Křesťan dnes

Tim Keller: Choroba mně naučila úplné závislosti na Bohu

Tim Keller

Populární americký pastor Tim Keller, který v současné době zápasí s rakovinou uvedl, že jeho „největší obavou“ je se vrátit do duchovního stavu, ve kterém byl před svou diagnózou. Tím důvodem je skutečnost, že během nemoci se naučil být skutečně závislý na Bohu.

„Neříkám to jen tak, ale naše největší obava je, že pokud dostanu opravdu dobrou diagnózu, budu mít opravdu dobré výsledky v boji s rakovinou, a opravdu se mi bude dařit a opravdu budu moci žít ještě několik let, tak se už nikdy nechci vrátit do duchovního života, který jsem měl před diagnózou rakoviny,“ řekl úspěšný autor ve videu zveřejněném na YouTube.

„Nikdy se už nechceme vrátit, protože navzdory všem věcem, o kterých jsem kázal, ne že bych byl pokrytec, ale realita je taková, že většina z nás říká, že musíme záviset na Bohu, ale ve skutečnosti si myslíme, že to „máme všechno dobře zařízené,“ vysvětlil Keller.

„Máme pocit, že vše máme pod kontrolou, protože jsme to dobře naplánovali, máme úspory a máme dobré přátele,“ řekl zakladatel newyorského sboru Redeemer v rozhovoru s pastorem londýnského sboru HTB Nickem Gumbelem.

Keller vysvětlil, že rakovina slinivky je obtížně léčitelná, a v době diagnózy jeho lékař otevřeně řekl: „Na to prakticky neexistuje lék,“ ale podle Kellera není pravděpodobné, že by v průběhu roku měl zemřít.

Choroba měla vliv na fungování jeho manželství. Poznamenal, že diagnóza vedla k „obrácení rolí“, protože vždy byl ten „silný“, který se staral o svou manželku Kathy, jež byla několik let nemocná.

„Bůh si řekl, že vaše role nyní budou obrácené a oba si budete muset zvyknout na to, co znamená mi věřit v této nové roli,“ vysvětlil. Když se ho Gumbel zeptal, jestli má strach z vývoje choroby, Keller se přiznal, že on a Kathy „pláčou téměř každý den“ z obavy, že by někdy mohla žít bez manžela.

SouvisejícíTimothy Keller o tom, jak kázat o pekle v dnešní postmoderní době

Keller řekl Gumbelovi, že má strach hlavně z toho, co by si počala jeho manželka, pokud by zemřel, a to je zároveň její největší obava. Křesťané podle Kellera říkají, že věří Bohu, ale mají problém Bohu důvěřovat, když okolnosti překročí jejich schopnost to ovládat. A právě v těchto krizových a bolestivých momentech, jsou schopni prožít, že Bůh sám je skutečně pro ně důležitý.

Keller poznamenal, že je „ve skutečnosti šťastnější“, než kdy byl. „Užívám si věci kolem sebe tak, jak jsem si neužíval nikdy předtím.“ Popsal, jak se mu obohatil jeho modlitební život. „Užívám si modlitební život více, než kdy předtím,“ uzavřel pastor Tim Keller.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 2. prosince 2020 Foto: Redeemer – Timothy Keller

Exit mobile version