Zemřel vůdce letniční církve, který otevřel dveře ženám a minoritám

Ve věku 80 let zemřel vůdce Assemblies of God George Wood, který podporoval expanzivní růst letniční denominace prostřednictvím závazku k diverzitě, konzervativní doktríně a zakládání sborů.

Portál Christianity Today informuje, že Wood sloužil ve vedení denominace od roku 2007 do roku 2017. V tomto desetiletí se denominace ve Spojených státech rozrostla na rekordních 3,24 milionu členů a založila více než 660 nových sborů. 

SOUVISEJÍCÍCo byste měli vědět o největší letniční denominaci na světě

Církev se pod jeho vedením stávala stále rozmanitější – jak v návštěvnosti na bohoslužbách, tak ve vedení, protože Wood pracoval na tom, aby více žen, menšin a lidí mladších 40 let hrálo prominentní roli v řízení denominace.

Když začínal jako generální superintendant, vedení denominace tvořilo 14 bílých mužů. Když odešel, vedení se rozšířilo na 21 křesel, přičemž sedm obsadily rasové menšiny a dvě ženy. Samotnou denominaci – historicky bílou – tvořilo v době Woodova odchodu 42procent věřících z různých menšin.

„Měl jedinečnou schopnost otevřít dveře mladým lidem, ženám a etnickým menšinám tím, že jim poskytl smysluplné místo u stolu,“ řekl portálu Christianity Today Doug Clay, Woodův nástupce ve vedení. „To byla hlavní síla stojící za naším růstem v každé z těchto oblastí.“

Wood svou vizi připisoval letniční tradici být flexibilní, když je důležité být flexibilní, a pevný, když je důležité zůstat pevný.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

„Byli jsme flexibilní, pokud jde o kulturu – hudbu, šaty, oblečení na kazatelně,“ řekl Religion News Service v roce 2013. „Ačkoli jsme zůstali konzistentní v tom, co se nezměnilo, což je doktrína.“

George Oliver Wood se narodil 1. září 1941 v Číně misionářům Georgeu Woodovi a Elizabeth Weidmanové.

Brzy poznal transformující moc Ducha svatého a důležitost tvrdé práce a vzdělání. Otec George O. Wooda – kterého po páté třídě vyhodili ze školy a začal pracovat v továrně na výrobu skla – vždy mluvil o tom, co mu scházelo kvůli nedostatečnému vzdělání, a co získal konverzí a křtem Duchem svatým. 

SOUVISEJÍCÍ – Denominace ztrácejí členy, ale letniční rostou

Rodina se v roce 1949 po čínském komunistickém převratu přestěhovala zpět do USA, a sloužila v různých malých letničních sborech, nikdy nezůstala v jedné kongregaci déle než několik let. Wood se v té době popsal jako nešikovné misionářské dítě, které si příliš často dělalo starosti, zda je skutečně spasen nebo zda se rouhal Duchu svatému.

Wood získal na Evangel College nejprve bakalářský a poté magisterský titul, doktorát a titul z práva. Navzdory historickému letničnímu skepticismu ke vzdělání zůstal Wood věrný své domovské denominaci.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 13. ledna 2022 Foto: Wikipedie – George Wood

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář