Kanye West – od „Já jsem bůh“ po „Ježíš je Král“

Životní cesta Kanyeho Westa by se dala označit jako jedna velká divoká jízda. Svým nesporným talentem se řadí k jedné z nejvýznamnějších popových hvězd posledních dvaceti let. V uplynulém roce však nastal nejpřekvapivější obrat v jeho kariéře. Říká o sobě, že se stal znovuzrozeným křesťanem.

Mohlo vy vás zajímat

Kanye West u Osteena: Bůh mě dlouho volal k sobě, ale satan mě rozptyloval

Jeho koncerty teď připomínají bohoslužby naplněné evangeliem a jeho právě vydané album se jmenuje Ježíš je král. Je to pouze nejnovější marketingový tah? Nebo se Kanyeova duše skutečně vyčerpala a zoufale zatoužila najít spásu mimo sebe?

Portál The Gospel Coalition informuje, že po předčasném ukončení univerzitního studia v roce 2004 vstoupil Kanye na hudební scénu s albem College Dropout.

Jeho strmá kariéra byla od počátku doprovázena kritikou, ať už kvůli jeho podivným výbuchům na veřejnosti nebo kvůli kontroverzním textům.

Život populární hudební hvězdy byl poznamenán nejlákavějšími požitky, jaké naše sekulární doba poskytuje: slávou, bohatstvím, úspěchem. Kanye se vždy chlubil svou výjimečností. Jeho album Yeezus z roku 2013 obsahuje dokonce skladbu nazvanou „Já jsem bůh“.

Jakkoliv jsme zakořeněni v pýše, slávě a úspěchu, vždy nás pronásleduje hluboká touha najít „něco víc“.

Jak o životě Kanyeho Westa píše americký autor a kritik Ta-Nehisi Coates: „Na Kanyeově příběhu není nic originálního Nejen on, ale i jiní podávají svým životem důkaz, že lidé nejsou stavění na to, aby vydrželi zátěž celebrity.“

Kanyeův nevypočitatelný život a jeho kariéra hovoří o neschopnosti unést nejen zátěž celebrity, ale také sebestřednost a sebeospravedlňování v jakékoli formě.

Zdá se, že několik okamžiků jeho života jím obzvláště otřáslo. V roce 2007 – na vrcholu jeho slávy – mu zemřela milovaná matka Dond. Tato tragédie naplnila jeho život depresemi. Alba 808s a Heartbreak (2008) jsou plná bolesti a smutku.

V roce 2008 přišel další zásah transcendence, když se mu narodila jeho první dcera North. To vneslo do jeho života morální probuzení a odklon od obscénních sexuálních textů. V poslední písní v albu Ye (2018) se Kanye modlí: Otče, odpusť mi, bojím se karmy / Protože teď vidím ženu jako předmět péče a ne jako předmět dobývání.

Album „Ježíš je Král“

Jednoduché texty plné nadšení svědčí o upřímné dětské víře, toužící se sdílet se světem. Připomíná to nadšení chromého žebráka ve Skutcích 3, který po uzdravení „chodil, skákal radostí a chválil Boha“.

Mnozí křesťané bývají k případům nečekaných konverzí velmi skeptičtí. Přesto jsou Bible i křesťanské dějiny plné příběhů těch, jejichž život se dříve protivil Bohu a přesto se stali hlasateli evangelijní milosti..

Svět zatěžuje člověka různými břemeny – nutností podat výkon, být oblíbený, definovat a nově předefinovávat sama sebe, stávat se bohem vlastní výroby atd. Žádný člověk nemůže to břemeno světa unést. Ani Kanye. Nikdo, kromě jediného člověka, který za nás tu tíhu donesl až na kříž. Proto společně s Kanyem v poslední písní („Ježíš je Pán“) prohlašujeme, že skutečnou svobodu získáváme položením naší koruny, vzdáním se trůnu a vzdáním pocty jedinému právoplatnému panovníkovi. před nímž se skloní každé koleno a každý jazyk vyzná: Ježíš je Pán.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Datum: 5. ledna 2020  Foto: YouTube – Kanye West

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář