Záchrana starokřesťanských rukopisů v Egyptě

Britsko-egyptská nadace pracuje již dvacet let na zachování a restaurování jedné z nejprestižnějších sbírek starověkých rukopisů, obsahují křesťanské texty výjimečné historické hodnoty, které byly po staletí tajně uchovávány.

Je to jeden z nejstarších klášterů známých modernímu světu. Deir al-Surian byl zřejmě založen v 6. století našeho letopočtu, ačkoli se jedná pouze o hypotézu společnou několika výzkumníkům. Ve skutečnosti je St. Mary Deipara jedním ze čtyř klášterů, které přežily z přibližně šesti set v té době existujících, postavených mezi čtvrtým a šestým stoletím.

V průběhu let byl Deir al-Surian, který se nachází v poušti Nitrie poblíž Alexandrie v Dolním Egyptě, obsazen několika klášterními komunitami pocházejícími z Levanta a Etiopie, zejména však ze Sýrie.

Tři syrští mniši, Matouš, Abraham a Theodor, byli zodpovědní za založení první knihovny křesťanských rukopisů v 9. století. V 10. století byla obohacena o dvě stě padesát rukopisů, které tehdejší opat, Mojžíš z Nisibu, přivezl ze své pětileté cesty do Bagdádu. Od té doby klášter Deir al-Surian obsahuje nejstarší křesťanské spisy v koptštině, syrštině, arabštině a etiopštině. V knihovně jsou umístěna také díla raných církevních otců, jako je sv. Jan Zlatoústý a Řehoř z Nyssy.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Jde o výjimečné a jedinečné rukopisy, dlouho utajované. V 18. a 19. století byla některá díla odnesena do Evropy a nyní jsou rozdělena mezi Vatikánskou knihovnu – darem papeži Klementovi XI – a Britskou knihovnu. Aby zastavili toto krvácení, mniši z Deir al-Surian svou knihovnu uzavřeli a zapečetili. Svět na ni zapomněl na více než století, až do stavebních prací v 90. letech.

Autor: Vatikánský rozhlas Datum: 8. května 2021 Foto: screenshot YouTube

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář