Útok na Kapitol a krize amerického evangelikalismu

Začátkem ledna uplynul rok od útoku na Kapitol a komentátor vlivného evangelikálního magazínu Christianity Today Russell Moore popisuje, jak ho i rok od této tragické události pronásledují dva obrazy – provizorní šibenice připravená pro viceprezidenta Spojených států a dav lidí mávající transparentem Ježíš zachraňuje. Konstatuje, že fakt, že tyto dva obrazy mohou být součástí jednoho davu je známkou krize amerického evangelikalismu.  

Žel, nebyly to jen tyto symboly, ale také modlitby „v Ježíšově jménu“ vedle šamana s rohy uvnitř evakuované budovy Senátu. 

„A přesto průzkum za průzkumem ukazuje, že alarmující počet bílých evangelikálů věří lži – že za prohranými volbami v roce 2020 je rozsáhlé levicové spiknutí, které nějak zahrnovalo konzervativní republikánské guvernéry a volební úředníky v Georgii a Arizoně,“ píše v článku jižní baptista Russel Moore. Dále připomíná, že texaský baptistický megasbor v minulých dnech hostil bývalého prezidenta za přítomnosti davu skandujícího „USA!“ v reakci na politický projev Donalda Trumpa.

SOUVISEJÍCÍSkupina evangelikálů odsoudila roli křesťanů při útoku na Kapitol

Stále více Američanů se identifikuje jako evangelikálové bez toho, aby se účastnili bohoslužeb, pouze předpokládají, že se jedná o náboženské označení pro jejich politické hnutí. Ještě znepokojivější jsou však podle Moorea trendy, které se vůbec nezměnily.

Jen pár dní před útokem se někteří evangelikálové shromáždili na National Mall v hlavním městě při „pochodu na Jericho“ a opakovali stejné lži – že volby byly ukradeny, a proto by měly být zrušeny. „Tento typ tvrzení, že, jak řekl Trump: Pokud nebudete bojovat… už nebudete mít zemi, je pro velkou část amerického evangelikalismu sotva nový,“ pokračuje Moore. 

Velká část evangelikálů se stala apokalyptickou a úplně propadla konspiračním teoriím a začali si připravovat zásoby na kolaps civilizace. Lidi rozbíjeli okna a nabádali policisty během ústavní povinnosti Kongresu spočítat hlasy a vyhlásit vítěze voleb. Titíž lidé se podle Moorea vysmívali slovům Ježíše o nastavení druhé líce jako naivní a slabé. 

„Bylo nám řečeno, že tento druh nouze nemůže brát ohledy na ústavní normy ani na křesťanský charakter. Důvodem je, že Kázání na hoře není sebevražedným paktem a Ježíšův způsob funguje pouze s rozumnějšími nepřáteli, než jsou tito, jako je, předpokládám, Římská říše, která ukřižovala toho, kdo nám dal takové učení,“ uvedl dále Moore. 

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Toto je podle Moorea znak „nikoli postkřesťanské kultury, ale postkřesťanského křesťanství, nikoli sekularizující se společnosti, ale pohanské církve,“ varuje člen největší americké protestantské denominace. Upozorňuje, že činěním zla nelze dosáhnout dobra. Člověk nemůže „stát za pravdou používáním lží.“

SOUVISEJÍCÍPředstavitele církve odsoudili násilnosti na Kapitolu

„Možná byl 6. leden hroznou anomálií v naší historii, která se už nikdy nebude opakovat. Doufám. Nebo možná 6. leden byl, jak napsal The Atlantic, „cvičením“, na ještě další pokusy o převrat a davové násilí. Nevím. Ať tak či onak, vím jedno: My jako američtí evangelikálové nemůžeme ospravedlnit to, co se před rokem stalo na Kapitolu. Ani to nemůžeme ignorovat. Pokud je Ježíš tím, kdo zachraňuje, pak musíme jít jeho směrem – a to je směrem k misii, nikoli k zášti, k evangeliu a ne k hněvu. A to znamená, že si musíme vybrat mezi cestou stavení šibenic a cestou kříže,“ uzavírá svůj komentář pro CT Russel Moore.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 13. ledna 2022 Foto: Wikimedia Commons –

4 Komentáře

  1. Smutné je, že i na základě chování těchto lidí si nevěřící utvářejí obrázek o křesťanech. Mnozí si pak myslí, že evangelikál = fanatik.

    Odpověď
  2. Značně zmatečný, jednostranný a zavádějící článek od Russella Moora. Celá pravda vychází pomalu a těžce najevo. Události popisované v článku nelze vidět a chápat bez událostí léta 2020, které byly svým rozsahem a dopadem daleko podstatnější. Tímto stručným komentářem nechci podceňovat pokračující úpadek amerického „evangelikalismu“, který je zřejmý. Ovšem ani tady se nedá paušalizovat a chápat události popsané v článku v souvislosti tohoto úpadku není opodstatněné.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář