Mají katolíci a evangelikálové stejný problém?

Služba je dílem Božím a nemůžeme „chránit“ jeho dílo tím, že se snažíme skrýt svůj hřích. Pán nás vyzývá, abychom se přiznali a byli transparentní, píše v úvodu svého článku Juan Martinez, profesor Fullerova semináře v USA.

V komentáři porovnává situaci v katolické církvi kvůli sexuálnímu skandálu a před stejným problémem stojí Jižní baptisté, největší americká evangelikální denominace. U katolíků v pozici duchovního skončil kardinál McCarrick a kardinál Pell se odvolal proti rozsudku australského soudu.

Ve Spojených státech na problém u baptistů upozornili texaská sekulární média, když se pachatelům sexuálních zločinů dařilo získat pozici v jiné oblasti USA, díky neexistující interní databázi. Vlivný americký baptista Russel Moore dokonce poděkoval médiím za jejich práci a připomenul, že všichni lidé jednoho dne budou stát před Božím soudem, kde se nic neskryje.

Problémy se sexuálním zneužíváním nejsou v katolické církvi úplně nové a podle Martineze to vedlo některé evangelikály k tvrzení, že problém má co do činění s katolickou doktrínou, zvláště s celibátem kněží. „Teď ale problém se sexuálním zneužíváním náboženskými vůdci je také problémem našich církví. Evangelikální pastýři jsou také náchylní k tomu, aby zneužívali svou duchovní autoritu, nebo předpokládali, že jejich hřích má nepatrné důsledky,“ komentuje situaci u baptistů.

 

Americký profesor míří do vlastních řad a vyjadřuje smutek nad tím, že evangelikálové se k problémům postavili stejně jako katolíci a snažili se je zapřít a zakrýt. Dále uvádí: „Bůh nás vyzývá ke konfrontaci s hříchem, který je uprostřed nás. Vyzývá nás, abychom znovu vyznali, že církev je společenství hříšníků, ospravedlněná a posvěcená mocí Ducha svatého, ale náchylná k hříchu.“

 

Autor nabádá církev k tomu, aby se nesnažila zakrývat hříchy, ale žila transparentním způsobem. Upozorňuje, že i nadále se v kostelích nacházejí oběti, kterým je nutné pomoci, a sbory by měly podle něj vytvářet systém ochrany členů a konfrontovat duchovní s hříchem.

Juan Martinez končí svůj komentář tímto vyznáním: „Katolíci a Jižní baptisté se potýkají s tím, že jejich „tajemství“ jsou veřejně známa. Další církve budou čelit stejné skutečnosti. Nechť nám Pán pomůže pochopit, že cesta uzdravení a svatosti musí projít skrze pokání a vyznání. A to se nikdy nestane, pokud budeme pokračovat na cestě negace a utajování. Pane, smiluj se nad námi.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

-mn-  Foto: Wikimedia Commons – kostel Jižních baptistů v USA, ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář