Tim Keller: Jsem vděčný, že mi Bůh nedovolil být dalším neobráceným kazatelem

Timothy Keller byl pokřtěn a vychován v luteránské kongregaci, která je nyní součástí americké liberální denominace Evangelical Lutheran Church. Základní myšlenka, kterou jako dítě od kazatele přijal, byla: „Buď dobrým člověkem a navštěvuj bohoslužby,“ uvádí evangelikální teolog a zakladatel konzervativního portálu The Gospel Coalition. 

„Od 13 do 14 let jsem prošel dvěma roky přípravou na biřmování, než jsem vstoupil do církve. Jeden rok třídu vyučoval mladý duchovní, který byl čerstvým absolventem liberálního semináře. Mluvil jen o tom, jak skvělé bylo hnutí za občanská práva. Nikdy nemluvil o doktríně,“ uvádí Keller v rozhovoru pro časopis WORLD. 

SOUVISEJÍCÍTimothy Keller přes těžký zápas s rakovinou vyznává víru v Boží prozřetelnost a lásku

Vysvětlil, že to bylo až v druhém roku přípravy na biřmování, co od staršího luteránského pastora poprvé slyšel, že spasení je darem Boží milosti, do té doby se s něčím podobným ve svém domovském sboru nesetkal.   

V každém případě ani jeden z těchto duchovních na něj velký vliv neměl, protože v té době nebyl zvlášť nábožensky založený. V tom čase jeho rodiče přestali chodit do liberální církve a jako rodina začali navštěvovat konzervativní evangelikální sbor. „Tu jsem poprvé slyšel o znovuzrození,“ poznamenal pro WORLD zakladatel newyorského sboru Redeemer. „Několikrát jsem pak na setkání mládeže odevzdal svůj život Ježíši,“ dodal. To však podle jeho slov vedlo k duchovní nadřazenosti a pýše. 

SOUVISEJÍCÍKathy Kellerová reagovala na kritiku svého manžela kvůli pasáži z knihy o manželské sexualitě

„Při zpětném pohledu vidím, že to vycházelo z mé pýchy. A jsem vděčný, že mi Bůh nedovolil stát se dalším neobráceným vysvěceným služebníkem,“ konstatoval Keller. 

Bylo v prvním ročníku vysoké školy, kdy prožil krizi identity a začal intenzivněji přemýšlet o své křesťanské víře. Četba britského profesora CS Lewise mu pak pomohla pochopit, hloubku jeho hříchu. „Pod vší tou religiozitou jsem viděl, že jsem ve skutečnosti Bohu odcizen. Poprvé jsem poznal potřebu spasení pouhou milostí. Někde během druhého ročníku jsem přenesl svou důvěru ze sebe na Krista a našel skutečnou víru,“ říká Timothy Keller pro časopis WORLD. 

Zápas s rakovinou slinivky 

Manželka populárního spisovatele, teologa a pastora nedávno poděkovala lidem za projevenou lásku a podporu a psala o „pozoruhodném zlepšení“ zdravotního stavu svého manžela.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Keller, kterému byla v březnu loňského roku diagnostikována rakovina slinivky, zahájil minulý týden další cyklus chemoterapie.

Otec tří dětí, který žije v New Yorku, pravidelně informuje fanoušky o vývoji léčby prostřednictvím sociálních sítí.

Jeho manželka Kathy, s níž je spoluautorem knihy The Meaning of Marriage, napsala na Twitteru, že „skrze Boží milosrdenství a vaše modlitby došlo za posledních 18 měsíců k pozoruhodnému zlepšení. Ve skutečnosti jeho lékaři používají slova jako ‚fantastický‘ a ‚dramatický‘ při opisu zlepšení jeho zdravotního stavu.“

Požádala lidi, aby se i nadále modlili při postupující léčbě, za „nepřetržité zlepšování s ještě méně vedlejšími účinky“.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 9. ledna 2022 Foto: CC Search – Tim Keller

Tags: ,,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář