Vítězství evangelikálů při přesunu ambasády do Jeruzaléma – ale za jakou cenu?

James Macintyre komentoval pro Christian Today přesun americké ambasády do Jeruzaléma. Na úvod poukázal na paradox, že zatímco na hranici Gazy jsou desítky mrtvých a stovky zraněných, baptistický pastor Robert Jeffress se modlí za Donalda Trumpa a Benjamina Netanjahu.

Násilí a nestabilita, kterou tento pohyb přinesl do oblasti, nemusí být pro Jeffrese nejdůležitější, jak řekl Mitt Romney. Nemusí to obtěžovat ani Johna Hagee, zakladatele Christians United for Israel, který udělí na ceremonii požehnání a který nedávno řekl Trumpovi, že za toto rozhodnutí získá politickou nesmrtelnost.

Autor poukazuje na skutečnost, že mnozí evangelikální vůdci, kteří podporují Trumpa, věří, že se uznáním Jeruzaléma jako hlavního města Izraele „plní biblické proroctví a má být oslavováno bez ohledu na cenu“.

 

Někteří evangelikálové dokonce přirovnávají Trumpa ke starozákonnímu králi Kýrovi a Macintyre zmiňuje komentář Jeanine Pirro pro Fox News o tom, že Bůh skrze něj „naplnil biblická proroctví“.

 Autor vyjádřil údiv nad tím, že některým lidem nezáleží na tom, že jednostranným uznáním Jeruzaléma jako hlavního města a otevřením velvyslanectví bylo zmraženo dvoustátní řešení. James Macintyre uvádí, že Jeruzalém se stal centrem snah Palestinců i Židů v boji o hlavní město. Palestinci usilují o východní část, Židé o západní.

Jako příklad cituje vlivného evangelikála Johnieho Moorea, který pro BBC řekl: „Palestinci odkazují na východní Jeruzalém jako hlavní město palestinského státu. Což znamená, že alespoň západní Jeruzalém bude hlavním městem izraelského státu.“

 Podle Macntyra tlačí americká administrativa Palestince do zdánlivě nemožné pozice a požaduje, aby se znovu zapojili do mírového procesu za nových ponižujících podmínek, nebo čelili důsledkům.

Svůj komentář končí slovy: „Ale v reálném světě politiky Blízkého východu, kdy evangelikálové považují tuto oblast za hřiště a Hagee s Jeffressem se modlí na novém americkém velvyslanectví v Jeruzalémě, se zdá, že vyhlídky na to, co Trump jednou nazval konečnou dohodou, je méně pravděpodobné než kdy jindy.“

 

Autor: Michal Nosál  Foto: youtube.com

 

 

1 Komentář

  1. „… jednostranným uznáním Jeruzaléma jako hlavního města a otevřením velvyslanectví bylo zmraženo dvoustátní řešení.“

    Ale veď to nie je pravda. Dvojštátne riešenie odmietli moslimskí obyvatelia Izraela už viackrát. BTW rovnako tak je možné tvrdiť, že za krachom jednaní je násilie islamského teroristického hnutia Hamás, alebo slobodná voľba ľudí, ktorí si za svojich vodcov vybrali islamských teroristov z Hamásu.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář