Jiří Kylar: Obětem by měla církev poskytnout přijetí a pomoc

Česká biskupská konference (ČBK) podala trestní oznámení na jednání neznámých osob, které by se mohly dopouštět sexuálního zneužívání v katolické církvi. ČBK chce zároveň podle něj ochránit případně neprávem obviněné.

Kardinál Duka v pořadu Partie v televizi Prima řekl, že pokud ti, kdo o údajném sexuálním zneužívání v církvi mluví, neřeknou jména, nebude moci církev nikdy zasáhnout. Podání trestního oznámení podle právníka Němce biskupové schválili na říjnovém zasedání.

„Tito lidé pokud vědí, musí deklarovat, že znají oběti, abychom mohli těmto případům zabránit,“ řekl Duka. „A na druhé straně si musí uvědomit, že nemohou uveřejnit jméno toho případného pachatele, pokud se ta věc nevyšetří,“ dodal.

Jiří Kylar, sám kdysi zneužívaný knězem, v rozhovoru pro ČRo Plus nesouhlasil s tvrzením, že oběť se obětí stává jen poté, když ji tak označí soud.

„Takové tvrzení je zcela jistě absolutně nepřijatelné, protože zákon o obětech trestných činů říká, že každou osobou, která se cítí být obětí spáchaného trestného činu je potřeba považovat za oběť, nevyjde-li najevo opak,“ a připomenul, že papež František ve svém apoštolském listu apeloval na církevní představitele, aby k těm, kdo se cítí jako oběť, bylo přistupováno citlivě se snahou pomoc a poskytnutí přijetí.

„Já to vnímám tak, že pan Němec a biskupská konference se v tomto směru staví nad normy nejen světské, ale i církevní,“ dodal.

Kylar přiznal, že se potkal nebo je v kontaktu s více než padesáti obětí zneužívání a některé jsou ze Slovenska.

Na argument, že jak církev může reagovat na tyto problémy, když nezná pachatele, poznamenal, že je to na těch obětech, jestli to trestní oznámen podají nebo ne, a také upozornil, že prošly vážným psychickým traumatem a potřebují čas si to vyřešit sami v sobě. Podle jeho informací, však už byly některé případy hlášeny a policie je řeší.

Na svém vlastním příběhu dokumentoval malou snahu církve o řešení tohoto problému. Po rozhovoru pro server aktuálně.cz, ho nikdo z církevních představitelů nekontaktoval, aby jim vysvětlil, čím prošel a co se vlastně stalo.

„Veřejně jsem promluvil před více než rokem a páni na arcibiskupství velmi dobře věděli o koho šlo, a to je právě ten problém, že páni mlčeli a nepřišli sami nebo neozvali se a nekontaktovali mě, abych jim to přišel vysvětlit,“ uzavřel své povídání Kylar.

Duka v televizi Prima řekl, že za 30 let se uskutečnilo 11 soudních řízení, deset lidí bylo odsouzeno, mnozí už nežijí. „Z toho počtu tři tisíce potenciálních duchovních ‚pachatelů‘ je jich deset, spočítejme si, jaké je to číslo,“ dodal kardinál.

V Česku téma sexuálního zneužívání v církvi vyvstalo například na začátku dubna, kdy Česká dominikánská provincie uvedla, že dominikáni podezírají asi šest mužů ze svých řad, kteří se v 90. letech a v prvním desetiletí 21. století mohli tohoto činu dopustit. Činy se ve většině případů týkaly osob starších 18 let, v jednom případě byla oběť mladší 15 let. V případech, kdy se proti pachatelům sešlo dost svědectví, byl s nimi zahájen církevně právní proces, který směřoval k pozastavení jejich kněžské činnosti a k izolaci od dalších potenciálních obětí. Trestně právní proces v žádném z těchto případů nebyl zahájen.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  ČTK Datum: 27. listopadu 2019  Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,

1 Komentář

  1. No každému musí být nade vše jasné, že katolická církev není Svatá… Je psáno, že Kristova Svatá církev je bez poskvrny.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář