Zemřel muž, který svým programem boje se závislostí oslovil miliony věřících

Zakladatel programu Celebrate Recovery John Baker, který své vlastní svědectví o vítězství nad alkoholismem proměnil v biblický 12krokový program, do kterého se zapojilo více než 7 milionů lidí, zemřel minulý týden ve věku 72 let.

Bakerova služba začala v roce 1991 v kalifornském megasboru Saddleback a během desetiletí se rozšířila do 35 000 sborů po celých Spojených státech. Program poukazuje na problémy se závislostí a snaží se otevřít církevní budovy jako bezpečné místo, kde lidé mohou najít pomoc. 

„Před třiceti lety odevzdal John Baker ruiny svého života Ježíši Kristu a Bůh ho změnil z podnikatele se závislostí na alkoholu, s rozpadajícím se manželstvím, s odcizenými dětmi na následovníka Kristova s vášní pomáhat ostatním,“ napsala Kay Warrenová, která se svým manželem založila mezinárodně působící sbor Saddleback. „Neexistuje žádný způsob, jak vyjádřit, jak miluji Johna. Bude mi chybět tento laskavý, kreativní, brilantní a věrný muž,“ cituje ji časopis Christianity Today.

SouvisejícíSaddleback během pandemie prožívá probuzení. Od března jsme přivedli ke Kristu 80 lidí denně, říká Warren

Pastor Johnnie Moore při vzpomínce na Bakerův závazek „zachraňovat životy lidí, které Bůh miluje“ uvedl: „Stal se lékařem naděje pro ty, jejichž životy byly chyceny v začarovaných cyklech viny, hanby a neúspěchu. S Boží pomocí znovu a znovu ukazoval, že tyto cykly lze přerušit,“ uvedl. „Pastor John se nikdy neuspokojil jen s tím, aby zachránil duše. Chtěl také zachránit i jejich životy.“

Během úspěšné kariéry si John Baker postupně vybudoval závislost na alkoholu. I když vyrůstal ve věřící rodině, postupně se vzdálil od Boha a odešel od své manželky. Až pád na úplné dno ho přivedl k návštěvě setkání AA klubu anonymních alkoholiků.

Jeho snaha o záchranu rozpadlého manželství ho vedla k rozhodnutí přizvat manželku Cheryl k tomu, aby s ním začala navštěvovat Saddleback. Poté co odevzdal svůj život Kristu, si uvědomil potřebu spojit program anonymních alkoholiků s evangeliem Ježíše Krista. Výsledkem byl program, kterým pomáhá věřícím na půdě sboru zbavit se různých závislostí.  

Baker později vystudoval teologii a ve sboru Saddleback spustil s požehnáním pastora Ricka Warrena program Celebrate Recovery, který si postupně z lokálního sboru pro svůj úspěch našel cestu i do dalších denominací.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 3. března 2021 Foto: Twitter – John Baker

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář