Kde je Bůh, když to bolí? Potřeboval jsem více než jen prázdné křesťanské řeči o radosti, tvrdí Yancey

Kostel v Knowle poblíž Birminghamu ve středu hostil prominentního evangelikálního autora Philipa Yanceyho, který mluvil o své nejnovější knize Fearfully and Wonderfully. Americký křesťan mluvil také o vlivu britského chirurga na jeho víru.

Yancey je autor populárních knih jako Kde je Bůh, když to bolí? nebo Zklamán Bohem. Na akci organizované místním společenstvím mluvil otevřeně o tom, jak se ve svých mladších letech snažil pochopit, proč Bůh dovolí proniknout bolesti a utrpení do životů věřících lidí.

„Toto byla překážka v mé víře, potřeboval jsem na to odpověď,“ cituje Yanceyho Christian Today a dodal, že potřeboval více než jen prázdné propagandistické křesťanské řeči o radosti.

Vysvětlil, že jeho žena narazila na knihu o dr. Paulovi Brandovi, když v zaměstnání uklízela skříň se zdravotnickým materiálem. Tak se Yancey o něm náhodou dozvěděl.

Dr. Brand byl křesťanský lékař, který v té době pracoval v indickém městě Lahora s malomocnými a brožura obsahovala přednášku o „darované“ bolesti.

Myšlenka, že bolest a utrpení by mohly být „darem“, byla v té době pro Yanceyho radikálním pojmem a zkontaktoval se s doktorem Brandem, aby zjistil více. Navázal s ním hluboké přátelství, které vydrželo až do doktorovy smrti v roce 2003.

Yancey připisoval Dr. Brandovi nejen to, že mu pomohl vidět bolest v pozitivním světle, ale také mu pomohl překonat zkušenosti z církve, které ho v dřívějších letech negativně poznamenaly.

„Rozšířil můj obzor a prohloubil mou víru,“ řekl Yancey.

Spisovatel hovořil na akci pro pomoc organizaci Leprosy Mission, kterou Dr. Brand vedl od roku 1993 do roku 1999.

Mluvil o pokračujícím stigmatu, které mnozí trpící stále zažívají navzdory pokrokům v léčbě a porozumění této nemoci, a řekl, že stále existuje mnoho nedorozumění a strachu, přestože asi 95% lidí má proti této nemoci imunitu.

„Mnoho lidí si myslí, že je lepra něco z minulosti, ale jen loni bylo zaznamenáno 200 000 nových případů,“ upozornil.

Až donedávna se věřilo, že malomocenství je vysoce nakažlivé a poškozuje svalovinu. Během své průkopnické práce si Dr. Brand uvědomil, že to není až tak nemoc, která by toto poškození zapříčinila, ale spíš, že svalovina byla infikovaná nebo nemocná, protože trpící neměli žádný pocit bolesti, který by je varoval.

Když se Yancey zamyslel nad svým přítelem a mentorem, řekl, že mu dr. Brand jednou řekl: „Děkuji Bohu za bolest. Kdybych mohl svým pacientům dát jednu věc, dal bych jim pocit bolesti.“

Během svého projevu připustil, že došel do bodu, když jeho zkušenosti s křesťanstvím byly natolik zlé, že chtěl být jen sekulárním novinářem a neměl zájem psát knihy o křesťanské víře.

„Protože jsem byl vyhořený a viděl jsem mnoho nedostatků v církvi, hlavně pokrytectví a tím jsem byl zraněn,“ poznamenal k negativní zkušenosti.

Yancey uvedl, že chce zveřejnit aktualizovanou verzi knihy, protože „nechce, aby se ztratil odkaz Paula Branda.“

Nakonec vyzval křesťany, aby následovali příkladu Dr. Branda, který viděl Boží obraz v těch, kteří jsou kolem nich, a stali se Božími rukama, pro lidi kolem sebe.

-mn-  Datum: 1. října 2019  Foto: YouTube

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář