Konference, průvod i mše připomene 50 let od smrti Josefa Berana

Praha – K 50. výročí úmrtí kardinála Josefa Berana se v Praze v květnu uskuteční mezinárodní konference Kardinál Beran a jeho doba. V souvislosti s výročím Beranova úmrtí v italském exilu se bude konat také slavnostní průvod, bohoslužba a přednáškový program. Kardinál Beran se stal kvůli své dlouholeté internaci symbolem útlaku kvůli náboženskému přesvědčení a současně připomínal demokratickému světu těžký osud Československa.

Konference, kterou pořádá pomocný biskup pražský Zdenek Wasserbauer a Ústav pro studium totalitních režimů, by se měla konat 16. a 17. května v Sále kardinála Berana v sídle pražského arcibiskupství, řekla ČTK mluvčí České biskupské konference Monika Klimentová. Na 17. května připadá 50. výročí Beranova skonu. O den později pak kardinál Duka bude sloužit v katedrále rekviem za kardinála Berana.

Kardinál Beran, který byl v letech 1946 až 1969 arcibiskupem pražským a primasem českým, vzdoroval nacistickému i komunistickému režimu a inspiroval hnutí za občanská práva a svobodu náboženství. Od roku 1965 žil jako vyhnanec v Římě, kde také v roce 1969 zemřel a byl pochován.

Loni v dubnu byly z Vatikánu převezeny ostatky kardinála Berana podle jeho posledního přání do Česka. Uloženy byly v katedrále sv. Víta na Pražském hradě.

V roce 1998 začal proces jeho beatifikace, intenzivnější práce na jeho dokončení ale začala až v roce 2015. Během procesního řízení, které může trvat řadu let, se shromažďují materiály, vzpomínky a názory, nutné podle církevního práva k rozhodnutí, zda je kandidát na blahoslavení osobou vhodnou za příklad pro druhé. V Beranově případě teprve nedávné odtajnění některých materiálů československých komunistických orgánů z druhé poloviny 20. století posunulo proces dál. Loni na výroční den Beranovy smrti byla ukončena jeho diecézní část a proces blahořečení pokračuje v Římě.

Kardinálem byl Josef Beran jmenován v roce 1965. Zúčastnil se druhého vatikánského koncilu římskokatolické církve (1962 až 1965), kde v projevu O svobodě svědomí vystoupil s požadavkem náboženské svobody pro všechna vyznání a vyslovil se pro rehabilitaci Mistra Jana Husa. Známý je i jeho projev v Rádiu Vatikán o smrti Jana Palacha v lednu 1969.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

Autor: ČTK  Foto: josefberan.cz

Tags:

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář