Kandidátem na děkana katolické teologické fakulty je nynější proděkan Brož

Praha – Kandidátem na děkana Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy je nynější proděkan pro studium Jaroslav Brož. Dnes ho na mimořádném zasedání tajnou volbou zvolil akademický senát fakulty. Brož získal od senátorů sedm hlasů, jeho protikandidát Albert-Peter Rethmann získal pět hlasů. Brož nyní musí získat církevní schválení z Říma. Pražský arcibiskup Jan Graubner předpokládá, že vyjádření Říma by mohlo být do měsíce. Stávající děkan Vojtěch Novotný rezignoval na funkci začátkem prosince, jako důvod uvedl zdravotní důvody. Ve funkci skončí nejpozději k 1. květnu 2024, nový děkan by se měl funkce ujmout od 2. května.

Po kanonicko-právní stránce závisí fakulta na Velkém kancléři, tím je pražský arcibiskup Jan Graubner. Po zvolení kandidáta na děkana musí arcibiskup pražský předložit Dikasteriu pro kulturu a výchovu v Římě, dříve Kongregaci pro katolickou výchovu, k církevnímu potvrzení Apoštolským stolcem jméno zvoleného kandidáta. Následně předloží předseda senátu jméno zvoleného kandidáta rektorce Univerzity Karlovy Mileně Králíčkové, která děkana jmenuje.

SOUVISEJÍCÍO post děkana Katolické teologické fakulty UK se budou ucházet Brož a Rethmann

„Dobu schvalování v Římě neumím odhadnout, ale předpokládám, že během měsíce můžeme mít odpověď. Nejprve ovšem musím obdržet oficiální zprávu z fakulty, abych mohl žádost podat,“ uvedl Graubner. Brož je podle něj zkušený učitel biblistiky, dobrý kněz a zralý člověk, který zná řízení fakulty a její současné potřeby.

Brož je katolickým knězem a biblistou, na fakultě je proděkanem pro studium. Učí na katedře biblických věd a starých jazyků. Na fakultě vyučuje od roku 1994. Zaměřuje se na teologii a biblistiku, které se věnoval také na studijních pobytech v Jeruzalémě a Římě. Je sídelním kanovníkem Královské kolegiátní kapituly sv. Petra a Pavla na pražském Vyšehradě, čestným kanovníkem Katedrální kapituly při chrámu Svatého Ducha v Hradci Králové a nesídelním kanovníkem Kolegiátní kapituly Všech svatých na Hradě pražském.

„Chci opravdu, aby tady se pracovalo na usmíření uvnitř fakulty i vzhledem tedy navenek k vedení univerzity, i když si myslím, že vždycky tady bylo nějaké základní a zásadní porozumění,“ řekl Brož. Také chce, aby to na fakultě bylo fyzicky, psychologicky i vztahově bezpečné a aby na fakultě vládla svobodná komunikace. „Třetí oblast je upevňování jakéhosi organizačně-ekonomického zázemí, což tady také nějakým způsobem způsobilo určité nejasnosti a nepokoje,“ řekl.

Rektorka se vzhledem k problémům a zjištěním na KTF UK z poslední doby nejprve s kandidátem na funkci děkana sejde a poté se k dalšímu postupu vyjádří, informoval ČTK mluvčí univerzity Václav Hájek.

Akademický senát fakulty se loni zabýval návrhem na odvolání děkana Novotného. Důvodem bylo mimo jiné to, že fakulta dala výpověď historikovi Tomáši Petráčkovi, který dříve veřejně kritizoval konzervativní Alianci pro rodinu a vystupoval smířlivě k manželství pro všechny. Petráček podal koncem loňského roku žalobu na neplatnost výpovědi z fakulty. Informace o Petráčkově výpovědi přitáhla loni pozornost k dění na fakultě. Děkan Novotný to zdůvodnil úsporami a nadbytečností. Petráček však míní, že za jeho koncem byl tlak církevních hodnostářů i děkanovy osobní antipatie.

Na fakultě se konala vnitřní kontrola, trvala od loňského října do letošního ledna, zaměřila se na období od ledna 2021 do září 2023. Podle rektorátu objevila tři významnější pochybení, věnovala se devíti oblastem. Významnější pochybení se týkala organizačních změn v personální oblasti, přijetí násobně vyššího počtu studujících do studijního programu filozofie a etika a toho, že někteří vyučující vykonávají na fakultě činnost bez pracovněprávního vztahu s fakultou.

Na základě auditu by se podle Brože neměla dělat radikální změna, řekl na debatě kandidátů minulý týden. Za hloubkovou kontrolu je vděčný. Podle něj fakultě pomůže zaměřit se na slabé stránky a místa, kde dát fakultě pevnější strukturu. Univerzita je podle Brože místem svobodného sdílení názorů, je podle něj záhodno, aby to byly názory kvalifikované. „Nicméně je to prostor pro svobodnou diskusi,“ řekl.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 15. února 2024 Foto: Wikimedia Commons – KTF UK

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář