Na brněnské konference vzpomínali tři bývali premiéři na vstup ČR a SR do Evropské unie

Mikuláš Dzurinda, bývalý slovenský premiér, Vladimír Špidla, bývalý český premiér a Georg Milbradt se sešli 7. března na Masarykově univerzitě v Brně, aby zhodnotili 15 let členství Česka a Slovenska v EU. Český i slovenský expremiéři vzpomínali, jak pro ně období kolem vstupu bylo silně emotivní. Vladimír Špidla byl do poslední chvíli před vyhlášením výsledku referenda o vstupu ČR do Evropské unie nebyl jistý, jak dopadne.

Období příprav na vstup bylo pro Slovensko náročné. Jak vzpomíná Mukuláš Dzurinda, byl nesmírně vděčný, že jejich sousedé na Slovensko nezanevřeli ani v době, kdy byl v jeho čele Vladimír Mečiar. Poté se Slovensko snažilo dohnat ostatní, aby mohlo co nejdříve vstoupit do Evropské unie. „Ta motivace byla ohromná, díky Německu, evropským institucím a díky našim sousedům.“ Zároveň dodal, že tempo změn bylo ohromné a se smíchem vzpomněl, jak slovenskou situaci tehdy komentoval Václav Klaus, který prohlásil, že žádný jiný národ by nevydržel tak bláznivé reformy jako Slováci.

Vladimír Špidla posléze uvedl, že si dokáže představit, jak by vypadala Česká republiky, kdyby v roce 2004 nevstoupila do EU. Výhody by to podle něj nepřineslo. „Krkonoše by zůstaly Krkonošemi, ale měli bychom menší vliv a pravděpodobně bychom byli o něco ekonomicky slabší.“ Zdůraznil, že kvůli naší geopolitické pozici bychom stejně pravděpodobně přebírali veškerou evropskou legislativu, abychom si zajistili přístup na společný trh, ale jako nečlenové bychom se nemohli podílet na její tvorbě.

Bývalý saský premiér Georg Milbradt pak hovořil o současném stavu evropské integrace. Jít společnou cestou podle něj neznamená, že nebudou žádné rozdíly. Však taky heslo Evropské unie je „jednotní v rozmanitosti“. „Rozdílnost je krásná. Musíme ji ale propojit společnou budoucností a společnou spoluprací. V tom, co by měla dělat EU, co členské státy, jsme podle něj ještě nenašli ideální rovnováhu.“

Na jeho hodnocení reagoval Mikuláš Dzurinda. Souhlasí s tím, že ani dnes není všechno růžové. „Nám je něco vyčítáno, my něco vyčítáme, ale to je život. V politice slovo kompromis nemůže být nadávka, ale metoda.“

Více na stránkách IKDP nebo na facebookových stránkách. 

Konferenci pořádali Institut pro křesťansko-demokratickou politiku, Konrad-Adenauer-Stiftung, Wilfried Martens Centre for European Studies za podpory Nadace Antona Tunegy, Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzy a pod záštitou děkana FSS MU Břetislava Dančáka a 1. náměstka primátorky města Brna Petra Hladíka.

 

Tisková zpráva Foto: IKDP 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář