Firemní dobrovolnictví je darem pro všechny  

Možná některé z vás překvapí, že dobrovolničit mohou nejen jednotlivci, ale také firmy či nejrůznější organizace.    

Jsme rádi, že se i v naší české společnosti postupně šíří myšlenka solidarity, že „nejen peněžní zisk obohacuje“, ale také to, co uděláme nezištně pro své okolí.   

Zájem o firemní dobrovolnictví neustále vzrůstá. Jen např. v Brně se v letech 2021-2022 zapojilo do dobrovolnictví s Adrou přes 70 firem s více než 300 firemními dobrovolníky. Dobrovolnictví zaměstnanců je pro některé společnosti součástí jejich tzv. CSR (společenská odpovědnost firem) strategie.   

Společenská zodpovědnost není výmyslem 21. století. I v předchozích generacích mnoho úspěšných podnikatelů a obchodníků, společensky významných osob věnovalo pozornost svému okolí: pomáhali budovat špitály pro chudé, sirotčince, podporovali vzdělání chudých dětí či kulturní rozvoj obce…. 

Společenskou zodpovědnost podporují i biblické výzvy k osobní křesťanské zodpovědnosti za život kolem nás. … těšte malomyslné, podporujte slabé … následujte, co je dobré, jak pro vás, tak pro všechny. (1.Tes. 5, 14-15, B21) 

Pro mnohé firemní dobrovolníky je darovaný čas a setkání s neznámými lidmi novou zkušeností a příležitostí vyzkoušet si poprvé nezištnou službu lidem.   

co v rámci tzv. Dobrodnů, jak jim v Adře říkáme, lidé z firem dělají? Mohou vzít seniory a seniorky na vozících mimo areál zdravotního či sociálního ústavu, zavítat s nimi na náměstí,  do parku, či dokonce na zámek. Někam, kam se nemocní či hendikepovaní lidé nemají šanci kvůli omezené kapacitě ošetřujícího personálu zařízení vůbec dostat. 

Strávit pár hodin mimo zdi pokoje, dát si hezky naservírovanou kávu v kavárně či oblíbený zákusek v místní cukrárně – to vše znamená pro tyto lidi více, než si umíme představit. Pacienti a klienti zařízení ještě dlouho z těchto zážitků „žijí“ a vzpomínají na ně. 

Naše nabídka pro firemní týmy zahrnuje také užitečné manuální činnosti: na jaře revitalizaci a nové osázení záhonů v areálu léčeben, na podzim shrabání listí, péče o rostliny v interiéru či drobné řemeslnické práce. 

Dobrovolnictví však nepřináší radost a zpestření jen samotným příjemcům pomoci.  

Podporuje altruismus, komunikaci, sociální cítění zaměstnanců, porozumění druhým lidem se zdravotním postižením či o dvě generace starším, posiluje vazby v rámci firemního týmu a nejednou „odhalí” nové schopnosti jednotlivců. Někteří účastníci Dobrodnů začnou více navštěvovat své prarodiče. 

„Zaměstnanci rozvíjí své soft-skills a doslova nám před očima rozkvetou,“ sdílí zkušenost s firemním dobrovolnictvím Lucie Velcerová ze společnosti Kentigen.

Lidé z firem vítají změnu místa a pracovní náplně v jinak všedních dnech u počítačů.  Oceňují také kroky vedení být podporující a pomáhající firmou lidem či přírodě okolo nás. 

Firemní Dobrodny povzbuzují také samotný ošetřující personál, protože na náročnou aktivizaci pacientů nejsou sami.  

„Chceme poděkovat dobrovolnickému centru ADRA a všem dobrovolníkům z firmy QI GROUP. kteří se do akce zapojili. Pro zaměstnance, a především klienty našeho Centra se jedná o vítané zpestření každodenního života v Centru. Možnost poznat a popovídat si s novými lidmi je pro naše klienty stejně důležitá a obohacující jako pro každého z nás.“ Andrea Bartošová, pracovnice v Centru pro zrakově postižené Brno-Chrlice  

Pokud byste se i vy chtěli zúčastnit s vaší organizací firemního dobrovolnictví, obraťte se na renata.chlebkova@adra.cz – ráda pro vás připraví “firemní dobrovolnictví na míru”.  

„Více než číst tyto řádky, je to vše prožít. Můžete tak dobro přinášet po celý rok, nejen v čase Vánoc.“  Renáta Benešová Chlebková, CSR a firemní dobrovolnictví, ADRA  

Přeji vám mnoho radosti z dobrých skutků – ať už jsou organizované či spontánní, dějí se v soukromí nebo třeba přinášejí užitek s vaší firmou.

Martina Špinková  

ADRA PR, www.adra.cz 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář