Holešov má první kameny zmizelých, připomínají manžele Bergmannovy

Holešov – Holešov na Kroměřížsku má první kameny zmizelých. Připomínají manžele Kamilu a Alfreda Bergmannovy, kteří spolu se třemi ze svých sedmi dětí přežili holokaust. Dnešní odhalení kamenů před Šachovou synagogou, v níž dříve býval byt, v němž Bergmannovi žili, bylo součástí zahajovacího dne Festivalu židovské kultury Ha-Makom. Jeho 23. ročník láká na koncerty, přednášky, vzdělávací programy nebo ochutnávku židovských specialit. Přehlídka v Holešově potrvá do soboty 29. července.

Kameny zmizelých jsou dlažební kostky s mosazným povrchem, vsazené do chodníku před domy obětí holokaustu a nacistického režimu. V Holešově dosud žádné nebyly. Jejich odhalení si dnes nenechala ujít Eva Bergmannová Šašková, vnučka Kamily a Alfreda Bergmannových. „Babičky a dědečka jsem si vážila za jejich statečnost a za jejich život, který neměli jednoduchý. A přesto zvládli strasti, které rodinu potkaly,“ řekla novinářům Bergmannová Šašková.

SOUVISEJÍCÍKameny zmizelých v Mělníku připomenou oběti nacismu

Manželé Bergmannovi a jejich tři děti patřili k několika málo Židům, kteří se po druhé světové válce vrátili z koncentračních táborů zpět do Holešova. Před 80 lety bylo z Holešova nuceně transportováno 272 židovských obyvatel. „Po více než dvou letech utrpení se jich vrátilo jen 20,“ uvedla Dana Podhajská z Městského kulturního střediska v Holešově.

Nacisté Bergmannovy a jejich dvě nejmladší děti převezli do Terezína, kde všichni čtyři přečkali válku. Pět starších dětí transportovali do Osvětimi. Osvobození se z nich dočkal pouze otec Evy Bergmannové Šaškové, po válce žil v Plzni. Jeho čtyři sourozenci zahynuli. Prarodiče Bergmannové Šaškové pak zemřeli v Holešově v letech 1948 a 1955. „Každý rok jako děti jsme sem jezdily. Já jsem ani z Holešova ani nechtěla odjíždět zpátky do Plzně, protože se mi tady moc líbilo,“ uvedla žena.

Součástí prvního festivalového dne byla také pietní vzpomínka na židovské oběti holokaustu z Holešova. V obřadní síni židovského hřbitova přečetl správce Šachovy synagogy Vratislav Brázdil jména rodin a jednotlivců, kteří válku nepřežili.

Na holešovském zámku mohou zájemci ode dneška vidět výstavu více než 30 černobílých fotografií Jindřicha Buxbauma. Část z nich představuje stoleté seniory, kteří přežili holokaust. Další snímky vyfotil Buxbaum v posledních dvou let v Holešově. Do města každoročně přijíždějí uctít památku rabína Šacha, jednoho z největších židovských učenců, stovky chasidů, tedy zbožných židů. „Teď, po covidu, je to takové docela radostné, spontánní. Je vidět, že chasidé jsou rádi, že skončila pandemie, protože byli v podstatě hodně izolovaní,“ řekl dnes ČTK Buxbaum.

Holešov patřil v minulosti k jedné z největších židovských obcí na Moravě. V polovině 19. století žilo ve městě asi 1700 příslušníků židovské menšiny. Za druhé světové války komunitu zničili nacisté. Židé však po sobě v Holešově zanechali několik kulturních památek. Nejvýznamnějšími z nich jsou právě Šachova synagoga s unikátní výzdobou a také židovský hřbitov asi s 1500 náhrobky.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 25. července 2023 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář