Vězněný kardinál Pell sledoval protestantské bohoslužby. „Věděl jsem, že Bůh je se mnou,“ tvrdí

Kardinál George Pell během tiskové konference ve Vatikánu mluvil o překvapeních, obtížích a „darech“ každodenního života ve vězení u příležitosti zveřejnění první části jeho vězeňských zápisků.

Pell popsal ve svém deníku svůj pobyt ve vězení jako jakési „duchovní útočiště“. Knižní zpracování má vyjít ve třech svazcích.

Pell strávil ve vězení 404 dnů za zločiny, ze kterých byl nakonec zproštěn viny, Australský kněz teď působící ve Vatikánu uvedl, že deník vedl jako „historický záznam o zvláštní době“ a že doufá, že bude jednou zveřejněn jako pomoc pro lidi, kteří procházejí těžkým obdobím. Částečně kvůli jeho osobnosti a povaze jeho přestupků byl Pell držen 23 hodin denně v samovazbě.

„Měl jsem dojem, že moje úvahy by mohly lidem pomoci,“ vysvětlil podle Catholic News Agency Pell,“ nejen těm ve vězení, ale i lidem, kteří procházejí těžkým obdobím.“

Pell během svého uvěznění nemohl slavit mši. Stalo se mu to poprvé v jeho padesáti leté kněžské službě. Navzdory tomu řekl, že „věděl, že Bůh je se mnou“ a dodal, že pracovníci věznice k němu byli „slušní“. „Od prvního dne mi dovolili mít můj breviář,“ vysvětlil Pell. „Nakonec mi dali také Bibli.“ Řekl, že se „neustále modlil“.

 Pell poznamenal, že pravidelně sledoval „dvě nebo tři“ evangelikální bohoslužby. „Kritizoval jsem jejich kázání,“ řekl, „ale z mnoha z nich jsem hodně přijal.“  Díky sledování protestantských bohoslužeb, které nemají liturgický kalendář, si uvědomil, „jak úžasný je liturgický rok.“

I když uznává, že by si „nevybral“ strávit více než rok ve vězení, dívá se na tuto zkušenost jako na „dar a milost“ od Boha.  Ve vězení se Pell stal „opravdu spokojeným a více usazeným“ díky změně tempa v jeho zaneprázdněném životním stylu kněze a biskupa.

Pell rovněž vyzdvihl „strašně milou jeptišku“, která jako vězeňská kaplanka vykonávala „úžasnou práci“. Vyjádřil vděčnost za podporu, kterou dostal od svého spoluvězně. „Ten chlap v cele vedle mě byl trochu divný – je to masový vrah – ale ráno, když jsem se chystal požádat o odvolání, zakřičel a popřál mi, aby mi dobře dopadlo,“ řekl Pell. „Velmi malá věc, ale je to něco, za co jsem byl velmi, velmi vděčný.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 27. prosince 2020 Foto: wikimedia Commons – kardinál Pell

Tags: ,,,,,

1 Komentář

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář