Marek Vácha: Čára mezi dobrem a zlem protíná srdce každého z nás

Marek Orko Vácha vysvětlil, že každý jeden člověk má v sobě „výšiny“ a je ochoten se obětovat, ale také negativní část osobnosti, která je jako „závratná hlubina“ a lidé mají schopnost „hrozných věcí.“

Římskokatolický kněz a biolog v rozhovoru pro vysokoškolský časopis Forum UK řekl, že „čára mezi dobrem a zlem nejde ani mezi různými náboženstvími ani mezi hranicemi států, ale protíná srdce každého. Proto se říká, že nejstrašnější zbraní hromadného ničení je lidské srdce.“

Lidský strach může vycházet z obavy, že náboženství, kterého jsme součástí, by nemělo pravdu a to vede k postoji, kdy „střílíme po všem kolem“. Vácha jako příklad tohoto strachu jmenoval liberalismus nebo modernismus. „Musíme do posledního milimetru zachovávat všechna nařízení svého náboženství a kdo to dělá jinak, je heretik,“ říká katolický teolog o smýšlení některých věřících.

Domnívá se, že dnešní česká společnost se stává stále otevřenější k věcem víry a dogmatické ateisty označil jako „druh na vymření.“ „Nemyslím, že by u nás nebo v Evropě byla víra na ústupu,“ poznamenal Vácha.


Dále uvedl, že není důležité, zda je víra zděděná, nebo k ní člověk dojde sám, protože všichni postupně zjišťují, že mají na věci vlastní názor. Upozornil také, že každý člověk – tradičně věřící nebo nevěřící – čelí stejným existenčním otázkám, zda je Bůh a pokud ano, zda se s ním dá komunikovat.  „Víra tedy musí být v každé generaci znovu objevena, není to něco, co se předává,“ argumentuje katolický kněz.  

Na dotaz ke vztahu víry a jeho práce vysokoškolského pedagoga uvedl, že mu dává „nadšení do poznávání“. Smysl svého života vidí v budování světa kolem nás, který vychází z jednoho z nejznámějších veršů Bible, kde evangelista Jan píše: „Neboť tak Bůh miloval svět…“ Výsledkem tohoto úsilí je podle Váchy „radost, že jsem se aspoň pokusil nežít nadarmo.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 1. prosince 2020 Foto: Wikimedia Commons – Marek Vácha

Tags: ,,

4 Komentáře

  1. Karel Konečný

    Samozřejmě každá nová lidská generace si vytváří svůj názor na život, který naprosto není jednotný, ale každý dospívá k určitému stupni poznání podle toho na jaké úrovni je vzdělaný. Takže z psychologického hlediska jsou lidé mentálně dospělí a mentálně nedospělí. Tím myslím na to, že někteří zůstávají jako chlapci a jiní se stávají muži.
    Když je v článku zmínka o strachu, tak se ten rozdíl dá vyjádřit tak, že muži dokáží překonat strach ze smrtí, kdežto chlapci nedokáží překonat strach ze smrti. To má za následek to, že je málo mužů a vzdělané ženy nemají partnera.

    Odpověď
    • Petr niederhafner

      Pane Konečný, jsem křesťan katolický, po 2. Vatikánu to není tak jasně jak píšete, mrkněte se na Nostra Aetate. Pěkný den

      Odpověď
      • Nostra aetate nelze klást na roveň Bibli. Úcta k člověku zajisté. Ale platí, že není jiného jména, ve kterém je spása. Bible není tolerantní, nepřipouští jiné spasitele. Kdekdo věří v jednoho Boha, ale přitom každý ten bůh je jiný. Havel také mluvil o pravdě, ale nějaké své.

        Odpověď
  2. Čára mezi dobrem a zlem jde mezi náboženstvími. Křesťanství je náboženství pravého Boha, islám a další náboženství nemají pravé poznání a tudíž nejsou dobrá, protože nevedou k pravdě, kterou je Ježíš.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář