Kardinál Duka podal žalobu kvůli sporným inscenacím v Brně

Praha – Kardinál Dominik Duka podal žalobu kvůli kontroverzním divadelním inscenacím Naše násilí a vaše násilí a Prokletí chorvatského režiséra Olivera Frljiče, které v květnu uvedl festival Divadelní svět Brno 2018. Uvedly to dnešní Lidové noviny (LN). V jedné ze scén herec ztělesňující Ježíše znásilňuje muslimku, což vyvolalo protesty přímo v průběhu divadelního představení. V druhé hře je například vyobrazená socha připomínající papeže Jana Pavla II. se ztopořeným penisem. Podle hlavy české katolické církve se obě hry hrubě dotkly jeho práv zaručených Listinou základních práv a svobod.

Duka zmiňuje útok na nezadatelnost práv, na svobodu náboženského vyznání či na právo na důstojnost a čest. Jakožto primas český má za to, že hanlivé zobrazení Krista dopadá i na něj, proto se obrací na soud, napsal deník.

„Rozhodl jsem se podat žalobu jako fyzická osoba. Jsem sice i statutární orgán České biskupské konference a reprezentuji katolickou církev navenek v České republice, ale předně miluji Krista jako člověk. Postup divadla silně zasáhl do mého vyznání, a proto se obracím na soud, aby rozhodl, co je ještě umění a co již je jen úmyslné poškozování jiné osoby a mých práv,“ sdělil LN kardinál.

Dukova žaloba míří na Centrum experimentálního divadla, jež spravuje mimo jiné Divadlo Husa na provázku, které hry uvedlo. Podání přijal Městský soud v Brně.

Kvůli uvedení kontroverzní hry Naše násilí a vaše násilí, které provokativní formou poukazuje na vztah Západu k blízkovýchodním zemím, podali lidé už několik trestních oznámení. Podle oznamovatelů šlo například o podněcování k nenávisti či šíření pornografie. Představení na desítky minut přerušili pravicoví radikálové z hnutí Slušní lidé, herci ho ale dohráli. Kvůli jednání radikálů podala trestní oznámení například senátorka a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerové (za SZ). Existuje podle ní podezření, že jejich jednání naplnilo skutkovou podstatu výtržnictví.

 

Autor: ČTK  Foto: divadelnisvet.cz 

3 Komentáře

  1. Není sporu o tom, že jde o blasfémii. Pokud ale dojde k tomu, že sekulární stát začne posuzovat věci víry, nastávají problémy. Podobně jako na Slovensku Ján Čarnoguský ml. žaluje kritiky pátera Kuffy, tak kardinál Duka žaluje protagonisty divadla. Ačkoliv v obou případech eticky zcela jednoznačně stojím na straně Duky a Kuffy, obracení se na soudy ve věcech víry vidím jako krok nebezpečným směrem. Může se pak stát, že pokud někdo třeba označí mariánskou zbožnost za uctívání stvoření namísto Stvořitele, může být hypoteticky zažalován za hanobení katolické, neřku-li křesťanské víry a sekulární stát nebude schopen spravedlivého rozlišení. Tímto způsobem stoupenci Whitnesse Lee v USA skrze sérii soudních žalob docílili, že se již skoro žádný teolog neodváží poukázat na jejich monarchianismus s deifikaci člověka jako na bludy. Byť jen představa vyčerpávajícího soudního sporu působí jako vysoce účinná autocenzura. Proto jen doufám, že protestanté budou natolik prozíraví, že tuto žalobu nepodpoří.

    Odpověď
    • „eticky zcela jednoznačně stojím na straně Duky a Kuffy“
      Opravdu stojíte na na straně demagoga Kuffy?
      Ten řekl například
      „Nikto preto netrpí, že je lesba gej, ale to sú tí primárni. To sú tí ľudia, ktorí to chcú zmeniť. Chcú sa napraviť, chcú to nejako opraviť, nevedia to urobiť. Horší sú tí sekundárni, on nevie, čo od rozkoše, on si vyskúšal všetky ženy, no teraz si chce vyskúšať mužov. ..
      A títo, to musím povedať, keď takéto zväzky budeme (podporovať), tak to nie sú obyčajní vrahovia, ale ja hovorím, že to sú masoví vrahovia. To je genocída nášho národa… „

      Odpověď
  2. Výborně! Je až neuvěřitelné, jak nesmyslně se chová a jedná svět. Před pár dny jsme uctili památku mistra Jana Husa a moravských věrozvěstů Cyrila a Metoděje – státem uznanými svátky.
    Pozor, státem uznanými svátky! A středem těchto událostí je právě Ježíš Kristus, ten, s jehož jménem na rtech umíral na hranici mistr Jan Hus … Ten Ježíš Kristus, kterého právě zvěstovali Cyril s Metodějem! Jak je možné na jedné straně uctívat a na druhé straně tak ohavně hanobit ?

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář