Festival židovské kultury Ha-Makom v Holešově má letos podtitul Kudy kam

Holešov – Letošní 23. ročník festivalu židovské kultury Ha-Makom v Holešově na Kroměřížsku má podtitul Kudy kam. Láká na koncerty, přednášky, vzdělávací programy nebo ochutnávku židovských specialit. Přehlídka se uskuteční od úterý 25. července do soboty 29. července, sdělila dnes ČTK mluvčí holešovské radnice Hana Helsnerová. Festival židovské kultury si klade za cíl seznamovat veřejnost s židovstvím ve všech jeho podobách.

Program pořadatelé připravují. Lze však očekávat, že stejně jako v minulých letech se budou jednotlivé akce konat především v Šachově synagoze, na zámku a zámeckém nádvoří. Mezi hosty opět bude hebraista, překladatel a herec Jaroslav Achab Haidler. Otázku kudy kam, která je tématem letošního ročníku, si podle něj v životě klade asi každý. „Moderní doba a moderní dějiny s sebou přinesly nové výzvy. Pochopitelně i židům. Svobodný přístup k podnikání a dokonce i do politiky, a s tím spojené pokušení konvertovat,“ uvedl Haidler.

SOUVISEJÍCÍProhlídky holešovské Šachovy synagogy přiblížily svátek pesach

V odbornější části festivalu se zájemci prostřednictvím přednášek dozvědí více o životě židovských rodin a jejich svátcích. Holešovským židovským hřbitovem je provede Haidler, obřadně jim představí také svátek šabat. Na poslední dva dny festivalu je naplánovaná i hudba a zábava. Dorazí slovenská klezmerová kapela Pressburger Klezmer Band, vystoupí i Big Band Holešov, tentokrát ve spojení s Janem Smigmatorem. Při tradičním Koncertě při svíčkách zazní židovská hudba pro dvě violoncella. „Hudební vystoupení pak doplní Taneční soubor Hradišťan se scénickým zpracováním chasidských tanců,“ uvedla Helsnerová.

Důvodem, proč pořadatelé chystají koncerty až ke konci festivalu, je uctění historicky ustanoveného smutečního dne Tiša be-av. Připomíná starověké zničení prvního a druhého chrámu v Jeruzalémě a obecněji všechny pohromy, které potkaly židovský lid. „Devátý den měsíce av je považován za nejtragičtější den židovského kalendáře. Spolu s Jom Kipur jsou považovány za emocionální vrcholy židovského roku. Tradičně je tento den tím nejtemnějším a nejsmutnějším dnem v roce, drží se půst a nekonají se oslavy. Také o něm se bude na festivalu mluvit,“ doplnila Helsnerová.

Festivalem se budou prolínat také připomínky několika jubileí. Mezi nimi například 500. výročí první zmínky o holešovských židech, 130. výročí dokončení výstavby holešovské Nové synagogy nebo 75. výročí vzniku Izraele. Jelikož přehlídka židovství představuje komplexně, nebude podle organizátorů ani letos chybět možnost ochutnat židovskou kuchyni, přichystána bude i výuka tanců nebo filmotéka. Podrobnosti o festivalu jsou na webu.

Holešov patřil v minulosti k jedné z největších židovských obcí na Moravě. V polovině 19. století žilo ve městě asi 1700 příslušníků židovské menšiny. Za druhé světové války komunitu zničili nacisté. Židé však po sobě v Holešově zanechali několik kulturních památek. Nejvýznamnějšími z nich jsou Šachova synagoga s unikátní výzdobou a také židovský hřbitov asi s 1500 náhrobky.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 13. června 2023 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář