John Piper k ochlazení lásky na konci věků

Teolog John Piper nabídl několik postřehů k tématu „chladné lásky“, o které v Matoušově evangeliu mluvil Ježíš Kristus ve zmínce o konci věků.  V podcastu v epizodě „Ask Pastor John“ měl posluchač jménem Alex dotaz k eschatologii.

Jeho otázka se zaměřila na to, co to přesně znamená, že láska mnoha lidí ochladne a jak jako křesťané tomu můžeme zabránit. Baptistický pastor a zakladatel portálu Desiring God ve své reakci popsal čtyři věci, které považuje k této problematice za důležité.

SOUVISEJÍCÍ – Proč křesťané věří konspiračním teoriím? Podle Pipera je za tím duchovní nemoc

V úvodu řekl, že koncept chladné lásky, jak je popsán v biblické pasáži, je „opakem vřelosti a rodinné náklonnosti.“ Jako příklad uvedl příběh Jozefa, který když se měl dát poznat svým bratrům, tak ho jeho emoce přemohly do takové míry, že opustil místnost a propukl v v pláč.  „Tak chladná láska je jen skořápka lásky, která ztratila své vnitřní rodinné teplo,“ poznamenal Piper.

Autor několika teologických knih dále poznamenal, že chladná láska zahrnuje vzájemné odcizení, čehož důsledkem je, že „bratr zradí bratra“.

„Ta nenávist je konečným výsledkem pokrytecké lásky – jen skořápka lásky, kde teplo zmizelo a přišel chlad, a výsledek už není jen pokrytecká láska, ale spíše nenávist, která zrazuje bratra,“ pokračoval.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Třetí pozorování, které Piper učinil, zahrnovalo spojení chladné lásky s nepravostí. „Kořenem tohoto rostoucího chladu lásky v církvi vůči sobě navzájem je hluboké nepřátelství vůči autoritám. To je moje interpretace bezpráví: hluboké nepřátelství vůči autoritě, zvláště Boží autoritě,“ vysvětlil. Když podle Pipera bezpráví uvnitř i vně církve dosáhne svého vrcholu, „Ježíš vykročí vpřed a vrátí se v oblacích a dojde k velkému obratu.“

Poslední bod je důležitost odolat tomu, aby tento chlad vstoupil do srdcí křesťanů a proto „musíme bojovat proti aroganci a soběstačnosti“.

„Bezpráví znamená, že my chceme řídit svým vlastním zákonem. Nechceme, aby nám někdo – zvláště neomylný, všemohoucí Bůh – říkal, co máme dělat,“ dodal Piper. „Chceme si vytvořit vlastní smysl života, vlastní identitu, vlastní pravidla. A když k tomu dojde, odřízli jsme se od Krista a od Ducha svatého – a tedy od lásky.“

Piper v srpnu oznámil, že pracuje na knize o druhém příchodu Krista, přičemž vysvětlil, že by se mělo jednat o „skromnou knihu, kterou by si lidé přečetli a která by jim pomohla pochopit souvislosti druhého příchodu Ježíše Krista.”

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 13. září 2021 Foto: Twitter – John Piper

Tags: ,,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář