Keller se vyjádřil k západnímu individualistickému postoji k sexualitě

Na svém facebookovém profilu se prominentní americký pastor a autor několika bestsellerů vyjádřil k tématu sexuality. Byla to jeho reakce na některé články a kritiku, kterou v posledních týdnech zaregistroval.

Moderní terapeutický přístup k identitě podle Kellera radí lidem se podívat na jejich vlastní sexuální touhy a sami sebe se tímto způsobem definovat, bez toho, aby někdo jiný měl k tomu co říct. A kdokoliv by se o to pokoušel, tak vlastně zpochybňuje jejich pohled na vlastní identitu..     

SouvisejícíPopíral jsem smrt a ve vzkříšení jsem věřil jen napůl, říká Keller ke svému zápasu s rakovinou

Tento, jak to Keller nazval západní trend, je odlišný od ostatních „nezápadních“ kultur, kde se identita jednotlivce neodvíjí od jeho subjektivního postoje, ale od komunitního chápání identity. Sebeúcta podle presbyteriánského pastora v těchto oblastech „pochází spíše z plnění povinností vůči Bohu, rodině a ostatním než z uspokojování vlastních tužeb a zájmů.“

„Když terapeut řekne: Nenechte nikoho, aby vám řekl, kdo jste – rozhodněte se sám! – v tu chvíli ironicky vnucuje pacientovi velmi individualistický, západní, „bílý“ způsob chápání identity jako by to byl jediný možný přístup,“ pokračoval spoluzakladatel portálu The Gospel Coalition a dodal, že se jedná o „bílý“ postoj, který vychází z osvícenství a Freuda a byl formován v rámci nového sociálního osvobození od útlaku.

SouvisejícíKeller vyzval křesťany, aby do roku 2021 vstupovali s nadějí

Problém v tomto přístupu spočívá v tom, že při pohledu na své neustále měnící se pocity je nemožné najít „skutečné já.“ Podle Kellera je potřebné mít „standard hodnot“, který lidem umožní odseparovat „pravé“ a „falešné“ já. „Křesťané věří, že Bible nám dává tento standard,“ napsal dále Keller.

 Další problém vidí v tom, že moderní postoj k vlastní identitě neustále potřebuje potvrzení a sebeuspokojení. Jakákoli kritika proto v člověku zanechává hluboké rány. Naopak ta „nejhlubší identita křesťanů je v Kristu, který nás miluje a přijímá bezpodmínečně,“ uzavírá pastor Timothy Keller.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 15. dubna 2021 Foto: Redeemer – Timothy Keller

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

 

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář