesťany má největší radost ten zlý. Máme jednoho Pána, Ježíše Krista. Nenechme se zmást tak snadno. Vždyť je to pořád stejná taktika. Pořád dokola 3 pokušení.
  https://nymburk.evangnet.cz/pokuseni-na-pousti-mt-41-11/ Ano, asi tak před rokem jsem diskutovala zrovna s panem Krejčím a panem Aronem o působení toho zlého. Úskoky, štvaní, závist, mamon, světská sláva. To je jeho taktika. Výsledek – nemilosrdné srdce, srdce zarostlé tukem, pyšné srdce. Mějme se bratři a sestry na pozoru. Buďme obezřetní jako hadi a bezelstní jako holubice. A taky si každý raději kontrolujme v jakém stavu máme naše srdce.

  Odpověď
 21. Olga Nedbalová

  A pro pana Arona, ona zmínka o obhajobě útoku na cizí území se netýká Vás, ale příspěvků ihned zkraje diskuse. Odepisuji na více komentářů najednou, což je chyba. Jsem moc ráda za Vaše modlitby za Ukrajinu a za všechny pronásledované. A vzpomeňme si na slova našeho Pána, Ježíše Krista: “Blahoslavení chudí duchem, neboť jejich je království Nebes. Blahoslavení plačící, neboť oni budou potěšeni. Blahoslavení tiší, neboť oni dostanou zemi do dědictví. Blahoslavení ti, kdo hladovějí a žízní po spravedlnosti, neboť oni budou nasyceni. Blahoslavení milosrdní, neboť oni dojdou milosrdenství. Blahoslavení čistého srdce, neboť oni uvidí Boha. Blahoslavení ti, kdo působí pokoj, neboť oni budou nazváni Božími syny. Blahoslavení ti, kdo jsou pronásledováni pro spravedlnost, neboť jejich je království Nebes. Když vás budou tupit a pronásledovat a mluvit proti vám lživě všecko zlé kvůli mně, jste blahoslavení. Radujte se a jásejte, neboť hojná je vaše odplata v nebesích; vždyť takto pronásledovali proroky, kteří byli před vámi.”

  Odpověď
 22. …omlouvám se, nepochopil jsem komu, co patřilo…
  Jinak je velmi dobře, že vůbec dochází ke komunikaci. Důležité je vyslechnout si všechny názory a udělat si z toho nějaký závěr a jisté je, že každý ho bude mít více či méně odlišný. Nicméně možná, pokud budeme opravdu objektivní, se v něčem i sjednotíme. V jedné věci jednotní jsme, že Ježíš Kristus je náš Spasitel a měli bychom mít k sobě ústu. Tím se chci omluvit paní Olze, nemusel jsem volit taková slova. Jinak si myslím, že Rusko s migranty nebojuje, protože je tam nikdo nepozval a migranti to dobře ví. Co se týče touhy ukrajinců po ekonomickém vzestupu, nevím, ani my jsme nevěděli, co nás čeká. Nyní EU zavádí nerealizovatelná Zelená opatření a počítá s energetickou a dopravní chudobou a tzn., že chudoba bude tvrdou realitou, pokud v EU setrváme a nevyměníme stávající vládu. Nyní se dělá vše pro to, aby se vyřadila vozidla na benzínový a naftový pohon a nahradila je vozidla na baterky (neekologické). Jaký to bude mít dopad? Kde si stát vybere daň z prodeje pohonných hmot? Kdo si bude moci dovolit takový automobil? Jak se budou lidé dopravovat, když nebudou mít na auto? A další zeleninový dopad: Jak si lidé zatopí, když jim EU zakáže topit tak, jak jsme doposud byli zvyklí? Kam to spěje? Myslím, že to povede k jedinému – budeme z nouze přicházet o majetek, protože ho nebudeme moci utáhnout a budeme nuceni se přestěhovat do bytů, které nebudou naše, ale postavené společnostmi, které nám je budou pronajímat a dopravovat se budeme do práce, ne vlastními vozidly, ale budeme za dopravu opět platit nějaké společnosti. Dá se něco takového nazvat ekonomickým růstem? Z jiného soudku: Slyšeli jste, že vláda odstavila 8 webů, protože šířily dezinformace? Proč? To je demokracie? Já nepopírám, že tam dezinformace byly, ale já jsem tam nacházel také pravdivé informace odkazující se na ofí weby, a naopak z masmédií zaznívají dost často polopravdy a dokonce i lži nebo tam informace ohledně aktuálního dění vůbec nedali. Z čeho si mají lidé utvářet vlastní názor? Z názoru jediného? Budu Olgo rád, když nám odpovíš na otázky, které zazněly výše. Neber to prosím jako útok, ale jako diskuzi.

  Odpověď
 23. Olga Nedbalová

  Pane Petře, ekonomická migrace je zcela běžná. Neplést s emigrací, to je rozdíl! Migrace je prostě přirozené chování lidí, kteří chtějí žít v lepších podmínkách, třeba si na daném území více vydělat. K nám taky migrují Ukrajinci i Rusové. Tedy v demokratických zemích je ekonomická migrace běžná. Doufám, že Rusko považujete za demokratickou zemi, kde lze volně za prací migrovat. Kolik lidí dobrovolně migruje za prací do Ruska? Prosím odkaz na statistické údaje, ať to můžeme srovnat. Mimochodem – hodně ruských oligarchů a jejich dětí bydlí de facto na Západě. Nevím, že by nějaký zbohatlík z USA, Francie si dělal sídlo v Rusku. Odstřižení webů – odstřihli validní zdroje informací? ČSÚ, weby univerzit, weby ministerstev? Já si tedy odborné informace nehledám na Seznamu nebo Novinkách (z čehož jste mě obvinil). Který odborný zdroj vám přesně odstřihli? Dále si projděte, prosím, moje odkazy na Český statistický údaj, nebo analytické dokumenty regionálního vývoje ČR včetně makroekonomických ukazatelů. Pak kvalifikovaně řekněte, o kolik ČR během pobytu v EU zchudlo. K zelené chudobě. Nejsem top ekonomický odborník, ale nicméně na VŠ mi byla hodně sympatická teorie trvale udržitelného rozvoje, tedy zvyšování HDP i skrze kvalitativní ukazatele, nejen hnát kvantitu. Tedy život není jen o tom, že toho více sním, více vypiji, budu více svítit, více hledět na televizi, budu mít více aut, ale také o kvalitě života. A navíc – trvale udržitelný rozvoj mi také více sedí s pověřením Hospodina, který nám Zemi dál do správy. Máme se chovat jako moudří správci. Hospodářský rozvoj vedený čistě skrze surovinové zdroje, skrze průmysl není vůbec dobrý nápad. Příkladem (tedy negativním) nám budiž Rusko. Jinak jdu pracovat, takže na diskusi si najdu čas asi tak až večer.

  Odpověď
 24. Olgo, celá tahle debata je o válce na Ukrajině a o tom, zda David Novák má v této věci dostatek informací, aby mohl vynášet soudy nad těmi, kdo jsou opačného názoru. Mnozí v této debatě, včetně mě, si to nemyslí a uvádějí zde také fakta, která si lze ověřit. A tato fakta vyvolávají pochybnost, kdo je tím pravým iniciátorem téhle války. Myslím, že nikdo z nás tuto válku neschvaluje a je mu líto obětí, které přináší. Že nejsi na straně Bidena ani na straně Putina, ti věřím, ale to, že jsi nestranná a hledáš upřímně pravdu, z tvých reakcí patrné není. Myslím si také, že není potřeba tuto otázku zduchovňovat, pokud si rovnou neřekneme, že je válka z Boží vůle nevyhnutelná, jak psal br Valachovič. Pak je celá tato debata zbytečná a Novákova úvaha také. Ale pokud už zde o něčem diskutujeme, je potřeba být objektivní a vzít v úvahu obě strany a ne si jednoduše odblinknout (hodit šavli) nad názorem toho druhého. Co se týče členství v EU, tak zde není pouze EU a Sovětský blok. Můžeme přece být buď samostatný stát, nebo když už součástí EU, tak suverénním státem. Pokud se nemýlím, tak jsme do EU vstupovali s vědomím, že budou otevřené hranice s možností volného obchodu a vzdělávání v rámci EU. Nyní nám EU vnucuje zákony a nařízení, které postupně omezují naší svobodu, jak osobní, tak v nakládání s naším majetkem (např. nařízení, kolik pěstovat a chovat toho či onoho). Což mnoho lidí nemusí pozorovat, pokud nemají osobní zkušenost. To, že je i nyní zemědělství v zoufalé situaci, je patrně proto, že zemědělci nemají velkou motivaci starat se o půdu, jak mi řekl jeden kolega, který se bavil s jedním takovým (zemědělcem) a vyslechl si, že je jedno jestli se urodí nebo ne, že stejně dostane dotaci (možná jedna bába povídala, nevím). Do otázky migrantů jsem se zamotal, v tom máš pravdu, že se do Ruska nikdo nepohrne. Vyvstává mi však otázka: Je dobře, že se migruje na západ? Je to pro nás přínosné, že zde působí agentury suplující úřady práce? Pokud budeme hovořit o zchudnutí ČR, nejsem v ekonomice vzdělán, ale miliardové dluhy jsou reálné a pokud vím, stále se prohlubují a nevypadá to, že by někdo měl nějaké řešení. A ti, co by ho i měli, nedostali slovo. Jinak, já hodnotím chudobu hlavně podle vlastní zkušenosti a podle toho, co vidím kolem sebe. Jestliže někdo dostává už 15 let, +- nějaký ten tisíc, stejný plat, tak se dá hovořit spíš o chudnutí a bohatnutí lze zcela spolehlivě vyloučit. Průměrná mzda/plat sice roste, ale my chudší to moc nepociťujeme. Co se týče Zelené iluze, mohu s tebou souhlasit, že by to bylo krásné, kdybychom se zbavili průmyslu, ale to není, jak jsem již uváděl, reálné, protože ti, co by to mohli ovlivnit, o to nestojí – jen na tom vydělávají. Jaký má význam, že letecké společnosti platí odpustky ve formě emisních povolenek, aby letadla mohla vzlétnout? Pomůže to ekologii, když po zaplacení poletí? Nebo se to dělá kvůli nějaké demotivaci, že čím víc budou muset společnosti platit za odpustky a lidé za letenky, tím méně se jim vyplatí létat? Proč tak složitě? To se nemůže jednoduše omezit letový provoz bez Zelených poplatků? Nemůže, protože by tím někdo přišel o zisk. Zmiňovala jsi, jaké odborné weby mi vypnuli; o to přece vůbec nejde. Zde se porušuje jedno ze základních lidských práv, a to svoboda projevu. V práci jsem jen dal najevo pochybnost o stávající situaci a hned jsem dostal čočku, že kdo se zastává Putina, můžou ho i zavřít. Putina jsem se nezastával, jen mám otázky. Jednoznačně považuji USA za impériu, které má potřebu rozšiřovat svůj vliv. A tím se stávám zastáncem Putina? Někdo se usnese, že ano a já půjdu za mříže a stanu se tak politickým vězněm a jsme zpátky, kde jsme byli. Asi jsem neprobral vše, co jsme nakousli, ale už toho bylo pro dnešek dost.

  Odpověď
 25. Olga Nedbalová

  Milý bratře v Kristu, já mohu srovnávat jen čistě statistické údaje, třeba hrubý domácí produkt na obyvatele. ČR má HDP na obyvatele 38 019 dolarů a je 34. zemí světa, Rusko má HDP na obyvatele 25 763 dolarů a je 54. zemí světa https://www.geograf.in/cs/category.php?category=gdp. Co se týče průmyslu, jedná se o tzv. přidanou hodnotu. Primární průmysl, což je zpracování surovin moc hodnoty nepřináší. Rusko nedisponuje příliš pokročilými technologiemi, viz, mobilní telefony, auta, počítače. Problémy má také s dodržováním ekologie. Státní dluh není až tak velký problém, spíše záleží na tom, na co se stát zadluží. Jestli na rozvoj nebo to projí. Co se týče potlačování náboženských svobod a svobody projevu, nikdy jsem se o politiku příliš nezajímala, ale obrázek si lze udělat přímo ze zdejšího webu – potlačování náboženské svobody v Rusku a Bělorusku, viz. rubrika politika. Tedy minimálně pochybuji o svobodě projevu v Rusku a Bělorusku. ALE – nedokážu soudit konkrétního člověka, jeho činy, nevidím mu do srdce. Možná trochu dokáži vnímat, jaké nese Ovoce Ducha Svatého, ale je to můj subjektivní pocit, nechci se jen na něho spoléhat. Soud skutečně přenechávám našemu Pánu a Spasiteli – Ježíši Kristu.

  Odpověď
 26. Olga Nedbalová

  A ještě možná trochu blíže k zemědělským dotacím, které u nás se nejvíce přerozdělují ze Státního zemědělského intervenčního fondu https://www.szif.cz/cs/seznam-prijemcu-dotaci, zasílám přehled příjemců dotací za fiskální rok 2020. Jinak jak fungují dotace? Křiví trh nebo pomáhají? Původní myšlenka dotací vznikla z teorie kohezní politiky – neboli politiky soudržnosti. Jak jsem uváděla, člověk má přirozenou potřebu se stěhovat za prací. Nicméně z hlediska územního vznikají problémy. Urbanizace, vznik konurbací (souměstí) je na jednu stranu výhodný (tzv. úspory z rozsahu), na druhou stranu se sebou nese negativní jevy – zvýšená kriminalita, zhoršení životního prostředí, nedostatek bytů, zábor zemědělské půdy. Oblasti, z nichž lidé migrují, se vylidňují, zhoršuje se dopravní obslužnost, občanská vybavenost (pro málo lidí se ekonomicky nevyplatí držet některé služby). Je také problém s údržbou krajiny, ta se musí také udržovat – sečou se louky, údržba lesních ploch. Z toho vznikla idea raději vyrovnat ekonomické, sociální a jiné disparity mezi regiony. Hospodářsky méně rozvinutým oblastem se dávají dotace (doslova se zvýhodňují) před již ekonomicky více rozvinutými. U zemědělství se dotace dále poskytují i na údržbu krajiny apod. Jaká je efektivita dotací? Záleží i na příjemcích. Pokud jde někdo do projektu jen s myšlenkou, že chce co nejvíce podojit EU, pak většinou nulová ne-li záporná. Pokud jde žadatel do projektu s tím, že chce finance na rozvoj firmy – (technologie, aplikace), že chtějí studenti vyjet studovat do zahraničí (ERASMUS), že se investuje do silniční infrastruktury, pak to samozřejmě vliv má. Samozřejmě, že jsou případy zneužití dotací, lidé jsou hříšní a podvody se dějí všude. Zemědělce máme v rodině, bratranec je soukromý zemědělec (brambory, cibule, obiloviny, řepa, zelenina). Sama za sebe musím říci, že ho obdivuji. Od března do listopadu práce od pondělí do soboty, v sezóně 12 hodin denně běžně, 6 dnů v týdnu. Jen v neděli se jde do kostela. Přes léto jdu sem tam s dětmi na brigádu a musím sebekriticky přiznat, že mám dost. Hodně investuje do nových strojů, hal, technologií. Řepku nesadí, půda je jeho a nechce si ji zlikvidovat. Je to syn strýce, který byl v 50 letech zavřený ve vězení (psala jsem výše). Takže vydělá si, je spokojený, ale určitě to dá hodně práce. Ještě mě napadlo, co se týče trvale udržitelného rozvoje, někdy nemusíme vymýšlet inovace. Když tak poslouchám manželovu maminku, jak se dříve hospodařilo, jak se vařilo, tak je to vlastně dneska hodně in. Dobrý hospodář by si nenechal zaplevelit půdu, byly meze, k hospodářskému dobytku se velmi dobře (vlastně friendly :-). Dobrý hospodář věděl, že když bude mít krávu v čistotě, dobře nakrmenou, podojenou, bude více dobrého mléka. Téměř nic se nevyhodilo, téměř všechno jídlo se zužitkovalo. Kdybych měla více času, snad s pomocí babičky napíšu nějakou kuchařku Vaříme bez zbytků. Takže trvale udržitelný rozvoj prostě byl i dřív, stačilo být prozřetelný hospodář a mít vztah k půdě. K letadlům, tam fakt nejsem odborník, sice neteř má za manžela kapitána dopravního letadla, ale jsou z Prahy a já s ním odborné hovory moc nevedu. Dokonce se přiznám, že jsem ještě v letadle neletěla. A pane Petře, co se týče názorů vašich kolegů, nemusíme mít všichni stejné názory. Je demokracie. Klidně si můžete říci, co to tady ta Nedbalová tláská za nesmysly a zůstat si u svého názoru. Já u všech diskusí uvádím, že netrvám jen na svém názoru (pan Krejčí a pan Aron už mě dobře znají). Jediné, na čem trvám, je ono prohlášení Ježíše Krista, který nám doslovně říká: „Já jsem ta Cesta, Pravda i Život.“ Přeji Pokoj a Milost od našeho Pána, Ježíše Krista.

  Odpověď
 27. Olgo, omlouvám se, že odepisuju tak pozdě, ale asi to už nemá smysl. Položil jsem několik otázek, na které mi nedokážeš odpovědět a ani se asi nesnažíš na ně hledat odpověď. Co se týče nějakých ekonomických statistik a výpočtů, jako např. průměrné mzdy/platy, aj., to jsou pro lůzu abstraktní částky. Nejspíš žijeme každý v jiném světě, který vzájemně nechápeme…

  Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář