Spor mezi kardinálen Dukou a Tomášem Halíkem kvůli Istanbulské úmluvě

Praha – Odlišné pohledy na mnohá společenská témata rozdělují kardinála Dominika Duku a profesora Tomáše Halíka. Posledním vážným tématem, které rozděluje nejen katolickou církev ale i obě osobnosti, je Istanbulská úmluva a pohled na poblematiku genderu.

Podle informací Aktuláně.cz byly oba představitelé pozváni jako hosté k diskuzi o tématu genderu a o Istanbulské úmluvě. Kardinál Duka měl přerušit Halíkův komentář. Mluvčí kardinála Stanislav Zeman k tomu pro Aktuálně.cz uvedl: „Šlo o názorovou výměnu, kdy namísto aby se pan profesor optal přednášejícího, začal sám přednášet.“

Profesor Halík měl také od kardinála Duky obdržet list, v němž jej úředně napomenul. Arcibiskupství ani Halík zatím nechtějí text dopisu zveřejnit.

„Po reakcích pana kardinála kolem posledního Kněžského dnu, o nichž jste patrně informováni, vidím, že naše pohledy na kulturu dialogu v církvi a výzvu papeže Františka, abychom se vyjadřovali svobodně a otevřeně, jsou odlišné,“ napsal Halík ve stanovisku pro Aktálně.cz.

Tomáš Halík a kardinál Duka zastávali odlišný názor také na hru Naše násilí, vaše násilí uvedenou v Brně nebo zda by měla Česká republika na své území přijmout syrské sirotky, jak to žádala europoslankyně Michaela Šojdrová.

Katolický teolog Halík na svých osobních stránkách v článku Duka a sirotci píše: „Kardinál Duka neví, zda se máme postarat o sirotky ze Sýrie, protože to je třeba vidět především politicky, soudruzi! Počká si na názor mocných, který je pro něj zřejmě směrodatnější než evangelium.“

Dále se v článku vrací ke kontroverzní hře a tématu církevních restitucí: „Zato má hned jasný názor na divadelní hru, kterou neviděl ani nepochopil, tam je ochoten se angažovat i soudně. V této kauze se chová přesně jako ti, kteří usilují o zpětné zdanění církevních restitucí – on i oni vědí, že nakonec nemohou uspět, protože právo není na jejich straně, ale chtějí si populisticky naklonit veřejné mínění.“

Katolického kněze Petra Piťhu, na nějž za jeho výroky o Istanbulské úmluvě podala trestní oznámení Česká ženská lobby (ČŽL), kardinál Dominik Duka podpořil. Podle něj se na odmítavém stanovisku biskupů k úmluvě nic nemění. Na svém webu o tom informovala Česká biskupská konference. O přijetí Istanbulské úmluvy proti násilí na ženách by měli hlasovat poslanci. Podle sedmi křesťanských církví není dokument potřebný a přínosný. Úřad vlády už připravil seznam, v němž srovnává šest mýtů o úmluvě s fakty.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

-mn-  Foto: Wikimedia Commons, kardinál Duka

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář