Křesťané v Čadu za evangelizaci platí krví

V červenci 2018 obyvatelé Čadské republiky získali po šestnácti měsících izolace přístup na internet. Vláda prezidenta Idrissa Deby neposkytla žádné oficiální vysvětlení.

Organizace Internet bez hranic (ISF) uvedla, že tato cenzura a omezení sociálních sítí poškodila obraz čadské vlády. „Zdá se, že si prezident Deby si uvědomil svou chybu a nařídil zrušení této cenzury. Doufejme, že k tomu nedojde znovu, svoboda projevu na internetu je právo,“ argumentoval zástupce ISF v Čadu Blaise Noubarassem podle Evangelical Focus.

Idriss Deby je prezidentem v od roku 1990 po převratu proti diktátoru Habrému, který byl znám jako „africký Pinochet“ a byl mezinárodním trestním tribunálem odsouzen na doživotí za zločiny proti lidskosti. Poslední parlamentní volby se v Čadu konaly v roce 2011. Od té doby byly odloženy třikrát, z 2015 na 2018, poté na 2019, a konečně na první čtvrtletí roku 2020.

„Modlete se za politickou vládu, která se zdá být diktaturou,“ uvedl Tchingweubé Yassang, zástupce pro proces mobilizace církve.

Podle údajů Světové banky mělo v roce 2017 přístup k internetu pouze 6,5 % čadské populace. Přestože v Africe existují další země s nižší dostupností internetových služeb, Yassang pro Evangelical Focus uvedl, že „Čad je africká země s nejhoršími službami v oblasti nových informačních a komunikačních technologií“.

Podle veřejně dostupných údajů se 57% obyvatel považuje za muslimy, zatímco 26% jsou křesťané, z nichž 7,6% jsou evangelikálové. „Křesťané jsou většinou na jihu, kde žijeme se stoupenci jiných náboženství. Je vzácné najít křesťany v centrální části země nebo na severu. Ústava zakotvuje sekulární charakter státu,“ zdůraznil Yassang.

„Koexistence mezi náboženskými vyznáními prochází obrovským pokrokem. Navzdory tomuto úsilí lze tu a tam vidět selhání,“ dodal.

Etnické násilí a přítomnost radikálních islamistických skupin, jako je Boko Haram, však ohrožuje mírové soužití. „Za vybudování nového kostela nebo za evangelizační kampaně platíme krví,“ řekl Yassang.

Od srpna je region na východě země ve stavu nouze kvůli vlně násilných střetů, kdy bylo zabito nejméně sto lidí, a tisíce utekly. Proto se křesťanská společenství v Čadu modlí za mír a prosí komunitu věřících po celém světě, aby se k nim přidali.

-mn-  Datum: 22. listopadu 2019  Foto: Wikipedie – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář