Slova útěchy v časech těžkostí

Na vysoké škole začali mé problémy se zrakem. Když jsem se ráno zabudila, poté, co jsem se do noci učila na zkoušky, tak jsem nevěděla otevřít pravé oko. Jen jsem ležela v posteli a jemně si ho masírovala a povzbuzovala ho, aby se také probudilo.

Přede mnou byl dlouhý den s mnoha přednáškami a čtením knih; Nemohla bych to zvládnout, aniž by obě oči dobře fungovaly.

Můj manžel mě po několika týdnech přesvědčil, abych navštívila očního doktora, který mi řekl, že si příliš namáhám očí. Čtení vyčerpalo svaly mého pravého oka; jeho neschopnost se ráno otevřít byla bílá vlajka kapitulace – způsob jak mé tělo říká „mám toho na mně příliš moc!“

Terapie by mým očím pomohla správně fungovat, ale z dlouhodobého hlediska by to nestačilo. Kdybych chtěla dobře vidět, musela bych ve svých studijních návycích udělat nějaké razantní změny. Neustále vyčerpání a únava se nemohly stát součásti mého života.

Pro mnohé z nás byl rok 2020, rokem, kdy jsme byly často unaveni a vyčerpáni. A když jsme na konci svých sil, tou poslední věcí, kterou chceme udělat, je otevřít oči. Jak se dni krátí a dříve přichází tma, jsme vyčerpaní a připraveni jít do postele.

Chceme zavřít oči před pracovními povinnostmi, finančními problémy, starostmi s pandemii. Naše výhledy do budoucnosti se stávají stále více nejasnými. Kdybychom se jen mohli uzavřít do sebe, utlumit hluk kolem nás a naběhnout do režimu hibernace, dokud neskončí zima.

Ale v této době potřebujeme víc než jen dobrý spánek. Stejně jako můj doktor mi před lety řekl, že potřebuji změnu, tak stejně si naše unavené oči, srdce a duše vyžadují dobrou péči.

Nový život lze najít jen jedinou cestou – ne zavřením očí, ale jejich otevřením. Bůh lidi v Bibli vyzývá k tomu, aby  si otevřeli oči. Když se Elíšův sluha obával, že jsou obklíčeni, prorok se modlí: „Pane, otevři jeho oči“ a Bůh svoji přítomnosti rozptýlil jeho pochybnosti. Vyčerpanému, frustrovanému Jobovi Bůh říká: „Rozhlédni se! Podívejte se, kdo to tu celé řídí. “ Job je schopen znovuobjevit mocného Boha, který tvoří a udržuje celý vesmír.

Když dva slepí muži prosí o pomoc, Ježíš jim nabízí fyzický i duchovní zrak. Když jsme vyčerpaní, Bůh nabízí jednoduchý lék: otevřete oči. Pohled na mou krásu. Podívejte se na moji moc. Vše co potřebujete jsem já.

 Ježíš bere prach ze země, proměňuje ho do svou uzdravující přítomnosti a potírá ním naše oči a říká: „Vidíte něco?“ Když otvíráme oči jeho dobrotě, nacházíme balzám na naše vyčerpání.

Pokud by jste mi řekli, že jste v tomto období vyčerpaní, mohla bych vám říct, abyste se pořádně vyspali a odtrhli se od obazovek televízorů a monitorů. I když doufám, že máte tu možnost to udělat i vy, vy i já však potřebujeme něco víc. Když čelíme vyčerpání, musíme své oči otevřít, ne zavřít. Musíme se dívat na Ježíše, který nese naše břemena. Musíme zvednout zrak a srdce k Duchu Svatému, který nás utěšuje v naší úzkosti. Musíme znovu žasnout nad krásou, kterou nám Bůh nabízí, když svým světlem rozptyluje temnostu. Ať v tomto období vaše tělo i duše najdou odpočinek, když otevřete oči a chválíte Boha za to, že se nám rozhodl zjevil v Kristu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: Clarissa Moll Tento článek vám přinášíme ve spolupráci s portálem The Gospel Coalition Datum: 26. ledna 2021 Foto: Unsplsh – ilustrační

Tags: ,,,,,

3 Komentáře

  1. Karel Konečný

    To co píšete je velmi pesimistický pohled na život, který si vytváříte svým způsobem myšlení. Život není slzavé údolí, to je jen vize depresivních stavů.

    Odpověď
  2. EVA URBANOVÁ

    Soudím právě naopak.Když mi Bůh dovolil,,padnout na nos“ otevřely se mi oči .Duchovní i fyzické a pochopila jsem že nemusím.Jen mohu a co nezmohu nechám Pánu Bohu a mohu se víc radovat a být š´tastná z jeho i lidské lásky.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář