Kardinál Sako: Muslimským světem nejvíce zarezonovala mše v Abú Dhabí

Vatikán/ Irák – Vraždit člověka kvůli tomu, že není stejného vyznání, je strašlivé. Islámský fundamentalismus je velkou výzvou pro celý svět. Je jako bomba, která rozsévá paniku všude kolem sebe a všichnu musejí spolupracovat na porážce této ideologie – říká v rozhovoru pro Vaticannews babylónský patriarcha kardinál Louis Rafael Sako.

Nejvyšší představitel chaldejských křesťanů v Iráku je od letošního února rovněž členem Papežské rady pro mezináboženský dialog a v těchto dnech pobývá v Bruselu, aby při institucích Evropské unie upozornil na pokračující diskriminaci a pronásledování křesťanů ve své vlasti.

„Po vojenské stránce byl Islámský stát poražen, ale jeho ideologie je stále silná“ – říká irácký kardinál. – „Problém islámského fundamentalismu je třeba vyřešit. Úkol provést reformy a postavit se čelem k moderní společnosti a pluralismu sice spočívá na muslimských představitelích, avšak na potření islámského fundamentalismu musejí všichni spolupracovat,“ dodává.

Na otázku v čem může Evropská unie podpořit křesťany v Iráku a na celém Blízkém východě kardinál Sako řekl: „Činit nátlak na blízkovýchodní vlády, aby hájily dodržování lidských práv. To je zásadní! Může napomoci k ochraně všech složekt společnosti, které jsou v Iráku a nejsou uprchlíci. V Evropě mají muslimové veškerá práva, zatímco v Iráku, stejně jako v Sýrii, jsou křesťané předmětem diskriminace, někdy dokonce pronásledování ve jménu náboženství. To je nepřijatelné. Mezinárodní shromáždění, ale především Evropská unie, která situaci dobře zná, by měla přimět tyto země k pokroku také pokud jde o téma občanství.“

Signály vysílané ze strany papeže Františka v poslední době do muslimského světa hodnotí kardinál Sako jako významné. Za nejdůležitější z nich považuje mši svatou v Abú Dhabí, přenášenou státní televizí pro celé Emiráty: „Významným okamžikem však byla především mše. Miliony muslimů sledovalo mši slouženou v Abú Dhabí: ženy, chlapci a děvčata, muži, děti, všichni se modlili v úctě a tichosti společně. To je v islámu něco nepředstavitelného, protože muži aženy se nikdy modlit společně nesmějí. Byl to pro ně objev! K tomu pak přistupují hymny, hudba, modlitby, četení, homilii – to všechno zasáhlo muslimský svět.“

Dále uvedl: „Slyšel jsem mnoho muslimů, jak říkají: „To jsme ale nevěděli, že se modlíte tímto způsobem“. Poděkoval jsem za to také Františkovi, když jsem se s ním před třemi týdny viděl.  Požádal jsem ho, aby častěji navštěvoval tuhle část světa. Vyprávěl mi, že za ním přišel kdosi s třemi dětmi, aby poděkoval za tuto návštěvu, a dodal: „Proč my muslimové nemáme mši jako vy?“ To je velmi chytrá otázka! Jak papež říkává, nemáme „dělat proselytismus“, máme k dispozici jiné způsoby, jak svědčit o své víře. Jsou to milosrdná láska, modlitba, přátelství, blízkost a bratrství.“

Mše na stadionu v Abu Dhabí 

Mši ze stadionu v Abú Zabí v únoru vysílala místní televize v přímém přenosu. Na 50.000 lidí se jí účastnilo přímo na stadionu, dalších více než sto tisíc lidí ji sledovalo za branami stadionu na velkoplošné obrazovce.

Během mše zazněla řada jazyků, kromě angličtiny, arabštiny a italštiny to byla také francouzština, korejština či tagalština, kterou se hovoří na Filipínách. Právě lidé z Filipín a Indie tvoří velkou část z téměř milionu katolíků, kteří žijí a pracují ve Spojených arabských emirátech.

„Zcela jistě pro vás není jednoduché žít daleko od domova, chybí vám přízeň vašich milovaných a možná i cítíte nejistotu ohledně budoucnosti. Ale Bůh je věrný a svůj lid neopouští,“ povzbudil papež místní katolíky během mše.

Na rozdíl od jiných islámských států regionu mohou v SAE křesťané svou víru volně praktikovat. I v této devítimilionové zemi je ale nelegální snažit se získávat nové věřící k jinému náboženství než k islámu či vzdát se islámu a přejít na jinou víru, což se trestá i smrtí.

Papež přijel do SAE na pozvání korunního prince emirátu Abú Zabí. Během návštěvy mimo jiné podepsal za Vatikán s imámem mešity Al-Azhar, považované za sídlo hlavy sunnitského islámu, dokument o společném boji proti extremismu. Papež při pobytu v SAE také vyzval k větší spolupráci mezi křesťany a muslimy a odsoudil válku v Jemenu i další konflikty na Blízkém východě.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Zdroj: Vatikánský rozhlas, ČTK  Foto: screenshot YouTube – papež František v SAE

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář