„Duchu svatý učiň v našem středu něco nového,“ modlil se.  Jeho kázání spustilo probuzení v Asbury

Jaké to je mít kázání, které vyvolá několikatýdenní duchovní probuzení plné modliteb, zpěvu a pokání a které vzbudí pozornost celé země a naději v srdcích křesťanů? 

Pro Zacha Meerkreebse to vlastně nebyl tak skvělý pocit. Ve skutečnosti si myslel, že kázání nebylo nikterak úžasné.

SOUVISEJÍCÍ Podivné teplo v srdci během bohoslužby v Asbury 

„Další propadák. Brzy budu doma,“ napsal prý Meerkreebs své manželce poté, co ve středu 8. února ráno přednesl kázání v kapli v Hughesově posluchárně Asburyho univerzity ve Wilmore v Kentucky.

Meerkreebs později řekl deníku The Free Press, že si byl jistý, že kázání „totálně pokazil“.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Meerkbreebs vystudoval teologický seminář v Asbury, je bývalým pastorem a v současnosti pracuje pro organizaci Envision, která se zaměřuje na rozvoj misijních vedoucích. Působí také jako asistent trenéra mužského fotbalového týmu Asbury.

Bohoslužba v kapli byla v mnoha ohledech docela obyčejná. Po oznámeních, mezi nimiž byl i nadcházející sportovní turnaj, si studenti četli z Písma a zaznělo několik písní, po nichž univerzitní pastor Greg Haseloff přednesl modlitbu za lidi postižené ničivým zemětřesením v Turecku a Sýrii, ke kterému došlo o dva dny dříve. 

Meerkreebs poté vystoupil na pódium, aby pokračoval v sérii vyučování nazvané „Láska v akci“.

Meerkreebs vysvětlil, že jeho kázání bude zaměřeno na text z 12. kapitoly listu Římanům: „To je ta hvězda: Boží slovo, Ježíš a Duch svatý, který se pohybuje uprostřed nás. V to doufáme… Doufám, že na mě zapomenete, ale že cokoli z Ducha svatého a Božího slova najde ve vašich srdcích úrodnou půdu a přinese ovoce,“ uvádí portál ChurchLeaders.

SOUVISEJÍCÍ – Profesor z Asbury: Jsme svědky „překvapivého Božího jednání“

Během kázání Meerkreebs hovořil o výzvě křesťanů k „lásce bez pokrytectví“ a poukázal na způsoby, jakými on sám i ostatní zažili druh „lásky“, která nedosáhla svého cíle a někdy dokonce vyústila ve zneužití. 

„Pokud jste zažili takový druh „lásky“, jsou tady v kampusu vedoucí, kteří zůstanou na těchto místech a budou se s vámi modlit,“ povzbudil Meerkreebs studenty. „Pokud potřebujete slyšet hlas Boha, Otce v nebi, který vás nikdy nebude takto milovat, který je dokonalý v lásce, jemný a laskavý, přijďte sem nahoru a zažijte jeho lásku.“ 

SOUVISEJÍCÍ – Oheň probuzení se z Asburyho univerzity šíří do dalších míst 

„Nepromarněte tuto příležitost,“ pokračoval Meerkreebs a přerušil své kázání, aby přednesl modlitbu za lidi v místnosti, kteří „cítí tíhu té zvrácené věci, kterou jeden člověk nazval ‚láska‘,“ a požádal Boha, aby „tuto tíhu právě teď zmírnil“.

Když Meerkreebs pokračoval v naléhání na studenty, aby nepěstovali pokryteckou lásku k druhým, připustil: „Je to ponižující. Je to nepříjemné. Ale tak se projevuje obětavá láska.“

„Ale tím, že se necháme proměnit Ježíšem, získáme jeho náklonnost, budeme se vnímat jako služebníci – je to výzva pro náš život,“ řekl Meerkreebs. „Nemůžete milovat, dokud nejste milováni Ježíšem.“

„Přestaňte se snažit. Přestaňte na sobě nosit to těžké břemeno ‚musím milovat, protože jsem křesťan‘,“ pokračoval Meerkreebs. „Ne, musíš milovat, protože jsi zakusil a viděl Boží dobrotu… Byl jsi milován. Musíte se nadále stavět před Ježíše, abyste jím mohli být milováni a mohli tak milovat druhé.“

„Jaký je účel vaší lásky? Je to vypadat dobře tady v kapli, vypadat dobře před svou rodinou? Je to proto, abys dostal na oplátku lásku od člověka, kterému ji dáváš?“ zeptal se Meerkreebs. „To není ta láska, o které mluvíme… Někteří z nás potřebují sedět v Boží lásce. Někteří z nás potřebují zakusit a prožít moc Ducha svatého.“

„Pokud se chceš skutečně stát láskou v akci, začni tím, že se pokloníš před Boží láskou. Chcete-li se stát láskou v akci, musíte zakusit Boží lásku,“ řekl podle portálu ChurchLeaders Meerkreebs.

„Staňte se Boží láskou tím, že zažijete Boží lásku.“ Na závěr svého kázání se Meerkreebs pomodlil: „Duchu svatý, promluvil bys k někomu… přinesl bys ovoce v této místnosti, v těchto duších, v těchto myslích a srdcích?“

„Učiň v našem středu něco nového,“ modlil se Meerkreebs. „Oživ nás svou láskou.“

Když odcházel z pódia a studenti vedli závěrečnou píseň, Meerkreebs nemohl tušit, do jaké míry se naděje, kterou vyjádřil během svého kázání, stane skutečností – semínko Ducha svatého zřejmě našlo úrodnou půdu v srdcích zhruba 18 studentů, kteří zůstali v budově kaple, aby se modlili. 

Čím déle studenti zůstávali, tím více se k nim přidávali další studenti. Brzy se rozezněla hudba k uctívání.

Později toho večera sdílel Meerkreebs na Facebooku video, na němž je posluchárna plná studentů, kteří se modlí jeden za druhého. Někteří klečeli v přední části pódia, jiní seděli s otevřenou Biblí a ještě více jich zpívalo písně pod vedením studentů.

„Chvála Bohu! Mohli byste se s námi modlit, během toho, jak uctívání pokračuje? Nebo pokud jste poblíž, přijďte se připojit! Už se nemůžu dočkat, až si doma zdřímnu,“ napsal Meerkreebs. 

O dva týdny později se bohoslužba stále konala a do malého městečka Wilmore v Kentucky se sjížděly desetitisíce křesťanů, aby se podívaly, co Bůh na půdě Asburyho univerzity dělá.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 5. března 2023 Foto: Asbury University

Tags: ,,,

1 Komentář

  1. Karel Dvořák

    Myslím, že „probuzení“ (v tomto případě spíše hnutí obnovy) spustil Duch svatý, nikoli lidské kázání…

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář