Kdo byl David Yonggi Cho? „Kostely v Evropě mají prázdné lavice, protože zradily Ducha svatého,“ řekl

Prezident Oral Roberts University Billy Wilson nazval Davida Yonggi Cho „jedním z velkých vůdců hnutí Ducha svatého“.

„S lítostí jsem přijal informaci o úmrtí doktora Davida Yonggi Cho, jednoho z velkých vůdců hnutí Ducha svatého,“ uvedl Wilson v prohlášení na Twitteru.

„Jeho služba a knihy požehnaly miliony lidí. Odkaz a vliv doktora Cho bude pokračovat po mnoho generací,“ dodal.

Cho a jeho tchyně založili křesťanskou misii v roce 1958 ve starém stanu patřícím americké armádě. Yoido Full Gospel Church s návštěvností kolem 800 000 lidí pořádá sedm nedělních bohoslužeb, přičemž stovky ordinovaných pastorů a tisíce laiků vedou týdenní domácí skupinky po 10 až 15 lidech.

SOUVISEJÍCÍZemřel zakladatel největšího sboru na světě, korejský letniční pastor David Yonggi Cho

Cho propagoval myšlenku, že malé domácí skupinky jsou klíčové pro učednictví a pro podporu vzájemných vztahů mezi členy rostoucích sborů. S podobnou myšlenkou uspěl také ve Spojených státech sbor Saddleback vedený pastorem Rickem Warrenem. 

Yonggi Cho také propagoval myšlenky letničního hnutí, jako jsou modlitba a služba uzdravování, které jsou nezbytné pro dynamický růst církve. Korejští křesťané se stali známými pro své modlitební místnosti. 

„Když ve svém životě aplikujeme Boží slovo a zažijeme Boží osvobození, jsme zmocněni Bohem. Křesťané, kteří věří v Ježíše, přijímají Ducha svatého. V mnoha evropských kostelech lze nalézt pouze prázdné lavice. Co to způsobilo? Důvodem je, že evropské církve zradily Ducha svatého,“ řekl Cho pro portál Church Growth.

Cho se narodil 14. února 1936 na venkově. Jeho otec vlastnil společnost vyrábějící rukavice a ponožky. Ta ale záhy zkrachovala a Cho se už jako dítě musel probíjet životem sám. 

Angličtinu se naučil na amerických vojenských základnách a ve věku 15 let začal pracovat jako překladatel pro americké vojenské jednotky.

Jeho život se změnil v 17 letech, když kvůli tuberkulóze skončil v nemocnici, kde vykašlával krev. Tu přehodnotil svůj buddhistický světonázor.  Křesťané mu řekli, že „Ježíš, živý Bůh, je tvůj přítel, rádce a průvodce tady a teď“. Po přečtení Bible, kterou mu darovala jedna mladá dívka, se Cho rozhodl oslovit křesťanského Boha.

„Jako poslední možnost,“ napsal ve svých pamětech v roku 2019, „jsem se rozhodl podívat se na Boha, kterého jsem neznal. Vykřikl jsem: „Bože, chci žít! Chci žít! Prosím pomoz mi!“

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Když byl později propuštěn z nemocnice, vzdal Bohu slávu za své zázračné uzdravení. V roce 1956 začal navštěvovat Full Gospel Bible College v Soulu, kde ho měli připravit na službu duchovního.

O dv roky později začali s Jashil Choi, svou budoucí tchýní, organizovat boholužby ve starém vojenském stanu. Na první bohoslužbu přišli jen čtyři nebo pět lidí, ale během tří let se pravidelná návštěvnost rozrostla na 600 osob.

Cho měl ambici ambice vytvořit největší korejský sbor. Později řekl Church Growth, že to bylo proto, že chtěl být bohatý a slavný a měl soutěživého ducha.

„Pán mě musel nechat prožít selhání, abych se na něj ve své nouzi obrátil a umožnil mu vybudovat si svou vlastní církev – svým vlastním způsobem,“ řekl podle Christianity Today Cho.

Sbor se rozrostl na 2400 členů, ale pak Cho přišel s myšlenkou malých domácích skupin. Ustanovil 20 vedoucích, kteří vedli domácí skupinky ve 20 částech hlavního města. Cho postupně vylepšoval a reorganizoval skupinky a školení pro vedoucí a v roce 1973 měl Yoido Church asi kolem 18 000 členů.O tři roky později Cho založil organizaci Church Growth International, aby dále předával principy úspěšného růstu.

Zatímco mnoho sborů po celém světě přijalo Choův model malých domácích skupin, jeho služba nebyla bez kontroverzí. Byl často obviňován z kázání evangelia prosperity a z vyučování, že víra přinese zisk, slávu a materiální požehnání.

„Bůh v zásadě chce, abychom byli zdraví, duchovně i fyzicky. Také nám chce dát naději. Někdy Bůh chce, abychom se změnili, což často přináší bolest,“ řekl v rozhovoru na začátku tohoto roku.

„Je pro nás důležité si zachovat víru, že Bůh má s námi dobré úmysly a že dá nám to, co se v danou chvíli může zdát zlé, ale nakonec to povede k dobrému,“ cituje pastora Cho portál Christianity Today.

SOUVISEJÍCÍProč křesťanství v Koreji přestává růst

V roce 1981 obvinili dva vůdci Assemblies of God Choovu církev z toho, že se přizpůsobila uctívání předků. Někteří členové totiž pokračovali v buddhistických praktikách a zapalovali svíčky před fotografiemi zesnulých příbuzných a klaněli se před nimi.

Cho v roce 2008 odstoupil ze své pozice a předal vedení sboru Young Hoon Leemu, současnému pastorovi Yoido Full Gospel Church.

Cho ve svém důchodu čelil svému nejvážnějšímu skandálu. Byl shledán vinným ze zpronevěry finančních prostředků a byl mu uložen tříletý podmíněný trest. Nařídil vedení sboru, aby koupilo akcie patřící jeho nejstaršímu synovi. Jejich hodnota byla nadsazená a církev tak údajně přišla zhruba o 12 milionů dolarů.

Cho řekl členům sboru, že usvědčení z trestného činu bylo nejtěžším dnem v jeho životě. Ale také poznamenal, že jeho svědomí je před Bohem čisté a že mu církev umožnila pokračovat ve službě na částečný úvazek.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 16. září 2021 Foto: Facebook – David Yonggi Cho

Tags: ,,,,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář