Hrdinové, co protestovali proti okupaci Československa, se poprvé setkali v Praze

PRAHA – Několik z těch, kteří před 50 lety protestovali proti okupaci Československa, se v úterý 21. srpna zúčastnilo pietního aktu u pomníku Jana Palacha na Václavském náměstí: Maďarská socioložka Ágnes Hellerová, představitel krymských Tatarů Mustafa Džamilev, anglista Viktor Fajnberg, režisérka Joanna Hellanderová, fyzik Pavel Litvinov a matematik Elijahu Rips.

Litvinov, vnuk Stalinova ministra zahraničí Maxima Litvinova, je jedním z tzv. „osmi statečných“. Společně s Viktorem Fajnbergem a dalšími sovětskými občany vyšel 25. srpna 1968 protestovat na Rudé náměstí v Moskvě. Rips se jako jednadvacetiletý student zapálil po Palachově vzoru v lotyšské Rize 13. dubna 1969. Kolemjdoucí ho uhasili. Následující dva roky pak strávil ve vězení a psychiatrických léčebnách. Po propuštění se mu podařilo vystěhovat do Izraele, kde se stal profesorem na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě.

Rips a Litvinov se osobně potkali až na přednášce Petra Blažka z Ústavu pro studium totalitních režimů, která pietnímu aktu předcházela. „Pozorně poslouchali, tiše stáli vedle sebe a poté si podali ruce. Setkali se poprvé,” říká Blažek.

Všichni ze skupiny, která vešla do historie jako „osm statečných“, svou chvíli protestu proti okupaci Československa tvrdě zaplatili. Litvinov byl odsouzen k pěti letům vyhnanství v zabajkalské Čitě. Poté se mu podařilo vystěhovat se do zahraničí, žije v USA. Usadil se v New Yorku, kde vyučoval matematiku a fyziku na Hackley school. Do důchodu odešel v roce 2006.

Elijahu Rips k sobě přitáhl pozornost ještě jednou, když s kolegy v 90. letech podrobili matematicko-kabalistickým zkoumáním biblickou knihu Genesis. Skupina získala roku 1997 Nobelovu cenu za literaturu – a všichni od té doby platí v matematickém prostředí za kontroverzní postavy.

 

Zdroj: ztis.cz  Foto:  Wikipedia, pomník Jana Palacha

 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář