Jak by Luther reagoval na pandemii?

I když svět čelí bezprecedentní situaci způsobenou celosvětovou pandemií a někteří mohou mít strach z budoucnosti, potěšovat nás může skutečnost, že mnoho následovníků Kristových již tuto cestu šlo před námi. I když shledáváme současnou pandemii COVID-19 neobvyklou, je třeba si uvědomit, že pokud se podíváte do historie, jsme generace, která se nemusí potýkat s takovými věcmi, jako je černá smrt, mor či cholera.

Jedním s těch, kdo tomu čelil, byl slavný reformátor Martin Luther. V roce 1527, v době, kdy v Německu zuřil mor a mnoho lidí zemřelo, byl Lutherovi položen dotaz, zda je správné v této situaci utéct od lidí. A protože nepatřil k těm, co dávají zkratkovitou odpověď, napsal k tomu celou brožuru.

Portál Christian Today přináší par podnětů k zamyšlení vyplývajíce z tohoto textu.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Princip 1: Žijte moudře

Luther přijal strategii sebe izolace v co největší možné míře, a vyhnout se tak tomu, aby nemusel jet tam, kde to není nutné. Jeho zdůvodnění bylo velmi rozumné. Věděl, že by se mohl nakazit, a šířit pak mor mezi ostatní lidi. Jeho komentář k tomu, co by se dalo nazvat „nepokoušej Boha“, se týká pravděpodobně takové situace, kdy někdo žádá Boží ochranu a sám se vystavuje okolnostem, které si to vyžadují, aby ho Bůh chránil.

A tak navzdory téměř časovému rozdílu 500 let to zůstává dobrým vodítkem i pro nás: měli bychom věnovat pozornost radám lékařských odborníků a myslet na minimalizaci šíření nemoci.

Princip 2: Žijte věrně

Nemusíme pochybovat o tom, že se Luther modlil za Boží ochranu, ale jeho komentáře k jeho vlastní smrti pravděpodobně přesahují naši zónu pohodlí. Luther měl hlubokou důvěru, že pokud se jeho nebeský Otec rozhodne vzít ho k sobě, tak ať je to tak; klíčové je, že splnil svůj úkol.

https://obchod.portal.cz/spiritualita/srdcem-k-srdci/?wt_mc=bannery.2021_externi.Krestan_dnes_Srdcem_k_srdci

Luther vnímal celý svůj život v rukou Božích. Jeho pohled na smrt je skutečně užitečný: nevidí ji jako akt hořké tragédie nebo démonického vítězství, ale jednoduše jako událost, kdy ho Bůh „vezme“ k sobě. Základem všech jeho aktivit, které zamýšlel podniknout, byla jeho hluboká víra v Krista.

Princip 3: Milujte celým srdcem

Další otázka na Luthera byla, zda by někdo v církevním úřadu měl uprchnout z nebezpečí. Abychom shrnuli jeho odpověď: pokud nemáte žádné povinnosti vůči nějaké osobě, tak můžete odejít, ale pokud vás váš bližní – a zde myslel kohokoliv, s kým jsme v kontaktu – potřebuje, měli byste zůstat.

SOUVISEJÍCÍ – Dramatická situace v Nepálu, církev ztratila během pandemie více než 100 pastorů

Ve skutečnosti, ve dnech globální pandemie, utéct před onemocněním nedává smysl, ale princip láskyplné starosti o lidi kolem nás zůstává zcela platný. Jedním z problémů s epidemiemi je to, že vždy existuje pokušení postarat se jen o sebe. Máme sklon vyrábět nějaký fyzický nebo psychologický bunkr a jít a skrývat se uvnitř.

I když to dává smysl, přináší to nebezpečí. Ježíš se zeptal: „Jaký prospěch bude mít člověk, získá-li celý svět, ale svůj život ztratí?“ (Matouš 16,26). Ve stejném duchu 23bychom se mohli zeptat: „Jaký máme z toho prospěch, pokud přežijeme tuto epidemii, ale v tomto procesu uškodíme naši věčné duši?“ Máme milovat Boha se vším, co máme, ale také s naším bližním.

Epidemie koronaviru nás vede nezmapovaným územím. Přesto nejsme první, kdo touto cestou šel; Luther a nespočet dalších šli před námi, a pokud je to nějaké povzbuzení, samotný reformátor přežil období moru a pokračoval ve své plodné službě dalších 19 let, než ho Bůh konečně „vzal“ k sobě.

Zde máme největší povzbuzení. Jak kráčíme touto obtížnou dobou my, kdo jsme uvěřili v Krista, víme, že kráčí spolu s námi. Ježíš je Emmanuel, ten, který je „Bůh s námi“ (Matouš 1,). A v tomto nelehkém světě je tím největším povzbuzením ze všech.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red-  Datum: 26. srpna 2021  Foto: Wikimedia Commons – Luther

Tags: ,,

7 Komentáře

  1. Karel Konečný

    Když o nemoci, která způsobuje pandemii, nic nevíte, tedy neví se, kdo má virus a kdo nemá, tak je jaksi nelogické se nějak izolovat od druhých. Izolace od druhých je jen primitivní jednání, na základě strachu, kterým jste ovládáni.
    To se právě při pandemii děje, že mysl lidí je chorá, díky strachu. Lidé jsou schopni se chytit kdejaké fetiše, která je má zachránit. Připomíná to válečné podmínky, kdy lidé umírají i následkem obrovského stresu, vyvolaného strachem o život.

    Odpověď
  2. Karel Krejčí

    Je zajímavé pozorovat a porovnávat, co představuje nebo vzbuzuje v době pandemie větší strach. Zda smrt, která se nikomu stejně nevyhne ať tak či onak nebo ve stínu tohoto strachu značně zapomenutý proklamovaný smysl našeho – jediného – života, zda jsme uvěřili v Krista a jsme tedy spaseni nebo naopak jsme jedinečnou příležitost promarnili. Je tedy zvláštní, že se všichni se horečně vrhli na modlitby, aby byli uzdraveni …

    Odpověď
  3. Karel Krejčí

    Ono mnou zmiňované duchovně/světské pokrytectví stále přetrvává. Nic se nezměnilo a žijeme stále částečně ve světle a částečně ve tmě. Ten konflikt můžeme rozeznávat čím dál zřetelněji i v pokračující pandemii. Jen se nám ještě navíc do toho nějak připletla a vše zkomplikovala proklamovaná „láska“ – patrně jako ta poslední veličina, která jistě „zabere“. Máme na vše jen „jeden“ život – tak udělejme vše pro to, abychom to celé perfektně a dokonale zvládli.

    Odpověď
  4. A u nás propaganda pokračuje…nyní seznam vytáhl své „eso“ ožralého poustevníka co si dá všechny tři dávky nebo prý za ním vir příjde do jeskyně :). Po první dávce mu nic nebylo a tak mohl pít v klidu pivko.

    Odpověď
  5. Olga Nedbalová

    Líbí se mi praktický Lutherův návod jak zvládnout epidemii. Ano, věda a medicína se posunula proti středověku, ale jisté rady se hodí i dnes. Všechny principy 1) Žijte moudře, 2) Žijte věrně, 3) Milujte celým srdcem se dají bezesporu uplatnit i v dnešní době. A nejen v době epidemie, během celého života je dobré se těchto principů držet. Luther z mého hlediska uměl výborně dvě věci – a to shrnout výstižně a stručně podstatu učení (principy Sola) a dále do víry vnést praktickou stránku. Nicméně – nechápu Luthera jako jediného univerzálního učitele. Tím je ostatně jedině Ježíš Kristus. I v životě sboru mohou jednotliví věřící tíhnout k různým činnostem, a to především na základě svého obdarování. Pokud mně je blízká Lutherovo praktické pojetí víry, budu se ve sboru věnovat více praktickým činnostem než pečlivému a dlouhodobému studiu Písma. Ano, ráda si Písmo přečtu, ale o to více raději ho aplikuji v praxi. Jiný naopak může být povolán k čistě duchovní stránce – studuje Písmo, připravuje kázání. Další může být povolán k horlivé modlitbě, vede modlitební skupiny atd. Asi by ani nebylo dobré, kdyby celý sbor se jen horlivě vrhal do modliteb nebo jen do praktické pomoci nebo pouze výkladu Písma. Ano, křesťan se má zabývat všemi výše uvedenými činnostmi, ale ve sboru tyto činnosti by měli vést lidé podle svých darů. Nemáme se navzájem povyšovat nad druhými na základě své služby, vždyť všechna obdarování jsou rovnocenná.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář