Studie odhalila, že více než polovina amerických pastorů se ve svých sborech potýká s psychickými problémy 

Nová studie odhalila, že více než polovina amerických pastorů se potýká s problémy duševního zdraví, které ovlivňují jejich sbory.

Společnost Lifeway Research provedla studii o duševních nemocech v protestantských církvích v USA a o tom, jak se s nimi pastoři vyrovnávají. 

SOUVISEJÍCÍStudie ukázala pozitivní vliv biblického studia na duševní zdraví vězňů

Podle studie nejméně 54 % pastorů uvedlo, že „znají alespoň jednoho člena církve, u kterého byla diagnostikována závažná duševní nemoc, jako je klinická deprese, bipolární porucha nebo schizofrenie“. 

Oproti tomu pouze 34 procent z nich uvedlo, že „nikdy neměli člena církve s diagnózou závažného duševního onemocnění,“ informuje britský portál Premier. 

Scott McConnell, výkonný ředitel společnosti Lifeway Research, vysvětlil, že „dochází ke zdravému generačnímu posunu, neboť u mladších pastorů a pastorů středního věku je mnohem pravděpodobnější, že se v církvi setkali s lidmi s vážným duševním onemocněním, než je tomu u nejstarších pastorů“.

„Není však jasné, zda se přítomnost osob s těžkým duševním onemocněním mezi členy církve zvyšuje, nebo zda se prostě cítili pohodlněji, když se o svou diagnózu svěřovali mladším pastorům,“ dodal. 

Ve studii bylo zohledněno také duševní zdraví pastorů. Nejméně 26 procent dotázaných uvedlo, že „bojovali s nějakým typem duševní nemoci“, včetně 17 procent, kteří uvedli, že jim byla diagnostikována, a dalších devět procent, kteří ji zažili, ale nikdy jim nebyla diagnostikována. 

Studie také ukázala, že ti pastoři, kteří jsou mladší 45 let, „nejčastěji uvádějí, že prodělali duševní onemocnění“.

Pokud jde o duševní zdraví, o kterém se mluví z kazatelny, nejméně „60 procent pastorů uvádí, že o akutním nebo chronickém duševním onemocnění hovoří v kázáních nebo v poselstvích pro větší skupiny alespoň jednou ročně“.

„U více než dvou z pěti pastorů se toto téma objevuje vícekrát ročně, 30 % o něm mluví několikrát ročně, devět procent přibližně jednou měsíčně a čtyři procenta několikrát měsíčně,“ píše křesťanský portál Premier. 

Celou studii v angličtině si můžete přečíst zde.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 30. října 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář