Pákistánská křesťanka byla mučena a trpěla čtyři roky ve vězení kvůli falešnému obvinění

Pákistánská křesťanka, která byla uvězněna kvůli falešnému obvinění z rouhání, v rozhovoru vysvětlila, jak trávila čtyři roky ve vězení a pravidelně hladověla kvůli své víře v Krista.

Žena podrobně popsala v rozhovoru s BBC, jak ji obvinili z opovržení islámské svaté knihy. Řekla, že obvinění ze zničení kopie koránu, bylo podáno jejími muslimskými sousedy poté, co se jejich děti dostaly do drobné šarvátky.

V Pákistánu je zničení koránu porušením pákistánských zákonů o rouhání, které muslimové často používají k pronásledování členů náboženských menšinových skupin jako jsou křesťané.

Zničení koránu se trestá doživotním odnětím svobody, a ten dostala i pákistánská křesťanka. Ale po čtyřech letech, v malé vězeňské cele v řetězech, byl její trest změněn. „Dokonce i teď mám pocit, že jsem ve vězení,“ řekla Saima britské zpravodajské televizi. „Vidíte jizvy na nohách, ty vznikly tím, že jsem byla svázána.“

Navzdory zvratu jejího případu nyní žije Saima svůj život pod hrozbou pronásledování jako mnoho jiných pákistánských obětí rouhání. „Ani nenavštěvuji svou rodinu kvůli tomu, že je to pro ně strašně nebezpečné,“ řekla.

Mezinárodní aktivisté za lidská práva již dlouho vyzývají k tomu, aby Pákistán změnil své často zneužívané zákony o rouhání. Nejméně dva politici, kteří obhajovali reformu, byli zavražděni. Jednou z obětí zákonů je křesťanka Asie Bibi (také z provincie Pandžáb, která byla v roce 2009 obviněna muslimskými spolupracovníky z urážky Mohameda. Ačkoli odmítla obvinění, byla odsouzena na smrt oběšením v roce 2010).

Americká vláda nově zařadila Pákistán do seznamu zemí systematicky porušujících svobodu vyznání. Oznámil to ministr zahraničí Mike Pompeo. Na seznamu je deset států světa, které Washington řadí k nejagresivnějším při potlačování náboženských svobod.

Pákistán byl dosud zařazován do vedlejšího „kontrolního“ seznamu, kde jsou nyní Rusko a Komory. Zařazení do hlavního seznamu může podle agentury AP teoreticky vyvolat možnost sankcí. Podobné tresty ale zatím Spojené státy za porušování svobody vyznání neuplatnily.

V hlavním seznamu jsou kromě Pákistánu Barma, Čína, Eritrea, Írán, Saúdská Arábie, Severní Korea, Súdán, Tádžikistán a Turkmenistán.

Kvůli podpoře křesťanky Bibiové byli v roce 2011 zavražděni pákistánský ministr pro menšiny a guvernér provincie Paňdžáb, kterého zastřelil člen jeho vlastní ochranky. V důsledku posledního vývoje případu úřady posílily bezpečnostní opatření u kostelů, stejně jako u sídla nejvyššího soudu v Islámábádu. Ve městě Multán už policie po střetech zadržela několik demonstrantů.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

Zdroj: The Christian Post ČTK  Foto: YouTube, protesty ptori propuštění Asie Bibiové

 

 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář