Hořice na Šumavě při dnešní kongresu Europassion odhalily pomník pašijových her

Hořice na Šumavě – V Hořicích na Šumavě na Českokrumlovsku obnovili památník pašijových her. Postavený byl před více než 100 lety. Jeho znovuodhalení bylo součástí kongresu Europassion 2023, což je celoevropské setkání herců a příznivců pašijových her. Do České republiky na něj přijelo asi 230 delegátů ze společností, které se pašijovým hrám věnují. V Hořicích na Šumavě mají hry tradici od roku 1816 a od loňska jsou na seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury Jihočeského kraje. Příprava kongresu stmelila obyvatele městyse i lidí z okolí, v čemž vidí předseda Společnosti pro zachování Hořických pašijových her Miroslav Kutlák jeho hlavní význam.

„Největší přínos je to, že jsme vytvořili projekt, na kterém mělo možnost pracovat hodně lidí. Hodně lidí to naplňuje, hodně lidí z toho má radost,“ řekl Kutlák. Když někdo pracuje na údržbě památky, víc si jí pak váží a neničí ji. „I pašije jako nehmotné kulturní dědictví je třeba chránit, protože jdou taky poničit. A poničí se právě těmi vztahy. Myslím si, že to je ten největší přínos (kongresu), který z toho já dnes vidím,“ řekl Kutlák.

SOUVISEJÍCÍV Hořících na Šumavě dnes bude mezinárodní kongres věnovaný pašiovým hrám

Hořické pašije podle něho mají minimálně evropský věhlas. Přispěli k němu i původně němečtí obyvatelé obce, kteří se museli po druhé světové válce vystěhovat.

Obnovený památník, jehož slavnostní odhalení dnes odpoledne oddálil déšť, je věnovaný lidem, kteří se zasloužili o pašijové hry v Hořicích i stavitelům původního divadla. Divadlo bylo zničené stejně jako kaple v jeho sousedství. „Dříve zde stála kaple, kterou vojáci vyhodili do povětří v roce 1969, na žádost místního národního výboru. Zůstala jen podlaha,“ řekl starosta obce Martin Madej (nezávislý).

„Divadlo se od té doby nikdy nepostavilo a kostelík taky ne. Tento památník stál před bývalým divadlem, které bylo postavené v roce 1893,“ řekl Kutlák. U příležitosti setkání Eropassion byl žulový památník zrenovovaný.

Pašijové hry lidé v Hořicích na Šumavě obnovili na začátku 90. let minulého století. Premiéra byla po dvouletém nacvičování v roce 1993. Bylo to poprvé od roku 1948, kdy se podle Kutláka pašijové hry předváděly naposledy. „Po (druhé světové) válce se hrály první pašijové hry v roce 1947. Ještě je hráli Němci, ale za kulisami byli Češi, Němci jen otvírali pusu a Češi četli texty. V roce 1948 byly pašijové hry poslední, pak to komunistický systém zakázal,“ řekl Kutlák.

Hořické pašijové hry by se měly ještě letos dostat do národního seznamu nehmotného kulturního dědictví a budou usilovat i o zápis na seznam UNESCO.

Letošní pašijové hry hrálo 65 ochotníků z Hořic a okolí poprvé na Velikonoce v Českém Krumlově. Dvě představení odehrál soubor také 3. června a hrát ho bude i dnes večer.

Setkání Europassion se podle Kutláka koná od 80. let minulého století. Hořická společnost se ho poprvé účastnila v roce 1996. Sborů, které Europassion sdružuje, je na 80. Setkání pořádají každoročně. V České republice je poprvé. Příští setkání se uskuteční v roce 2024 v Rumunsku.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 10. června 2023 Foto: Wikimedia Commons – Hořice na Šumavě

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář