Zemřel  pastor Uwe Holmer, který odpustil komunistickému diktátorovi

Pro Uweho Holmera nebyla tato otázka jednoduchá. Ale byla zásadní. Bude věřit tomu, co řekl Ježíš?

Východoněmecký diktátor Erich Honecker ho žádal o pomoc. Honecker byl dlouholetým nepřítelem církve, mocným ideologickým odpůrcem křesťanství, který se v Německé demokratické republice snažil potlačovat a kontrolovat věřící lidi, a osobně po léta obtěžoval a šikanoval Holmerovu vlastní rodinu.

Nyní byl komunistický vůdce odstaven od moci, vyhnán z domova, vyhozen z nemocnice na ulici – a žádal luteránskou církev, aby se ho ujala.

SOUVISEJÍCÍUkrajina vzpomíná na zemřelého teologa Kozlovského, soustrast vyjádřila i ČR

Holmer se musel rozhodnout. 

Věděl, jaká je odpověď.

„Ježíš říká, že máte milovat své nepřátele,“ vysvětloval tehdy svým spoluvěřícím. „Když se modlíme: Vergib unsere Schuld, wie wir vergeben unseren Schuldigern – odpusť nám naše hříchy, jako i my odpouštíme našim viníkům -, musíme brát tato přikázání vážně.“

Magazín Christianity Today píše, že evangelický farář přijal svrženého diktátora v lednu 1990 do svého domu a dva a půl měsíce se o něj a jeho ženu Margot staral. Tento čin šokoval Němce na Východě i na Západě. Čtyřicetileté rozdělení země se právě zhroutilo, a protože studená válka překvapivě skončila, Němci nevěděli, co bude dál a jak se mají chovat k těm na druhé straně.

Do té doby neznámý pastor nabídl jednu odvážnou odpověď: odpuštění a pohostinnost. Nenávist, řekl Holmer, „není dobrým východiskem pro nový začátek mezi našimi lidmi“.

Holmer, v Německu známý jako „muž, se kterým žil Honecker“, zemřel 25. září. Bylo mu 94 let.

„Uwe Holmer byl člověk, který až do konce žil z hluboké zbožnosti,“ řekl Christianity Today luteránský biskup Tilman Jeremias. „Dokázal projevit lásku i vůči takovému socialistovi a ateistovi, jakým byl Erich Honecker.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 5. října 2023 Foto: Wikimedia Commons – Uwe Holmer

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář