Katolíci po celé Číně oslavovali vznik komunistické strany. Podzemní církev trpí

Katolické diecéze v Číně letos pořádaly oslavy stého výročí založení Čínské komunistické strany (ČKS), zatímco náboženské poutě byly zakázány.

„Každá komunita, každá diecéze připravila konferenci, představení, divadla a dokonce i poutě na místa spojená s komunistickou stranou,“ řekl pro CNA misionářský kněz Bernardo Cervellera, který v posledních dvou desetiletích jako šéfredaktor Asia News pečlivě pokrývá situaci církve v Číně.

Pekingský biskup Joseph Li Šan uspořádal v sídle biskupa hodinovou oslavu k projevu prezidenta Si Ťin -pchinga z 1. července u příležitosti stého výročí ČKS. Čtyřicet kněží a členů katolické církve se zúčastnilo sympozia v provincii Ťiang -si, aby studovali, jak „implementovat ducha“ z projevu prezidenta Si. A katolíci v provincii Chu-pej uspořádali slavnostní vyvěšení vlajky a oslavu strany, uvádí web Čínské vlastenecké katolické asociace.

SOUVISEJÍCÍČína zakázala vstup americkému evangelikálovi, Moore hovoří o účincích jeho kritiky

„Ale mají zakázáno jít na pouť k Panně Marii ze Šešanu, která je národní mariánskou svatyní,“ řekl CNA kněz.

Podle Cervellera je situace v Číně příkladem výzev, kterým v současné době čelí katolické komunity žijící pod stranickým dohledem.

Tři roky po dohodě mezi Vatikánem s Čínou

Za téměř tři roky od doby, kdy Vatikán v září 2018 uzavřel dohodu s čínskými úřady, je situace členů podzemní katolické církve velmi odlišná než u těch, kteří jsou pod vedením vládou schválené vlastenecké církve.

Pro podzemní katolickou komunitu byl život „velmi drsný“, vysvětlil Cervellera.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

„Viděli jsme několik zničených klášterů, uzavřené kostely. Viděli jsme kněze vyháněné z jejich farností a také některé seminaristy, kteří měli zakázáno studovat teologii… a také biskupy, kteří jsou zatčeni nebo v domácím vězení,“ konstatoval katolický kněz.

Vládou schválené katolické kostely mají na druhé straně poměrně větší svobodu uctívání, ale čelí dalším výzvám, včetně tlaku ze strany vlády na cenzurování částí katolického učení, přičemž do kázání se přimíchává čínský nacionalismus a láska ke komunistické straně.

Katoličtí kněží, kteří v Číně legálně slouží, jsou povinni podepsat dokument, ve kterém slibují podporu komunistické straně v Číně. Bohoslužbu mohou sloužit pouze na schválených místech, do kterých nesmí vstupovat mládež mladší 18 let.

„A především musí vzdávat slávu komunistické straně,“ uzavírá pro CNA Cervellera.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 26. srpna 2021 Foto: Wikimedia Commons – prezident Si Ťin-pching

Tags: ,,,,

4 Komentáře

 1. Čína může oslavovat, katolíci ji jdou na ruku, oslava komunistů je asi taky „akt lásky“. No a díky senilnímu Bidenovi posílí i na středním východě. USA přenechalo vojenskou techniku teroristické organizaci „Talibán“ v normálním světě by to byl trestný čin ale tady to bude OK protože USA :). No a správu nad letištěm v Kábulu bude mít nakonec turecký presidentský pašerák a bude posílat letadla do Běloruska…fakt výhra.

  Odpověď
 2. Vladimír Neškudla

  Připomíná mi to naši situaci před více než 30-ti lety. Čínští katolíci objevili J. Švejka. Byla jim vnucena hra o dvou tvářích a pokud je to o biblické lstivosti jako hadi a bezelstnosti jako holubice, tak je potřeba to trošku asi ještě s režimem hrát ve švejkovském kabátě. Co jiného jim zbývá? Ne každý má na to být disidentem. Pokud by to bylo z přesvědčení, pak by to byl problém… A Ježíš to vidí.

  Církev své nepřátele většinou neporazí, ona je jen přežije (a někde to holt trvá déle). Milosrdný čas to pak přikryje… Komunisté nejsou na věky, jen Bůh je na věky.

  Odpověď
  • Jenomže křesťan se nemá chovat jako politik a převlékat kabáty !!!. Ježíš by se zcela jistě postavil na stranu utlačovaných a Ježíš nám má být vzorem. Těžko by tedy hrál nějakou farizejskou hru s režimem v jedné zemi a v jiné zemi by říkal něco jiného.

   Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář