Výstava ukazuje století vztahu katolíků a českého státu

Praha – Století vztahu katolické církve a Československa připomíná výstava, která je až do 18. října k vidění ve františkánském klášteře při kostele Panny Marie Sněžné v centru Prahy. Výstava odkrývá pět klíčových období posledních 100 let, začíná snímkem z 28. října 1918 a ukazuje také dobu první republiky, druhé světové války, perzekuci kněží během ní i v době komunismu i období po roce 1989.

Okamžik vyhlášení samostatné republiky ilustruje tvář katolického kněze Isidora Zahradníka, jednoho z organizátorů převratu. „Jsme svobodní. Zde u stupňů pomníků českého knížete Václava přísaháme, že chceme této svobody se státi hodnými, že ji chceme hájiti i svými životy,“ zaznělo tehdy z jeho úst.

Po snímcích z období první republiky přichází na řadu druhá světová válka. Návštěvníci výstavy si přečtou životopis předsedy exilové vlády v Londýně Jana Šrámka nebo seznam katolických kněží, kteří zahynuli nebo byli vězněni v koncentračních táborech, který vznikl v projektu Naši pastýři 1938-1945.

Době komunismu vévodí fotografie z procesu z 50. let s řeholníky, včetně osudů kardinála Josefa Berana či olomouckého arcibiskupa Josefa Karla Matochy, nekrvavé oběti komunismu. Období po roce 1989 mapuje cestu katolické církve v době svobody a ukazuje například fotografie ze setkání českých prezidentů s papežem Janem Pavlem II., Benediktem XVI. či Františkem. Výstava vrcholí časovou osou papežů, československých a českých prezidentů a arcibiskupů na stolci v Praze a Olomouci.

Výstavě vévodí velký kříž, který je připomínkou strasti a bolesti, ale také vykoupení, naděje a vítězství. „Jedná se o kopii kříže Emila Kapauna, vojenského kaplana s českými kořeny, který zahynul v korejském koncentračním táboře v roce 1951,“ uvedl Jindřich Forejt, který je kurátorem výstavy. Emil Kapaun zemřel v zajetí 23. května 1951 ve věku 35 let. V současnosti pokračuje jeho kanonizační proces. V roce 2013 obdržel od prezidenta Baracka Obamy posmrtně nejvyšší americké vojenské vyznamenání Medaili cti.

 

Autor: ČTK Foto: Wikimedia Commons, kostel panny Marie Sněžné

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář