Obrazem „včera a dnes“ tornádo 2021

tornádem zasažené Moravské Nové Vsi se vše začíná blížit životu v běžné poklidné moravské vesnici. Většina soukromých domů, veřejných budov a prostranství je již upravena a stromy se opět zazelenaly. Brzy již téměř nikdo nepozná, co se tu 24. června před 2 lety odehrálo. 

„Věděla jsem, že pohled, který se mi po příjezdu do MNV naskytne, nebude moc příjemný, i tak jsem však byla ohromena. Tuto vesnici jsem totiž znala už před katastrofou, o to víc to pro mě bylo těžší. Překvapila mě obrovská dobrota lidí, kteří přijeli ostatním nezištně pomoci, v té chvíli jsem věděla, že i moje pomoc má opravdu smysl.“ Anička K., dobrovolnice v Moravské Nové Vsi

Z celkové veřejné sbírky SOS ADRA Tornádo bylo postupně rozděleno 68,5 mil. Kč mezi 250 domácností. Kromě toho naše pomoc pokrývala i téměř 3měsíční činnost na info stánku v obci, kde jsme koordinovali přijíždějící dobrovolníky a potřeby občanů, dále činnost krizového KIP (Komunitního intervenčního psychosociálního) týmu a dlouhodobou psychoterapeutickou pomoc lidem. 

Práce bylo potřeba hodně. Bez pomoci mnoha proškolených ADRA dobrovolníků, kteří obětovali svůj volný čas, bychom se neobešli. Třeba „jen“ provést 700 monitorovacích návštěv v poškozených domácnostech nebo obsloužit několik telefonních linek na infostánku od 7-20 hod denně po řadu týdnů. Jsme za všechny naše dobrovolníky stále Bohu vděční. 

„Byla to moje ‚dovolená na zotavenou‘ – dle Zákoníku práce je to doba pracovního odpočinku za účelem reprodukce pracovní síly. Nevím, jakým zázrakem se to stalo, ale skutečně k reprodukci pracovní síly v mém případě došlo, navzdory tomu, že jsme pracovali s naším týmem od rána do večera. Jakmile vám věci začnou dávat smysl, dodá vám to zvláštní sílu, chuť, elán i novou energii.“ Jitka Ch., dobrovolnice v Moravské Nové Vsi 

Koordinace neznámých dobrovolníků v zasažených obcích byla jednou z největších výzev při tornádu. Došlo k události s velkým dopadem na relativně malém území (20 km2, 5-6 zasažených obcí), kam se z celé republiky začali sjíždět lidé na pomoc. V okamžiku, kdy bylo potřeba postarat se především o zasažené občany a zprovoznit základní zázemí pro zasahující složky a pomáhající organizace, vznikly v krátkém čase velké nároky na ubytování, hygienu, stravování, koordinaci práce, bezpečnost práce, vybavení pomůckami a nářadím atd. tisíců lidí.   

Dalo se něco v tomto případě udělat lépe?

Odpovídá Josef Koláček, vedoucí oddělení mimořádných událostí ADRA: „Přemýšlím, jakým způsobem by se to dalo lépe zkoordinovat, ale spíše asi nedalo. Celý systém by musel být od začátku nastaven velmi robustně, co se týče koordinace a řízení různých procesů, ale to se nedá vždy předvídat. Důležitější je se co nejrychleji na situaci adaptovat. Složky IZS mají své jasně definované postupy, ale pomoc dobrovolníků je vždy trochu živelná.

Novou zkušeností pro nás bylo, že celá následná pomoc probíhala výrazně déle, než jsme byli zvyklí třeba u povodní. Voda opadne během pár dní a do 10 dnů jsou největší škody uklizené. Pak už se věnujeme vysoušení, obnově domácností atd. Ale po tornádu byly domácnosti natolik zničené, že až teď, po 2 letech, se konečně některé rodiny stěhují do nového. Naše práce po tornádu byla dlouhodobá a bylo to velmi náročné jak na personální kapacity, tak celkovou koordinaci. Myslím, že jsme si sáhli na určité limity, které máme.

Práce pro nás ale nekončí ani dva roky po tornádu

Součástí pomoci po každé mimořádné události je totiž i fáze vyhodnocení všech jevů, procesů a událostí.  Spolu se zástupci krajského krizového štábu, hasičů, neziskových organizací a zástupci významných nadací proto nyní organizujeme evaluační výzkum, ze kterého vzejdou i obecná doporučení pro koordinaci mimořádné události v ČR, aby naše společná pomoc různých zapojených složek byla příště ještě rychlejší a účinnější.

Děkujeme srdečně také všem dárcům, kteří přispěli na pomoc zasaženým lidem. Vážíme si velmi také těch, kteří se po tornádu rozhodli zapojit do programu Mince denně, což nám umožňuje mít preventivně připraveny pohotovostní fondy na další mimořádné události doma i v zahraničí. Mince denně podporuje i možnost dlouhodobější pomoci, se kterou se původně po mimořádné události třeba nepočítalo.

Krásné a klidné léto nám všem moc přeje

Martina Špinková 

za PR tým www.adra.cz

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář