V Tachově po bohoslužbě požehnali autům a řidičům, mají být ohleduplní a pokojní

Tachov – V Tachově po pravidelné nedělní bohoslužbě požehnali automobilům a řidičům. Jáhen římskokatolické farnosti prosil o jejich zvláštní ochranu na cestách a silnicích. Žehnání před Svátkem andělů strážných se koná před kostelem Nanebevzetí Panny Marie pravidelně. Jedno auto tam bylo dnes fyzicky a další tři řidiči střední generace si nechali požehnat klíče a sebe, aby řídili ohleduplně a pokojně, řekl ČTK jáhen Robert Elva Frouz. Akce se koná v Tachově řadu let, podle místních věřících byla dnešní účast slabší než obvykle.

„Byl jsem u toho v Tachově poprvé, takže nemám srovnání. Je to prosba za ochranu a zároveň za to, aby řídili v laskavosti a ohleduplnosti, souvisí se svátkem andělů,“ řekl Frouz. Podle něj jde o jakousi zhmotnělou modlitbu. Služebník boží řekne žehnací modlitbu a k tomu vozidla nebo klíčky pokropí svěcenou vodou. „Nejde o magický úkon, který by sám sobě něco zaručoval. Ale prožíval jsem to, že opravdu jako když ty lidi a jejich automobily svěřujeme do té nejlepší ochrany,“ dodal. Při žehnání přečetl jáhen krátký úryvek z evangelií a doplnil je žehnací modlitbou, v níž se zmínil pokoj, bezpečí a ohleduplnost.

SOUVISEJÍCÍPolský dopravce zruší autobusovou linku 666 na poloostrov Hel

Frouz připustil, že dnes se žehná řadě věcí, ale dodal, že sám je v tom ostražitý. „Mám dojem, že to někdy lidé vnímají trochu magicky, tedy že se stane nějaké kouzlo. Ale když se zůstane u té podstaty, tedy, že se modlí za požehnání a ochranu, tak rád požehnám nejen autům, ale velmi rád i domům, bytům, lidem, když to ti lidé neberou magicky,“ uvedl. 

Jako zajímavý požadavek zmínil čtvrteční (na svatého Václava) žehnání dosud opuštěné evangelické fary ve Zhořci na Tachovsku, která se teď díky velkému přispění evangelické farářky Juliany Hamariové z nedalekého Černošína znovu vrací do života. „A to bylo takové neobvyklé, protože žehnání je spíše katolický zvyk, ale tohle bylo ekumenické – je to evangelická fara a zároveň tam byli také lidé, kteří se ke křesťanství nehlásí. Takže to byla i možnost propojit různé světy,“ řekl Frouz. Podle něj je právě úkolem jáhnů mimo jiné hledat přesahy a propojení i se světy, které nejsou uvnitř církve, ale „ti lidé jsou hledající nebo toužící po nějaké hloubce“.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 1. října 2023 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,

1 Komentář

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář